Sosyal ağlardaki fotoğrafların mülkiyet hakkı ve New York’tan bir dava

Sosyal ağlardaki fotoğrafların mülkiyet hakkı ve New York’tan bir dava

Askeri amaçla doğan ve ticari ortamda uygulama alanı bulan net’in bireylerin arasında sosyalleşme ortamı olarak gelişmesinin sonucu çatışmalar, sürtüşmeler de arttı. İnternet öncesi kanun ve kuralların internet sonrası ortamda birebir uygulama alanı bulamayacağı da aşikârdı ama mahkemeler ellerindeki kanunlara göre karar vermek durumundaydılar. New York’ta alınan karar bundan sonra çevrim içi yayınların geleceğini etkileyecek gibi görünüyor.
Goldman v. Breitbart News Network davasının konusu internet ortamında yayımlanan orijinali farklı bir web sitesinde duran görüntünün sahibinin gerçekte kimin olduğunun karara bağlanmasıydı ki davanın sonunda verilen karar görüntünün asıl kaynağının kimin olduğuna bakılmasının dava konusu olamayacağı şeklinde oldu.

Dava nasıl gelişmiş dersiniz? Ünlü bir futbolcunun rakip takımın yöneticisi ile sokakta yürürken fotoğrafını çeken amatör fotografçı bunu Snapchat’e yüklemiş. Kısa bir süre sonra hızla yayılan fotoğraf twitter’a kadar ulaşmış. Twitter’i takip eden birden fazla haber sitesi bu fotoğrafa link vererek yorumlarda bulunmaya başlamışlar. Hiçbir web sitesi bu fotoğrafları kendi sitesine kopyalamamış sadece gömülü bağlantı kullanarak haberleri sunmuş. Fotoğrafı çeken amatör ise bu fotoğrafı lisanslamadığını, kamunun kullanımına açmadığını belirterek fotoğrafı kullanan sitelere karşı hukuki süreç başlatmış.

Davalı taraf tıpkı 2007 senesinde görülen Perfect 10 v. Amazon.com davasındaki gibi dava konusu olan görüntünün test sunucusuna konduğunu, ayrıca fotoğrafı kopyalamadıklarını sadece linkini verdiklerini bu yüzden de doğrudan sorumlu olmayacaklarını öne sürmüşler. Buna karşı amatör fotografçı sunucuların adlarının TEST ile başlatılmasının tüm sanatçılar için bir tehlike olduğunu, görsel sanat eserlerinin bu şekilde çalınabileceğini, sanatçıların mağdur edilebileceğini öne sürünce bölge mahkemesinin kararı kısmi olarak amatör fotografçıyı haklı görmüş ve aşağıdaki şekilde karar alınmış.

Kanun herhangi bir görselin sahibinin o eser üzerinde her türlü tasarruf hakkı olduğunu ve kamusal alanda her türlü gösterim hakkının da onda olmasını garanti eder. Yine kanunda ifade edildiği biçimde eserin kopyasının doğrudan veya dolaylı olarak film, slide veya televizyon görüntüsünün herhangi bir araç vasıtası ile sunumu gösterim hakkı kapsamındadır. Bu durumda gösterim hakkı için yazılmış olan kanun henüz anlaşılmamış teknikleri de kapsayacak şekilde hazırlanmış olup, herhangi bir şekilde görüntünün iletilmesi veya daha farklı yöntemlerle taşınmasını da kapsamaktadır.

Mahkeme, 2014 senesinde karara bağlanan American Broadcasting Cos. v. Aereo, davasında Aereo şirketinin havadaki görünmez televizyon yayınının internet üzerinden ücretsiz seyredilmesine yarayan komutları üyelerine satmasının tamamen bir teknik öğretim olarak görülmesi gerektiği kararına dayanarak Twitter’ın da aynı şekilde cezalandırılamayacağına da karar vermiş.
Mahkemenin bu kararı ile bundan sonra 3rd party sunucularında duran ve başka sitelerde link verilerek kullanılan fotoğrafların (embedded links) kullanımı izinsiz kullanım kapsamında değerlendirilebilecek. İyelik ihlaline yeni bir bakış açısı getiren bu karar ardından web sitelerinin gömülü link kullanımı yeni ihlal davalarına kapıyı açmış görünüyor.

Categories: GÖRÜŞLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*