Geleceğin Vandalizm Eylemlerinde Teknolojinin Yeri

Geleceğin Vandalizm Eylemlerinde Teknolojinin Yeri

Çalışma odanızda bir örümcek gördüğünüzde eskiden bunun bir canlı olduğunu düşünüp kendi halinde bırabilirdiniz, ya şimdi? Bu canlı görünümündeki robotun yandaki bölmede çalışan muzur çalışanın I-Phone’ununa bağlı bir casus oyuncak olmadığını garanti edebilir misiniz?
Rakibiniz iflas etmiş bir askeri silah müteahitten edindiği saldırı örümceğini düzenli gittiğiniz haftasonu evininize yerleştirip, akşam koltuğunuzda iken baldırınıza ölümcül zehiri taşıyan kendini yokeden iğne ile gönderebilir mi dersiniz? Derin web üzerinden satış yaptığından bu müteahitin ne para hareketleri ne de satışları güvenlik birimlerince bilinmiyor ve kim vurduya gitmiş olabilir misiniz?

Doktorasını yaparken danışmanı ile arası bozulmuş 5 yılını çöpe atmak üzere olan bir biyoloji doktora öğrencisi üniversitenin araştırma laboratuarında okulun adını ve kartını kullanarak internet üzerinden satın aldığı su çiçeği virüsünün farklı bir sürümünü sıradan laboratuar aletleri ve gen bölünmesini sağlayacak sistemleri online sitelerden edindikten sonra zenginleştirip ölümcül hale getirdiği virüsü kendisine aşılayıp ve semptomlar kendisinde başladığında ise havaalanlarında dolaşarak mümkün olduğunca farklı kişiye bulaştırırsa? Akabinde salgın birden bire dünyanın farklı şehirlerinde patlak verirse? Ne IT birimleri ne de güvenlik birimlerinin doktora öğrencisinin nerelerde nasıl araştırma yaptığını bu süreç zarfında hiç bilmediklerinden salgının ve sonuçlarının etkisini düşünebiliyor musunuz?

Ortadoğuda insansız hava araçlarının ve drone’ların sayısal casusluk ve savaşlarda kullanılmaya başlamasının ardından terror gurupları da bu oyuncakları keşfetti. Artık 3D yazıcıdan silah yapılabilir, sıradan virüsler sıradan laboratuarlarda değiştirilebilir, ek özellikler bu virüslere katılabilir gibi görünüyor. Daha da ileri teknoloji sıradan insanların kolaylıkla erişimine açılmaya devam ederse art niyetli insanların eline bu ürünler geçince ne olabilir dersiniz?

Globalleşen dünyada sınırların İnternet ile kalktığı bir yerde “deep web” ya da karanlık web de iz sürmenin zorlaştığı, işsiz kalan özel kuvvetlerin, ileri teknoloji çalışanlarının farklı ülkeler için operasyon yapması olası gibi görünüyor. Hatta kimliğini gizleyerek sıradan bir şirkette kaçak çalışan olarak faaliyetlerini yapabilirler gibi görünüyor.
Yazılım, donanım, robot, genetik ve sentetik biyoloji toplumun her katmanını bir türlü etkileyecek ürünler hayatımızda büyük değişiklikler yapacak olsa da aynı zamanda farklı emelleri olan grupların eline geçtiğinde ise topluma zarar verecek oluşumlar olacak gibi okunuyor.
Biyolojik savaş, siber savaş ve insansız hava araçlarının savaşı hepsi özünde bilgi teknolojisini kullanıyorlar. Yeni dönem ile birlikte güvenlik birimlerinin IT konusunda da yeteneklerini geliştirmeleri gerekiyor.

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*