Neden daha fazla CIO, CEO olmalı? Eski bir CIO’dan cesur tavsiyeler

Neden daha fazla CIO, CEO olmalı? Eski bir CIO’dan cesur tavsiyeler

Sanjay Mirchandani nadir birisi… Ve kendisi bunun nedenini tam olarak çözemiyor. Son 14 aydır firmalara teknoloji altyapılarındaki operasyonlarını otomatik hale getirmelerine yardımcı olmada uzmanlaşmış olan Portland merkezli Puppet firmasının CEO’luğunu yapıyor.
Onu nadir yapan şey, bir CEO olarak önemli bir CIO rolünü üstlenmiş olması. 2013’e kadar beş yıla yakın bir süre veri depolama devi EMC’nin global CIO’su idi. Neredeyse tüm endüstrilerde çok fazla firmanın işleriyle ilgili birçok şeyi dijitalleştirmeye çalıştığı bir anda daha çok CIO en tepedeki görevi hedeflemeli. Şimdilik birçoğu bunu yapmıyor.

Mirchandani ile Puppet Conf 2017’deki açılış konuşmasından bir gün sonra bu konu hakkında konuşmaya başladık. Konuşmamızı yakın dönemdeki bir telefon görüşmesiyle sürdürdük.
“İster havayolu, ister demiryolu isterse de bir otel zinciri olsun tüm firmalar bir yazılım firması olmaya zorlandığında, siz başlangıç için doğuştan bir yazılım firması değilsiniz. Kime yaslanırsınız?” şeklinde konuşuyor büyük ihtimalle CIO’ya…
“Bana göre bir CIO olmak için daha iyi bir zaman olmamıştı.” Bu iddia gayet mantıklı görünüyor. Hemen tüm işletmeler operasyonlarını dönüştüren söylemesi kolay ama yürütmesi güç dijital güdümlü gerçekleri çözmeye çalışıyor.

Kâğıt üzerinde CIO’ları C-seviyesine sokan şey “dijitalleşmesi” en muhtemel kişi olmaları ve bu yüzden bunun onların zamanı olması gerektiği mantığı takip ediyor. Ama henüz öyle değil.
Mirchandani bu konu üzerinde yazdığı kitabın ilk safhalarında. Mirchandani’nin önde gelen önermelerinden bir tanesi CIO’ların işletmenin her cephesini anlamada en iyi pozisyonda olduğu: tedarik zinciri; müşteri etkileşimleri; imalat; pazarlama. Dijital değişiklikler bunların tamamını etkiliyor.
“Bana göre işte bu bir sonraki CEO’nuzu yetiştirmenizde CI= mesleğini mükemmel bir aday yapıyor,” şeklinde konuşuyor.

Mirchandani için bunun nasıl gerçekleştiğine bakalım. Asya Pasifik bölgesinde 10 yılı aşkın bir süre Microsoft operasyonlarını yürüttükten sonra şimdi Dell Technologies’in bir parçası olan IT devi EMC’ye geçti. İlk önce global mükemmeliyet merkezini çalıştırdı. Fakat 2008 yılında firmanın uzun süreli CEO’su Joe Tucci CIO’luk teklif etti ve onu ikna etmesi gerekti.
“Ben iş tarafından geliyordum ve dolayısıyla bir IT kariyer kişisi değildim” diye konuşuyor Mirchandani. “Joe bana, ‘Sanjay, bana övünme şansı ver’ dedi.” Bu pratikte EMC’nin kendi IT ortamlarında yaptığı her şeyi (iyi ve kötü olanlar dâhil) müşterilerle paylaşma manasına geliyordu.”
Görevi bir emir olarak üstlendi. EMC sadece dünyaya IT’nin daha iyi nasıl yapılabileceğini gösterme arayışında değildi aynı zamanda yol boyunca karşılaştıkları hatalardan dünyanın nasıl ders çıkartabileceği üzerinde de çalışıyordu. Kendi servislerinin bir müşterisi halini alarak neyin iyi çalıştığı, neyin iyi çalışmadığını öğrendi ve onun IT ekibi elde edilen derslere dair teknik dokümanları paylaştı. “IT organizasyonumuzun müşteri merkezli bir biçimde çalıştığından emin olmak istiyordum ki böylelikle ben de bir müşteri odum,” diye konuşuyor.
Bir müşteri olarak beğenmediği şeyleri gördüğünde eski alışkanlıklarını terk etmeleri için ekibine baskı kurdu. “Şayet IT içerisindeyseniz kendi çözümlerinizi çıkarmak zorundasınız gibi eski bir düşünce yapısı vardı.” diyor Mirchandani. “Zaman zaman Amazon Web servisleri ve diğerlerinden rekabetçi teklifler alarak onları daha iyi yapmaya zorladım.”

Söz konusu deneyim ona bir işletmeyi kendi başına yürütmedeki operasyonel uyum hissini sağladı ki bunun ileride CEO olmak isteyen her CIO’nun yapması gereken bir şey olduğunu düşünüyor.
“İşletmeler içerisinde fırsat eksikliği yok. Bir CEO olarak ben her zaman insanların kendi büyüme fırsatlarını üstlenmelerini bekliyorum,” diye konuşuyor. “Kendi ürününüzün bir müşteri olmak önemli. Ne sağladığınızı ve ne sağlayamadığınızı anlamak zorundasınız.”
Mirchandani’nin CIO rolü 2013’e kadar sürdü ve EMC ile onun alt firması VMware bünyesinde diğer görevlerle devam etti. Puppet’ı çalıştırma teklifi 2015’te geldi. “EMC’de Puppet’ı kullanıyordum ve onu seviyordum” diye konuşuyor. “Bir firma olarak bulunduğu aşamayı ve peşinde olduklarını beğeniyordum” Kendisi 15 aydır Puppet’ın CEO’su.

Tabi daha yüksek profilli pozisyonlardan yükselen diğer eski CIO’lar mevcut. Bunlara bir örnek ödeme devi First Data başkanı olmak üzere J.P. Morgan’daki CIO rolünü 2013 yılında bırakan Guy Chiarello. Bir diğeri Goldman Sachs’dan Marty Chavez, bu yılın başlarında Wall Street finans devinde CFO’luğa yükseldi. Bir diğer yüksek profilli eski CIO’lar arasında bir zamanlar Intel CIO’su olan Dianne Bryant var; 17 milyar dolarlık veri merkezi işi için ayrılan Bryant geçen ay Google Cloud’da COO titrini aldı. Rebecca Jacoby network devi Cisco Systems’ın CIO’luğunu 11 yıl sürdürdükten sonra 2015’te operasyonlar kıdemli başkan yardımcılığına terfi etti.
Peki, tutkulu bir CIO ne yapmalı? “Teknoloji konuşmayı bırak ve iş konuşmaya başla” diyor Mirchandani. “Gigahertz, petaflop, ve bakım pencereleri hakkında konuşmayı bırak ve başınızı işletmenizi etkileyen değişikliklere çevirin. Bunları devreye sokmada belirleyici bir rolü nasıl oynayabileceğinizi anlayın.”

Bunun sonrasında hem içerideki hem de dışarıdaki müşterilerinizle zaman geçirdiğinizden emin olun. “İlk tepkileri birinci elden almalısınız,” şeklinde konuşuyor. “Nihayetinde müşteriniz sizi nasıl düşünüyorsanız siz o’sunuz.”
Son olarak yürümeyen şeyleri arayıp bulun. “İnsanların günlük olarak nelerle mücadele ettiğini görmelisiniz. Bu sıkıntıların çözümüne yardımcı olup olamayacağınıza bakın.”

Genel olarak şimdi CIO’lar için işin her cephesine aktif bir biçimde dâhil olma zamanı. Dijital dönüşüm her şeye dokunurken CIO’un fikirleri daha büyük stratejik kararlar üzerinde ağırlığa sahip.

“Şurası gerçek ki, artık dijitalin önemi hakkında ikna edecek kimse kalmadı” diyor Mirchandani. “Şayet bir CIO iseniz tam zamanı. Masadaki en güçlü ses sizin.”
Bunu yaşayan eski bir CIO’dan cesur tavsiye.

Categories: KARİYER
Tags: CEO, cio, EMC

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*