CIO’larda stresi azaltmaya yardımcı olacak 10 İpucu

CIO’larda stresi azaltmaya yardımcı olacak 10 İpucu

İş ile ilgili stres sizi olumsuz yönde etkiler. Fakat bu detay stresi azaltmanın düşündüğünüzden daha kolay olabileceği gerçeğini değiştirmiyor.

CIO’nun organizasyon içerisindeki konumunun, en stresli konumlardan birisi olduğu bilinen bir gerçek. Bir diğer gerçek ise yüksek stresin kortizol seviyesi başta olmak üzere vücudunuzdaki tüm işlevleri olumsuz yönde etkilemesi. Stresli bir iş hayatı sinir bozukluğuna, depresyona, uyku problemlerine ve hatta kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.
Üst düzey yönetici pozisyonunda yer alırken stres düzeyinizi azaltmak için yapabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. İşte size farklı yöneticilerden derlediğimiz ipuçları.

Güvenlik stresi

İpucu 1: Ağ mimarinizi avcunuzun için gibi bilin

Sanal güvenlik şirketi Armor’un CSO’su Jeff Schilling’e göre, iyi bir gece uykusu uyumanın yolu sorumlu olduğunuz konudaki tüm detaylara hakim olmaktır. Kaç veri merkeziniz var? Veri merkezleriniz nerede? Hangi kritik uygulamalarınız hangi veri merkezlerinde yer alıyor? Gibi soruların cevaplarını bilmeniz önemlidir. IT mimarisini tam olarak açıklayamayan bir CIO veya üst düzey bir IT yönetici ile karşılaştığında şaşırdığını söyleyen Schilling, ağ altyapısıyla ilgili detayları bilmemesinin ve neyi koruması gerektiğinden haberdar olmamasının uykularını kaçırabilecek en önemli konu olabileceğini belirtiyor.

Schilling, ağ mimarisine hâkim olmak için altyapıyı keşfetmeye ve takip etmeye imkân sağlayacak araçların bulunmaması durumunda mManagement veri tabanı gibi araçlara yatırım yapılmasını tavsiye ediyor.

İpucu 2: Bilmiyorsanız engelleyin

Ağınızda olmasını isteyeceğiniz en son şey farkında olmadığınız veya nedenini tam olarak bilmediğiniz bir hareketlilik olabilir. Fakat yeni nesil güvenlik duvarı özellikleri ile ağınızdaki trafiğe neden olan uygulamaları belirleyebilme ve ağ trafiğinizi kontrol edebilme imkânınız bulunuyor. Kurumsal güvenlik şirketi Palo Alto Networks CSO’su Rick Howards, güvenlik duvarları sayesinde hangi kullanıcıların neleri kullanabileceğini ve belirlenen kriterler dışındaki tüm detayların engellenebileceğini belirtiyor.

Howards, CIO’nun yetkilendirilmiş uygulamaları bilmesi ve hangi kullanıcıların bu uygulamaları çalıştırabileceğine dair detaylara hakim olması halinde dahi yetkilendirilmemiş bir veri trafiği olması halinde otomatik olarak engellemelerin yapılabileceğine dikkat çekiyor. Sonuç: Daha az stres.

İpucu 3: Politikalar konusunda ciddi olun

Riskler CIO’larda en fazla baş ağrısı yapan konuların başında geliyor. IT güvenliği söz konusu olduğunda ise risklerle başa çıkabilmenin en iyi yolu risk yönetimi sağlamak… Yazılım tanımlı ağ yazılımları geliştirme şirketi BlueCat Networks CTO’su Andrew Wertkin, risklerle başa çıkabilmenin en iyi yolunun hem organizasyon dâhilinde hem de organizasyon dışında uygulanabilecek uygun politikalar belirlemek olduğunu ifade ediyor.
Wertkin’e göre süreçlerde fayda sağlamayacak hizmet veya sistem erişiminin engellenmesi ortaya çıkabilecek riskleri önemli ölçüde azaltabilir.

Yönetim stresi

İpucu 4: İlişkiler, ilişkiler, ilişkiler

Daha önce Veolia şirketinin CIO’su ve şu anda bulut tabanlı harcama yönetim yazılım şirketi Coupa’nın stratejik danışmanı olan Von Esh, iş stresini azaltmanın en iyi yollarından birisinin diğer CIO’larla karşılaşılan engeller ve edinilen tecrübeler konusunda görüşülmesi olduğunu belirtiyor.

Yeni ilişkilerle birlikte yeni bakış açılarının kazanılabileceğine dikkat çeken Esh, yaşanılan benzer problemlerin çözümünde bu sayede önemli bir fayda sağlanacağının mümkün olduğunu ifade ediyor.

Esh, bu şekilde empati deneyimi edinme fırsatına sahip olunacağını belirterek kişilerin IT dünyasında tek olmadığının farkına varmanın daha az stresle çalışmalarını yürütebileceğini söylüyor.

İpucu 5: Uykularınızı kaçıracak sistemlerden vazgeçin

Pek çok CIO’nun bütçe ve sistemlerin sürdürebilirliği bakımından yoğun baskı altında olan kişiler olduğu biliniyor. Bu baskılar CIO’ların iş dünyasında değişen ihtiyaçları karşılamak için yeni projeler ortaya koymasındaki en önemli engel olarak dikkat çekmektedir.

Ancak global yazılım şirketi Micro Focus’un Başkan Yardımcısı Geoff Webb, uygulamaların yeniden kullanılmasındaki yeni yaklaşımlar geliştirilmesinin ve DevOps’lara ait yeni rollerin daha iyi kavranmasının çok az kaynakla gerçekleştirilebileceğine dikkat çekiyor. Webb’e göre şirketin kritik süreçlerinde kullanılacak uygulamalara yönelik yatırımları ve yeni nesil kurumsal hizmetleri oluşturacak veri altyapısını oluşturmada çok daha etkin yollar bulunuyor.

İpucu 6: Meslektaşlarınızla görüş alışverişinde bulunun

CIO olarak diğer yöneticilere kıyasla daha karmaşık sorumluluklara sahip olabilirsiniz. Hem yönetim hem de müşterilerin karşılanması ve müşteri desteğinin sağlanması gibi teknolojinin ve sağlanan hizmetlerin çok hızlı bir şekilde değiştiği bu alanlardaki beklentilere cevap verebilmek oldukça güçtür.

Kendra Von Esh, bu konudaki stresi azaltmanın yollarından birisinin meslektaşlarla sıkça görüşmek olduğunu belirterek, yapılacak olan görüşmelerde süreçler, güncellemeler, değişimler ve beklentiler ile ilgili konuşmanın büyük ölçüde getirisi olan bir detay olduğunu belirtiyor. Aylık veya yıllık yönetim toplantılarının ötesinde düzenli olarak bu görüşmeleri gerçekleştirmek diğer meslektaşlarınız tarafından olumlu karşılanacak ve katkı sağlayabilir.

İpucu 7: Bulut altyapısını kullanın

Bulut servis sağlayıcılarının topluluk yazılımları konusunda ciddi bir bilgi birikimine sahip olduğuna dikkat çeken Esh, şartların uygun olması durumunda bulut servislerinden faydalanmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Dış kaynak çözümleri IT departmanının en stresli konularından birisidir. Donanım, hizmet yönetimi ve SaaS gibi çözümler size ve çalışanlarınıza dış kaynak konusunda daha az stresi olan, daha hızlı ve daha ucuz seçeneklerle çalışabilme imkânı sunar. Bu nedenle gelir sağlayacak çözümlere odaklanmak yerine organizasyonunuzdaki çalışmaları maliyetin ötesinde daha çok getiri odaklı çalışmalara yönelebilirsiniz.

Kişisel stres

İpucu 8: Kendinizi paylaştırın

Veri depolama alanında faaliyet göstere NetApp şirketinin CIO’su Cynthia Stoddard, kulağınıza her ne kadar enteresan gelse de organizasyondaki IT hedefleri doğrultusunda çalışılan konulara yönelik eylemlerin önceliklerini belirmenin hayatı daha az stresle sürdürebilmeyi mümkün hale getirebileceğini söylüyor.

Stoddard, herkes için her yerde olmamak gerektiğini vurgulayarak “erişilebilir olmanın önemine karşın iş için son derece kritik olmadığı sürece herkese anında cevap vermeden” e-posta ve çağrılara dönüş için zaman belirlenmesinin önemli olduğunu ifade ediyor.

İpucu 9: Ara vermeyi ihmal etmeyin

Sabit disk üreticisi Western Digital Corporation’ın CIO’su Steve Phillpott, kısa süreliğine teknolojiden uzaklaşarak çalışmalara ara vermenin stresi azaltmak ve gevşemek bakımından faydalı olduğunu dile getiriyor.

Teknolojinin strese neden olmasına izin vermeden teknolojiden bir anlık uzaklaşmanın ve yeniden enerji toplamanın önemli olduğunu vurgulayan Phillpott, bu zaman dilimlerinde e-postalarınızı kontrol etme ihtiyacı hissetmeniz halinde bunu gerçekleştirmenin ne kadar fark yaratacağını sorgulamanın önemli olduğunun altını çiziyor. Phillpott’a göre teknolojiden uzak kalınacak bu kısa süreler yeniden enerji toplamak için önemli bir fırsat olma niteliği taşıyor.

İpucu 10: Tatili asla boş vermeyin

Ekibiniz ve siz fiziksel ve zihinsel olarak güçlü olduğunuz için kendinizi şanslı sayıyor olabilirsiniz. Ancak bu his ve düşünceye her daim sahip olmanızın maalesef mümkün olmadığının farkında olmanız gerekiyor.

Cynthia Stoddard, küçük planlarla yapılacak bir tatil ile stresten kurtulabilmenin mümkün olduğunu belirtiyor. Yapıcı, iletişim bakımından güçlü ve planlı bir ekip ile siz olmadığınız takdirde “yapılacaklar”, “yapılması gerekenler” ve “yapılmaması gerekenler” gibi konuları belirleyerek iş ortamından uzaklaşabileceğiniz bir tatil planı yapabilirsiniz.

Categories: KARİYER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*