Anlaşmazlık için anlaşma yapılır mı?

Anlaşmazlık için anlaşma yapılır mı?

Bulutların üzerindeyken dağların zirveleri küçük tepeler gibi görülür

Sözleşmelerde ağdalı ve ağır bir dil kullanılmasının kime ne gibi yararı vardır? İnadına mı belirsiz ifadeler kullanılır? Özellikle mi anlaşmazlık için anlaşma yapılır?  Uzun, uzun cümlelerle sayfalar dolusu anlaşmalar oluşturmak ya da bir başka deyişle anlaşmayı “hukuk diline” çevirip yeniden yazmak kime ne yarar sağlar? Amaç hukuk dili sayesinde sözleşmeleri biraz da sıradan insanın anlayamayacağı güncel olmayan bir dile çevirip, belli gruba ait kişilerin bunu anlamasını mı sağlamaktır?

Sözleşmelerdeki belirsiz terimler neden hala kullanılıyor? Tarafların görevleri, sorumlulukları ve hakları belli olmasın diye mi?

Zamanında, en iyi, mümkün olduğu kadar neyin standardını kimin standardını tanımlar? Benim için “mümkün olan” diye tanımladığım onun da “mümkün olan” tanımı ile aynı mıdır? Temizliği için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Mülkü kendi malıymışçasına koruyup bakacaktır vb cümlelerin kime ne faydası vardır?

Kimi zamanlar taraflar diğerinin çatışmadan kabul edilmeyecek kelimelerini bilirler bu yüzden de belirsiz cümleler kullanmayı tercih ederler. Yani heybelerinde gizledikleri farklı niyetler mevcuttur

Müzakarenin akıllı bir yöntemi belirsiz kavramlar olmamalıdır. Sözleşme niyetlerin bir araya getirildiği hukuki belgedir amaç her iki tarafın bu işten kazançlı çıkmasıdır. Bir tarafın kazancı diğer taraftan fazla ya da olması değil her iki tarafın kendi kazancını en iyilemesi amaç olmalıdır.

Sözleşmeyi oluştururken riskleri açıkça ortaya koymak ve bunların üzerinden çatışmak proje başladıktan sonra çatışmaktan çok daha iyidir. Olabilecek sorunları görmezden gelmek, sözleşme çalışmaları sırasında ileride çatışma olabilecek konuları halının altına süpürmek, belirsiz tanımlar kullanmak başarısız bir sözleşme yapmanın ilk şartıdır. Bu tip sözleşmeler daha proje başlamadan hukuksal sürece göz kırparlar. Kimse tahkime, arabulucuya başvurmak istemez ama belirsiz tanımlar bu işin başlayabileceğine işaret eder. Sözleşmelerde anlaşmazlıklar oluşunca, belirsiz tanımlar her iki tarafın arabulucularının sevdiği cümlelerdir, zira nereye çekersen oraya giderler. Hukuksal sürece girmeseniz bile bu tip tartışmalar yönetimin zamanını alan konulardır.

Tek tip ticari sözleşme herkese uyar mı? Hizmet, Yazılım Üretimi ve Donanım satışı sözleşmeleri içerik olarak çok farklıdır. Kısacası hizmet ve hırdavat her ne kadar aynı harf ile başlasa da aynı keseye konamaz.

Anlaşmış olmak için anlaşma yapılmaz. Taraflar daha sonra aralarında anlaşacakları bir zaman ve bedel ile ürünü talebi yerine getireceklerdir demenin kimseye yararı yoktur. Kime ne sorumluluk verildiği belli olmayan sözleşmeler yerine 5N+1K tanımlarını içerek cümleler kurmak sözleşmenin sağlığı açısından kesin gerekli olsa da kimi zamanlar taraflar detaylara hakim olamadıklarından tanımlar da bu kadar kesin olamamaktadır. Bu gibi durumlarda ana sözleşmeye ekler yapılarak durum zaman içinde iyileştirilir.

Anlaşılması güç sözleşmeler yaptı diye kimseye madalya vermezler, sözleşme oluşturmak kimilerince sanıldığı gibi sadece hukuk biriminin değil işi talep edenin görevidir. Öte yandan sözleşmeler ticari belgeler olup yargı önünde hukuksal delil olarak kullanılır. Anlam ifade etmeyen tarafları, konusu ve değiş tokuşun detaylarını içermeyen sözleşme yapmak kolay olsa bile kullanılabilir bir sözleşme yapabilmek ciddi zaman ister. Berrak olan sözleşmeleri oluşturmak zor, yönetmek ve sonlandırmak ise o kadar kolaydır. Bir sözleşmeyi yaparken sizden sonra gelenlerin de o sözleşmeyi okuduğunda da sizin anladığınızı anlaması ve ona göre sözleşmeyi yönetmesini sağlayacak şekilde sözleştirmeleri oluşturulmasınız. Aksi durum şirkete saatli bomba yerleştirmeye benzer.

Farklı alışkanlıklar zamanla şirket içinde oluşmuş, dışarıdan ithal edilmiş olabilir Göreviniz niyetlerin açıkça ortaya getirildiği, gizli ajandaların olmadığı tarafların birbirine güvenerek biraya gelerek yalın ve öz cümlelerle soru işaretlerine yer bırakmayan kısa sözleşmeler yapması olmalıdır.

Sözleşme oluştururken ortam sis ile kaplıdır ve birkaç dağın tepesi dışında bugünden dağın tüm detayları görünemeyebilir. Ne zaman ki sözleşme gereğince çalışma başlar o zaman sis yavaş yavaş dağılmaya başlar ve küçük tepelerin aslında nasıl dağlar olduğu o zaman görülür.

Categories: GÖRÜŞLER
Tags: Zafer Babür

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*