CIO Kahvaltıları Devam Ediyor

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor

Medya sektörünün önde gelen IT liderleri ile bir araya gelen Dell EMC Türkiye, medya sektörüne yönelik özel çözümlerini paylaştığı CIO Kahvaltıları etkinliğinde, bu alandaki uzun soluklu vizyonundan da örnekler verdi.
Dell EMC’de medya sektörünün tamamından sorumlu olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Dell EMC Kıdemli Müşteri Yöneticisi Tankut Tümay, Dell olarak eskiden sadece son kullanıcıya üreten bir firma olarak tanınırken, EMC’nin satın alınmasından sonra veri depolama alanında lider olan bu şirketle birlikte farklı bir misyon edindiklerini belirtti. Tümay, “Dell EMC’nin de aralarında bulunduğu teknolojinin 7 önemli markası, Dell Technologies bünyesinde bulunuyor. Bu noktada, Dell EMC’nin asıl stratejisi, bu markalarında gücünü kullanarak, dijitalleşme yolunda müşterilerimizin yanında olup geleceğe hazır bir şekilde gerekli ihtiyaç ve altyapılarını kendilerine sağlamak. Anlık değil, sürekli, kendini yenileyerek ve her zaman müşteri memnuniyetini artıracak altyapı ve çözümleri sunmayı amaçlıyoruz. Bu noktada medya sektörüne özel bu dijitalleşme yolunda katma değer sağlayacak çözümler sunmak istiyoruz” dedi.

 

“CIO’lar bir değişim yapmak istiyorlar fakat ne olacağı konusunda herkesin şüphesi var”
Bu noktada Dell EMC’nin özel çözümlerinden bahseden Veri Depolama Sistemleri Satış Lideri Orçun Budak ise, ürün ailelerinin oldukça geniş olduğunu söyledi. Bundan birkaç yıl öncesine kadar en değerli aset olarak dünyanın bir kısmının petrol dediğini, bir diğer kısmının ise dolar dediğini belirten Budak, “Herkesin aklında farklı bir meta vardı. Ancak şu son birkaç yılda birçok kişi ortak noktada buluştu; en değerli kaynak veri. Bugün elinde veriyi kim tutuyorsa en güçlü olan o’dur diye düşünüyorum. Bu noktadan hareket edildiğinde tüm bakış açımız değişti. Şirketimiz bir araştırma yaptı. Araştırmaya katılanların yüzde 92’si işlerini dijital hale getirmeleri gerektiğinin farkında olduklarını söyledi. Ancak bunların neredeyse yarısının da 3 ila 5 gün içerisinde çalıştıkları işin nasıl olacağı hakkında en küçük bir fikri yok. Aslında buradan bakarsanız konu şuna geliyor:

Şirketlerde CIO’lar bir değişim yapmak istiyorlar fakat ne olacağı konusunda herkesin şüphesi var. Aynı gruba bir de ‘kendi şirketinizi nerede görüyorsunuz?’ diye sorulduğunda da sadece yüzde 5’i kendilerini dijital olarak dönüştürdüklerini söylüyor. Yüzde 12’lik bir kesim ise henüz hiçbir adım atmadığını ifade ederken, yaklaşık yüzde 85’i bu yolculuğa başladıklarını; ancak henüz tamamlayamadıklarını belirtiyor” dedi. Orçun Budak, bu anlamda dijital dönüşümün önemine vurgu yaparak, “Dijital dönüşümünüzü ne kadar çabuk tamamlarsanız gelirlerinizi iki kat hızlı artırma şansı yakalarsınız. IT projelerinizi yaklaşık 3 kat daha hızlı yaparsınız ve zamanınızı alternatif verimli işlere ayırabilirsiniz” diye konuştu. Budak, dijital dönüşüm ile IT’yi bir gelir masrafı olmaktan çıkarıp rekabette kullanılacak bir silah haline getirilebileceğini kaydetti. Orçun Budak şöyle devam etti: “Biz dijital dönüşümü benimseyen yüzde 92’lik kısmın ne yapacağını bilmeyen diğer yarısına dijitalleşme noktasında bir yol haritası çiziyoruz. Bu yol haritasını çizerken, ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları sağlayacağımızı söylüyoruz. Biz dijital dönüşümü 3 aşamada görüyoruz: İlki, veri merkezini ve kullanım şeklini modernize etmeniz gerekiyor, ikincisi otomasyon… Modernize olmuş sistemlerin çalışma şeklinin de değişmesi şart. Son olarak da dönüşüm elbette. Bu en zor kısmı! İnsanların ve süreçlerin de dönüşümü gerekiyor.”

Tek bir platformda veri analitiği imkânı
Dell EMC Ölçeklendirme ve Analitik Satış Müdürü Filiz Türkoğlu da medyada ‘veri gölü’ kavramını anlatmak istediklerini dile getirerek, “Sağladığımız ürün farklı protokolleri destekliyor. Siz verileri hiçbir yere taşımadan tek bir platform üzerinde analitik de yapabiliyorsunuz, süreçlerinizdeki diğer işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı platformda arşiv amaçlı verilerinizi stoklayabiliyorsunuz. Yapılandırılmamış benim tabirimle ‘özgür ruhlu’ verileri verimli ve ölçeklenebilir şekilde Dell EMC Isilion ürünümüz ile saklayabiliyor, yönetebiliyor ve koruyabiliyorsunuz. Dell EMC Isilon, zorlu kurumsal dosya iş yükleri için tasarlanan endüstrinin 1 numaralı ölçeklendirmeli ağa bağlı depolama sistemi diyebiliriz” dedi.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*