“Blockchain devrimi için erken mi?”

“Blockchain devrimi için erken mi?”

“Blockchain” her ne kadar adını “Bitcoin” ve diğer kripto para birimleri ile duyurmuş ve Bitcoin’in gölgesinde kalmış olsa da yakın gelecekte hem sosyal hayatımız hem de iş uygulamalarında internetin yeniden icadı niteliğinde önemli bir devrimin temelinde olacağını söylemek mümkün.
Blockchain nedir?
Blockchain’i özet olarak dağıtık mimaride çalışan, her hareket ve verinin şifrelendiği bir veritabanı veya kayıt defteri olarak tarif edebiliriz.
Bu ağ üzerindeki bütün transferler ve güncellemeler tüm nod’lar tarafından onaylanır. Bütün mimari P2P (Peer-to-Peer) çalıştığı için merkezi bir kayıt otoritesine ihtiyaç duyulmuyor.
Blockchain ile birlikte çok fazla duyulmaya başlanan bir diğer kavram ise “akıllı kontratlar”.
Akıllı kontrat kavramı ilk kez 1996 yılında Blockchain’i de geliştiren gruba dahil olduğu bilinen Nick Szabo tarafından kurgulanmıştı.

Bugün bir diğer blockchain temelli teknoloji olan Ethereum ile kuralları önceden belirlenmiş güvenli akıllı kontrat uygulamaları geliştirmeye imkân veriyor.
Blockchain teknolojisi hakkında detaylı bilgi almak için Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin’ in “Blockchain 101” kitabı erişebileceğiniz en kapsamlı Türkçe kaynak.
Bu yazıda daha çok bu teknolojinin gündelik iş uygulamalarında kullanılabilirliği üzerinde duracağım. Devrim için şartlar müsait mi yoksa büyük bir abartı içerisinde miyiz?

Platformlar
Blockchain’in en önemli vaadi olan dağıtık topoloji, mevcutta kullanılan bütün Kurumsal Mimari (Enterprise Architecture) ve SOA (Service Oriented Architecture) yapılarını yıkıma uğratacak niteliğe sahip.
Microsoft ve IBM cloud platformları üzerinde blockchain desteği sunan ilk iki hizmet sağlayıcı olmuştu. Amazon şimdilik bunlara üçüncü parti uygulamalara verdiği destekle katılırken, Oracle’ın da kendi cloud platformu üzerinde blockchain temelli hizmetler vermek için çalıştığını biliyoruz.
Ayrıca Microsoft’un yakın tarihlerde duyurduğu CoCo Framework’ü iş uygulamalarının blockchain adaptasyonu için hatırı sayılır özellikleri barındırıyor.
Uygulama geliştirmek için de yine .net tabanlı nStratis platformunun kütüphaneleri hızlıca PoC üretebilmenize imkân veriyor.

Uygulamalar
Veri doğrulama ve değer değişimi işlemlerinde doğrudan maliyet avantajı sunan blockchain ile aynı zamanda Ödeme, Mikro değer transferi, varlık yönetimi, kimlik ve giriş yönetimi uygulamalarını güvenli ve önemli maliyet avantajı ile gerçekleştirmek olası.
Regülasyonlara uygun oluşturulabilen blockchain yapıları ile sistem ve kullanıcı denetimi/loglanması alanlarında önemli ihtiyaçlara çözüm getirilebiliyor.
Yine iş uygulamalarının entegrasyonlarında kayıt iletimi, yönetimi ve işlenmesi ihtiyaçlarını doğrudan ve daha az veri alanına ihtiyaç olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Sorunlar
Getirdiği önemli yeniliklerle birlikte blockchain uygulamalarının bazı eksikleri de yok değil.
Merkezi olmaması ve her işlemin birden fazla parti tarafından onaylanması aynı zamanda uzun işlem sürelerini de birlikte getiriyor.
Örnek vermek gerekirse; saniyeler süren bir Havale/EFT ve kredi kartı transfer işlemi Bitcoin ile ortalama 20 dakika ile 1 saati bulabiliyor.
Hızın öncelikli avantaj olduğu günümüz iş uygulamalarında bu süreler sıradan transfer işlemleri için pek kabul edilebilir oranlarda değil.
Ayrıca public kullanılan blockchain yapıları için artan veri saklama maliyetleri maliyet avantajı ile ilgili soru işaretlerini de birlikte getiriyor.

Blockchain ile birlikte teknoloji ve veri iletişimi konusunda yeni bir döneme girdiğimiz konusunda hemfikirim.

Verinin kendisinden ekonomisine kadar önemli değişikliklere şahit olacağız…

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*