CIO’lar için IT karmaşasıyla başa çıkmak üzere 6 strateji

CIO’lar için IT karmaşasıyla başa çıkmak üzere 6 strateji

Gelecek hiç bu kadar komplike görünmemişti. IT liderleri artık sadece IT hizmetleri sunmaktan değil, iş başarısı yakalamaktan da sorumlu tutuluyorlar. Çalışanlar her an ve her yerden, pek çok aplikasyon ve kişisel cihaza erişim talep ediyorlar.

Christian Reilly – Citrix CTO

Bulut daha önce hiç olmadığı kadar çok seçenek sunuyor; bu da inovasyon ve kıvraklık adına, hibrit ve çoklu-bulut ortamlarının dikkatlice yönetilmesini gerektiriyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, siber-saldırılar gün geçtikçe artıyor ve dünya çapında şirketler için bir tehdit oluşturuyor. Artık aplikasyonlarınızı, içeriğinizi, kullanıcılarınızı ve network’lerinizi korumak zorundasınız.

Citrix’e göre şu 7 strateji bu zorlu görevin üstesinden gelmenize, altyapıları basitleştirirken merkezi kontrol sağlamanıza yardımcı olacak:

1- Kaynakları iş hedeflerini gerçekleştirmeye odaklayın

İş hedefleri konusunda artan bir baskı ile karşı karşıya iseniz, yalnız değilsiniz. Gartner tarafından 3,000 teknoloji yöneticisi ile yapılan bir araştırmaya göre, “araştırmaya katılan CIO’ların en az yüzde 84’ünün sorumlulukları arasında geleneksel IT alanı dışında kalan iş hedefleri de yer alıyor. Bu hedefler arasında en sık rastlananı inovasyon ve değişim”. Ayrıca “Gartner Inc.’in yıllık CIO anketi, CIO’ların rolünün hizmetten iş hedeflerine ve maliyet yönetimi ve mühendislikten ciro artışı ve verilerden fayda sağlamaya doğru kaydığını gösteriyor.” Devamlı artan IT altyapı karmaşıklığını basitleştirmek, IT organizasyonunun kaynakları iş hedeflerine yönelik olarak kullanmasını mümkün kılacaktır. Geçmiş dönemlerde gerçekleşen altyapı çalışmalarına çok ciddi yatırım yapmış olsanız da, mesela bulut gibi, en son teknolojilere uyum sağlayabilirsiniz. Güvenli dijital bir iş ortamı sayesinde, eski ve yeniyi bir araya getirmek mümkündür. Bu şekilde, özel bir bulut stratejisi ile hem altyapınızı modernleştirebilir hem de mevcut yatırımınızdan maksimum faydayı elde edebilirsiniz.

2- Kullanıcıların Her Yerden Çalışmasına İzin Verin

Gelecek hakkında emin olabileceğimiz bir şey varsa o da mobiletedir. İster kişisel cihaz ister kurum ekipmanı olsun, kişilerin her an her yerden çalışma ihtiyacı yükseliş trendinde. B2B araştırma kurumu MarketsandMarkets’e göre, Kendi-Cihazını-Kendin-Getir ve kurumsal mobilite pazarı 2016’daki $35,10 milyarlık hacminden 2021 yılında $73,30 milyara büyüyecek. Çalışanlar artık ihtiyaçları olan her cihaz ve aplikasyona ister ofiste ister ofis dışında olsunlar, erişebilmeyi bekliyorlar; bu beklenti nereden çalıştıklarından bağımsız şekilde kesintisiz bir kullanıcı deneyimi de içeriyor. Artık sadece kişisel cihazlara destek vermek yetmiyor. Çalışanlar yapay zekâ ile öğrenme gibi yeni yetilerle sistemin onların kullanımı ve beklentilerine uyum sağlamasını arzuluyor.

3- İnovasyona yatırım yapın

Son yıllarda, belki de hiçbir teknoloji kurumlarda inovasyona bulut bilişimi kadar katkıda bulunmadı. Bulut bazlı altyapılar maliyetleri ve riski aşağı çekerken verimliliği de arttırabilir. Ayrıca bu altyapılar, kurumu yeni pazarlara ulaştırma, yeni iş modelleri uygulama ve yeni ürün ve hizmetler sunma fırsatı yaratır. InfoWorld’e göre, umuma açık bulut artık inovasyon için ‘default’ platform haline gelmiş durumda. Bu global umuma açık bulutun bu yıl neden yüzde 22 yıllık birleşik büyüme oranında genişleyerek -Forrester Research’ün tahminine göre- $178 milyar hacme ulaşacağını açıklıyor. Bulut stratejiniz çoklu veya tekil bulut ihtiyaçlarına cevap verebilmeli ve sizi bir takım bulut, altyapı son nokta veya veri merkezlerine mahkûm bırakmamalıdır; inovasyon gerektirdikçe stratejinizi değiştirebilme esnekliğine sahip olmalısınız.

4- Basitleştirilmiş bir bulut stratejisi geliştirin ve sunun

Bulut bilişimine geçiş aşamasında kurumlar pek çok servis sağlayıcı ve hizmet kullanırlar. Bazı durumlarda IT departmanı dışındaki çalışanlar kendi bulutlarını kullanarak ayrı bir “gölge IT ortamı” yaratabilirler. Bu elbette maliyetleri yükselteceği gibi güvenlik riskleri oluşturur. IT profesyonelleri için bir hub olarak çalışan TechBeacon’a göre, kurum çapında ve IT oluşumunu da kapsayan merkezi bir bulut stratejisi hayata geçirirken bu oluşumu bir temel olarak kullanabilirsiniz. Stratejiniz aplikasyon ve verileri buluta yönlendirerek inovasyon ve kıvraklığı arttırmalı, bir yandan da esneklik ve kontrol sunmalıdır.

5- Güvenliği ciddiye alın

Geleceğin güvenlik anlayışı durumdan bağımsız düşünülemez. Çalışanlarınız her yerden ve pek çok cihazdan çalışırken, verileri ‘firewal’lar ve çevreleme ile güvence almak yeterli olmuyor. Güvenlik daha akıllı olmalı ve odağına kullanıcıyı almalı. Erişim kullanıcının kim olduğuna, nerede olduğuna ve hangi cihazı kullandığına bağlı olmalı. Bu akıllı güvenlik sistemini kolayca yönetmek için, güvenliğe farklı şekilde yaklaşan çözümlere ihtiyacınız var; mesela dijital iş ortamı ve dijital çevreleme gibi.

6- Global olun

Her geçen yıl dünya, iş yapanlar için daha küçük bir yer haline geliyor. IT kaynaklarına ve elemanlarına erişimin kolaylaşması ile beraber şirketler gelişmekte olan piyasaların müthiş büyüme potansiyeline ulaşmaya ve dış kaynak kullanımının sunduğu maliyet avantajlarından yararlanmaya çalışıyorlar. 2017’de global dış kaynak pazarı, pazar araştırma şirketi Statista’ya göre $88,9 milyar büyüklüğe sahipti. Dağınık bir işgücünü yönetmek IT altyapı karmaşıklığını arttırır. Merkezi şekilde kullanıcıları, cihazları, veriyi, iş yükünü ve networkleri yöneten bütünsel tek bir platform kaynakları optimum şekilde kullanırken, bir yandan da veri kullanımı konusunda uyulması gereken kural ve mevzuatlara da uyum sağlanmasına olanak verir. Dünyanın pek çok yerinde bulunan bulut veri merkezleri — Microsoft Azure örneğinde bu rakam 100,000’dir— sayesinde IT iş yükünü bunları kullanan kişilerin yakınında tutarak WAN gecikmesini en aza indirebilir. Bu coğrafi esneklik sayesinde IT, aynı zamanda gerektiğinde verileri ulusal sınırlar içinde tutarak yasal uyumu da kolaylaştırır.

IT karmaşasının bir adım önünde yer almak zor olmamalı

Bu bütünsel platform IT departmanının artan karmaşasını basitleştirir ve size daha yüksek iş hedeflerine, ulaşmak, güvenliği artırmak, çalışanların mobilitesini yükseltmek ve IT operasyonunuzu geleceğe uyarlamak için ihtiyacınız olan özgürlüğü, yaratıcılığı ve kaynakları sunar.

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*