Veri bilimcileri, spesifik iş gereksinimlerini ve hedeflerini şekillendirmek veya karşılamak için büyük miktarda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriden edinilecek bilgileri bulmaktan sorumludur. Bir veri bilimcisi olma endüstriye bağlı olarak değişir.
İşletmeler, karar verme sürecini yönlendirmek için büyük veri ve veri analizlerine daha fazla güveniyorlar ve BT stratejilerinin temel bileşenleri olarak bulut teknolojisi, otomasyon ve makine öğrenimi üzerine daha fazla çalışan işletmelerde veri analizi konusunda veri bilimcisi rolü giderek önem kazanmaktadır.

Bir veri bilimcisinin ana hedefi, genellikle görev için özel olarak tasarlanmış yazılımı kullanarak büyük miktarda veriyi organize etmek ve analiz etmektir. Bir veri bilimcisinin veri analizinin nihai sonuçları, yatırım yapan tüm menfaat sahiplerinin – özellikle BT dışında çalışanların – anlaması için yeterince kolay olmalıdır.

Bir veri bilimcisinin veri analizine yaklaşımı yalnızca kendi endüstrisine değil, aynı zamanda üzerinde çalıştıkları iş veya departmanın özel ihtiyaçlarına da bağlıdır. Bir veri bilimcisi ya yapısal ya da yapılandırılmamış verilerde anlam bulabilmeden önce, iş dünyası liderleri, departmanları ve yöneticileri aradıklarını iletmek zorundalar. Bu nedenle, bir veri bilimcisi şirket veya bölüm amaçlarını tahmin motorları, şablon algılama analizi, optimizasyon algoritmaları ve benzerleri gibi veri tabanlı çıktılara çevirmek için yeterli alan uzmanlığına sahip olmalıdır.

Veri bilimcisi maaşı
2016’da, İşgücü İstatistikleri Bürosu, bir veri bilimcisi için ortalama maaşın yılda 111 bin 800 dolar civarında olduğunu bildiriyor. BLS, bu alandaki işlerin 2024 yılına kadar yüzde 11 artacağını öngörmesinden de anlaşılacağı gibi, veri bilimciliği hızlı büyüyen ve kazançlı bir alandır. Veri bilimcisi, aynı zamanda, tatmin edici uzun vadeli bir kariyer yolunun şekillendirilmesini neredeyse garanti altına alır. Glassdoor’un Amerika’daki En İyi 50 İş Listesi’nde veri bilimcisi, iş ilanları, maaş ve genel iş doyumu derecelendirmelerine dayalı olarak her endüstrideki en iyi iş olarak yer aldı.

Bir veri bilimcisi ne yapar?
Bir veri bilimcisinin baş sorumluluğu, veri toplama ile başlayan ve veri bilimcisinin nihai analiz sonuçlarına dayanan iş kararlarıyla sona eren bir süreç olan veri analizidir.
Veri bilimcilerinin analiz ettiği, çoğunlukla büyük veriler olarak adlandırılan veriler bir takım kaynaklardan alınır. Büyük verinin şemsiyesi altına giren iki tür veri vardır: yapılandırılmış veriler ve yapılandırılmamış veriler. Yapılandırılmış veriler genellikle bir bilgisayarın otomatik olarak sıralamasını, okunmasını ve organize etmesini kolaylaştıran kategorilerle düzenlenir. Buna, hizmetler, ürünler ve elektronik cihazlar tarafından toplanan veriler dâhildir; ancak nadiren insan girişinden toplanan verilerdir. Akıllı telefonunuz tarafından toplanan web sitesi trafiği verileri, satış rakamları, banka hesapları veya GPS koordinatları – bunlar yapılandırılmış veri biçimidir.
Yapılandırılmamış veriler, en hızlı büyüyen büyük veri biçiminin, müşteri yorumları, e-postaları, videoları, sosyal medya yayınları vb. insan girdilerinden gelme olasılığı daha yüksektir. Bu verileri, genellikle teknoloji ile yönetmek daha zor ve daha az verimlidir. Düzene sokulmadığı için, yapılandırılmamış verileri yönetmek için büyük bir yatırım gerektirebilir. İşletmeler, aranabilir terimleri kullanarak alakalı verileri çıkarmanın bir yolu olarak yapılandırılmamış verileri mantıklı hale getirmek için genellikle anahtar kelimelere güvenirler.

Genellikle, işletmeler bu yapılandırılmamış veriyi işlemek için veri bilimcileri kullanırken diğer BT personeli yapısal veriyi yönetmekten ve sürdürmekten sorumlu olurlar. Evet, veri bilimcileri muhtemelen kariyerlerinde yapılandırılmış birçok veri ile ilgilenecekler; ancak işletmeler, yapılandırılmamış verilere yaklaşımlarını veri bilimcisi rolüne getirerek gelir hedefleri doğrultusunda yapılandırılmamış verilerden daha fazla yararlanmak istiyorlar.

Veri bilimcisi gereksinimleri
Her endüstrinin, analiz etmesi gereken bir veri bilimcisi için kendi büyük veri profili vardır. İşte BLS’ye göre, her sanayide büyük verilerin daha yaygın formlarından bazıları yanı sıra bir veri bilimcisinin gerçekleştirmesi gereken analiz türleri:
İş: Bugün veri, hemen hemen her şirket için iş stratejisini şekillendirir; ancak işletmeler, bilgiyi anlamaları için veri bilimcilerine ihtiyaç duymaktadır. İş verilerinin analizi, verimlilik, envanter, üretim hataları, müşteri sadakati vb. konulara ilişkin kararları bilgilendirebilir.
E-ticaret: Artık web siteleri, satın alım verilerinden fazlasını topluyor; veri bilimcileri, e-ticaret işletmelerinin müşteri hizmetlerini geliştirmelerine, eğilimleri bulmalarına ve hizmet veya ürünler geliştirmelerinde yardımcı olur.
Finans: Finans endüstrisinde, hesaplar, kredi ve borç işlemleri ve benzeri finansal verilerle ilgili veriler, bir işletme için yaşamsal öneme sahiptir. Fakat bu alandaki veri bilimcileri için dolandırıcılık tespiti de dâhil olmak üzere güvenlik ve uyum da büyük öneme sahiptir.
Hükümet: Büyük veriler, hükümetlerin kararlar almasına, kurucu unsurları desteklemesine ve genel memnuniyeti izlemesine yardımcı olur. Finans sektörü gibi, güvenlik ve uyum veri bilimcileri için çok önemlidir.
Bilim: Bilim adamları her zaman veriyi ele almıştır, ancak şimdi teknoloji ile deneylerdeki verileri daha iyi toplayabilir, paylaşabilir ve analiz edebilirler. Veri bilimciler bu süreçte yardımcı olabilirler.
Sosyal ağlar: Sosyal ağ verisi, hedefli reklamcılığın bilinmesine yardımcı olur, müşteri memnuniyetini artırır, konum verilerinde eğilimler oluşturur, özellikleri ve hizmetleri iyileştirir. Yayınların, tweet’lerin, blogların ve diğer sosyal medyanın devam eden veri analizi, işletmelerin hizmetlerini sürekli geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Sağlık: Elektronik tıbbi kayıtlar artık büyük veri, güvenlik ve uyumluluk için bir özveri gerektiren sağlık hizmetleri için standarttır. Burada, veri bilimcileri sağlık hizmetlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve aksi takdirde fark edilmeyebilecek eğilimleri ortaya çıkarabilir.
Telekomünikasyon: Tüm elektronik verilerin toplanması, depolanması, yönetilmesi, bakımı ve analizi gerekir. Veri bilimcileri, şirketlerin hataları ortadan kaldırmalarına yardımcı olur, ürünleri iyileştirir ve müşterilerin istediği özellikleri sunarak mutlu kalmalarını sağlar.

Veri bilimcisi becerileri
Quora’daki Veri Bilimcisi William Chen’e göre, veri bilimcileri için en iyi beş beceri sert ve yumuşak becerilerin bir karışımını içeriyor:
Programlama: Chen, bunu veri biliminin becerilerine değer kattığını belirtti: “Bir veri bilimcisinin beceri setinin en temeli” diyor. Programlama, istatistik becerilerinizi geliştirir, “büyük veri setlerini analiz etmenize” yardımcı olur ve size kendi araçlarınızı oluşturma imkânı verir.
Kantitatif analiz: Chen, büyük veri kümelerini analiz etmek için önemli bir yetenek olan kantitatif analizin deneysel analizi çalıştırma, veri stratejinizi ölçeklendirme ve makine öğrenmeyi uygulamanıza yardımcı olma becerisini geliştireceğini söylüyor.
Ürün sezonu: Ürünü anlamak, niceliksel analiz yapmanıza yardımcı olur diyor Chen. Ayrıca, sistem müşteri davranışını tahmin etmenize, ölçümler oluşturmanıza ve hata ayıklama becerilerini geliştirmenize de yardımcı olacaktır.
İletişim: Muhtemelen her endüstrideki en önemli yumuşak beceri. Güçlü iletişim becerileri ” daha önceki becerilerin hepsinden yararlanmanıza” yardımcı olacak, diyor Chen.
Takım çalışması: Takım çalışması, başarılı bir veri bilim kariyeri için hayati önem taşımaktadır. Chen, özverili olmayı, geribildirimi benimsemeyi ve bilginizi ekibinizle paylaşmayı gerektirir diyor.

Veri bilimcisi eğitim ve öğretimi
Bir veri bilimcisi olmanın birçok yolu var, ancak en geleneksel yol, bir lisans derecesi elde etmek. Çoğu veri bilimcisi, BLS verilerine göre bir yüksek lisans derecesine sahiptir, ancak her veri bilimcisi için geçerli değildir ve veri bilimi becerilerini geliştirebileceğiniz diğer yollar da vardır. Yükseköğrenim programına başlamadan önce, en önemli becerileri, araçları ve yazılımları anlamaya çalışırken hangi endüstride çalışacağınızı bilmek istersiniz.
Veri bilimi bazı alan adı uzmanlığına ihtiyaç duyduğundan, bir veri bilimcisinin rolü endüstriye göre değişir ve oldukça teknik bir sektörde çalışıyorsanız daha fazla eğitim gerektirebilir. Örneğin, sağlık, devlet veya bilim alanında çalışıyorsanız, pazarlama, iş veya eğitimde çalışmaktan farklı bir beceri setine ihtiyacınız olacaktır.
Belirli endüstri ihtiyaçlarını karşılamak için bazı beceri setleri geliştirmek istiyorsanız, becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olabilecek çevrimiçi sınıflar, önyükleme kampları ve mesleki gelişim kursları bulunmaktadır. Açılış kamplarına ek olarak, özgeçmişinizi ve maaşınızı artırabilecek çok sayıda değerli büyük veri sertifikası vardır.

Veri bilimcisi ol
Gerekli eğitim ve öğretim kazandıktan sonra, beceri düzeyinize uyan rollere başvurmaya başlayabilirsiniz. Zaten IT’deyseniz açık pozisyonlar veya potansiyel iş olanakları bulmak için ağınıza ulaşabilirsiniz. İstediğiniz sektördeki ve alanlardaki iş fırsatlarının yükseköğrenim derecesi gerektirip gerekmediğini veya sertifikalar ve önyükleme kampları bir işe alım müdürü için yeterli olup olmadığını öğrenmek isteyeceksiniz. İstenilen yerdeki ortak noktaları bulmak için iş ilanları araştırmaya biraz zaman ayırın. Buradan, bir strateji, iş bulmaya yönelik eğitim, beceri ve tecrübelerle silahlanmış bir veri bilimcisi olmak için haritalayabilirsiniz.