Patent oluşturup da mı savunsak/saldırsak yoksa patent satın alıp yollarını mı kessek?

Patent oluşturup da mı savunsak/saldırsak yoksa patent satın alıp yollarını mı kessek?

Bugünlerde şirketlerde patent sayısına, üniversitelerde solo makalenizin citation index’ine hayli değer biçiyorlar.
Sineğin yağını çıkaran bir alet düşünüp onun patentini almanın, kişisel bilginin korumasının olmadığı ortamda hastaların bilgilerini derleyip bunları yayınlayarak başka yazarların makalelerin referans bölümünde yer almanın kime ne faydası olur diye düşünenlerden misiniz? Aslında patenti rakip şirketlerin önünü kesmek, başka şirketlere kiralayarak gelir elde etmek ya da olası uyuşmazlıklarda elde koz olsun diye de kullanırız. Bu yüzden de büyük kuruluşlar olmadık patentleri piyasadan toplarlar, bunun için organizayonlarında ayrı bir bölümleri de vardır. Bu bölümlerde hangi şirket nasıl bir portföy oluşturmaya çalışıyor, hangi çalışan hangi konferanslarda nasıl makaleler sunuyor diye verileri girer ve buradan historical analiz yaparlar. Yılanın küçükken başı ezililir. Rakibi takip etmenin, taciz etmenin, yok etmenin yöntemlerinden biridir.

Büyük şirketlerin hepsinde inanılmaz bir patent zenginliği var. Kimileri bunları kiralıyor, değiş-tokuş yapıyor ve bundan ticari fayda oluşturmaya çalışıyor. Öte yandan küçük şirketlerin bazıları kurulduktan hayli zaman geçtikten sonra bile patent almaya tevessül bile etmiyorlar.
İnternet üzerinden kısa dönemli oda kiralama şirketi AirBnB sürekli yatırım çekiyor ve değeri mlyar dolarla ölçülüyor. Geçmiş yıllarda Accoleo, CrashPadder, NableWise, LocalMind, Tilt gibi şirketleri bünyesine katarak büyüyen AirBnB nin patent portföyünde 1 i kesinleşmiş (US 9288217), 13 tanesi yayınlanmış patenti var. Grup finansmanı platformu ve buna bağlı teknikler patent başvurusu ise geri çekmiş durumda AirBnB nin sahibi olduğu patent doğum tarihi, adres, resim kullanarak o kişinin güvenirlik katsayısını hesaplıyor. Ayrıca aynı patent içinde yol arkadaşı uygulamalarında olası yan/arka koltuk paydaşlarının güvenirliğini gösteriyor.

Beklemede olan diğer başvurularında ise envanterin derecelendirilmesi, mukayesesi, ev sahibi ve müşterilerin eşleştirilmesi, password koruması, veritabanı şifrelemesi gibi konular adresleniyor.
AirBnB bugüne kadar yaptığı patent başvuruların listesinde neler yeralıyor derseniz; Online-Offline Bileşenlerin kimlik ve güvenirlik doğrulaması, veritabanı erişiminde kullanılacak tahmin yöntemleri, veritabanına Yazma koruması, ev sahiplerinin liste oluşturma standartları, süresi sona erecek envanterdeki talepler için zaman algoritması, üçüncü taraflar için güvenli hesap oluşturma ve kimlik doğrulama, yer listesinin zenginleştirilmesi…

2008 de kurulan Airbnb 2012 ye kadar USPO patent başvurusunda bulunmamış. Buna karşın Expedia’nın sahibi olduğu rakibi HomeAway’in portföyü hayli zengin ve elinde 2006 dan bu yana geçerli olan patentler var. HomeAway’in kendi markası altında farklı web siteleri de var ki bunlardan bazıları; VRBO.com, VacationRentals.com, OwnersDirect.co.uk, TripHomes.com. HomeAway’in iki tane US patenti ve 23 adet incelemesi devam eden patent başvurusu var. Hali hazırda onaylanmış patentleri; kullanıcı verisinden Sosyal grafikler oluşturulması ve müşterinin gerçek zamanlı varış tarihinin kullanıcının seyahatteki gerçek hızı/yönüne bağlı güncelleme metotları. Onay bekleyen patentler arasında kullanıcıya özel içerik, yerel etkinlikler, müzayede Sistemi, kullanıcı geri bildirimi, taksitli ödeme, müşteriler arası iletişim ve yazışma platformu yer alıyor. Escapia dan aldıkları “kısa dönemli kira yönetimi Sistemi ve metodu” HomeAway için belki ileride bir değer oluşturabilir zira patentin veriliş tar’hi 2006, AirBnB nin kuruluşundan tam iki yıl önce.
Airbnb’nin kimi kuvvetli rakipleri Tripping.com, HouseTrip, FlipKey, VayStays, VacayHero, Roomorama, ve Wimdu arasında sadece FlipKey’nin 2 adet ABD den kayıtlı patenti varken diğerlerinde böylesi faaliyetler göze çarpmıyor.
Patent fabrikası olarak gördüğümüz dev IT şirketlerinin bu konuda patent başvurularının olmaması da anlamı kısa dönem oda paylaşma/kiralama sistemlerinin rezervasyon, online arama ve listeleme, mesajlama, yol arkadaşı, Sosyal network sistemleri ile kapsam çatışması olduğu mudur? Tüm bu resmin bize fısıldadığı, yakın gelecekte daha önce savunma amaçlı oluşturulmuş portföyler saldırı amaçlı kullanılacağı şeklinde.

Ez cümle; piyasada varolan patentleri arayın değeri fazla yükselmeden satın alın. Bunları gerekirse saldırı, gerekirse savunma amaçlı kiraya verebilir, satabilir ve rakiplerinizle bu alanda da yarışarak gelirinizi artırabilirsiniz. Patentlerin her sene ödenmesi gereken ücretleri envanter büyük ve kapsama alanı geniş olunca hayli yüksek olur unutmayın…

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*