CIO Kahvaltıları Devam Ediyor

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor

Önde gelen şirketlerin IT liderleri ile CIO Kahvaltıları etkinliğinde bir araya gelen Google Cloud Türkiye ve Premier Partneri NGC; günümüzün en ilgi çeken ve teknolojik olarak en çok konuşulan konularından olan dijital dönüşüm alanında Google Cloud ürünlerinin yenilik ve hizmetleri ile büyüyen pazardaki stratejilerinden bahsetti.

 

Google Cloud Ülke Müdürü Önder Güler, şirketler için dijital dönüşümün öneminden bahsederken, dijitalleşme sayesinde verimli, inovatif iş modellerinin ortaya çıkacağını ve dijitalleşmenin bulut tabanlı bir platformla mümkün olabileceğini belirterek sözlerine başladı. Güler ayrıca; Google Cloud’un, bulut bilişim dünyasını demokratikleştirdiğini ve şirketlerin uçtan uca dijital dönüşümünü hızlandıran yeni nesil teknolojilerden yararlanmalarını sağladığını kaydetti.

“Bugün şirketler daha küreselleşmiş bir dünyaya ve teknolojinin getirdiği taleplere hızlı bir şekilde adapte olmak zorundalar ve bu kapsamda bulut çözümleri artık daha stratejik bir gözle değerlendirilmeli” diyen Önder Güler, Google Cloud teknolojilerinin ölçeklenebilirlik, esneklik, güvenlik, maliyet avantajları ile şirketlerin ihtiyaç duydukları alanlarda büyümelerine izin verdiğini sözlerine ekledi.

 

“Google Cloud 20 yıllık bir yeniliğin ürünü!”

Google Cloud’un; güvenli, açık, akıllı ve dönüştürücü bir platform olduğunu ifade eden Önder Güler, “Teknolojisi Google’ın kendi ağına dayanıyor ve güvenlik, ağ mimarisi, ortak çalışma, yapay zeka ve açık kaynaklı yazılım alanlarında yaklaşık 20 yıllık bir yeniliğin ürünü” dedi. Şirketlerin dijital dönüşümleri benimsemelerine yardımcı olmak için G Suite ile bulut, mobilite ve ortak çalışmayı bir araya getiren kurumsal çözümler sunduklarını ifade eden Güler, “Müşterilerimiz, makine öğrenimi, IoT ve büyük verideki teknik güçlü yönlerimizden dolayı da Google Cloud’u tercih ediyorlar’ diye konuştu.

Google’dan Kubernetes On-Prem

Bu noktada; hibritin büyük bir gerçeklik olduğunu söyleyen Önder Güler, VM’lerden konteyner yapılarına geçişin çok hızlandığını, bu geçişi on-premise yapmak zorunda olan müşteriler için konteyner yönetim platformunun büyük soru işareti olduğunu ifade etti ve ekledi: “Google; açık kaynak dünyasına sunduğu Kubernetes platformunu artık yerel veri merkezlerinde GCP (Google Cloud Platfrom) hizmeti olarak sunmaya başlayacak. Böylelikle Kubernetes platformunun güvenlik, süreklilik, güncelleme gibi hizmetleri Google tarafından sunuluyor olacak. Bu yapı yine açık kaynak kökenli Istio ile birleşerek servis yönetim altyapısını tamamlıyor. Bu şekilde buluta çıkamayan müşterilere, Kubernetes ve Istio gibi iki önemli çözüm sağlanmış oluyor.”

“G Suite kurumsal bir yapının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri karşılıyor”

NGC Genel Müdürü Vahap Hanlıoğlu ise, 5 yıldır G Suite başta olmak üzere, Google Cloud ürünleri ile hizmet verdiklerini belirterek, ‘Tek işimiz Google Cloud’ diyerek başladığı konuşmasını, “Bu zamana kadar birçok büyük kurumun G Suite geçişlerini, değişim ve süreç yönetimlerini başarıyla gerçekleştirdik. Google Cloud ürünleri şirketlere birçok önemli yenilik getirdi. G Suite de kurumsal bir yapının ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri karşılıyor. Biz müşterilerimizde genellikle, mevcutta kullandıkları yapılara G-Suite’i nasıl entegre edecekleri noktasında endişelerle karşılaştık. Ancak zaman içinde gördük ki, bu her yeni projede daha da başarılı bir şekilde yönetiliyor” şeklinde sürdürdü.
Kullanıcıların geleneksel sistemlere olan alışkanlıklarından bahseden Hanlıoğlu, bu alışkanlıklara karşı Google’ın değişim yönetimi metodolojisini aktardı. “Bu metodolojiyi uyguladığımız zaman yapı içinde değişimin ve yeniliğin yaygınlaştığını gördük” diyen Vahap Hanlıoğlu, iletişim tarafından başlayarak, tüm geçiş süreçlerini kendilerinin yönettiğini söyleyip, bu süreçte özellikle eğitimin önemine değindi. Hanlıoğlu şöyle devam etti: “3 aşamalı bir eğitim yapıyoruz. ‘Admin’lerin olduğu bir ekibe teknik eğitim veriyoruz ve öncelikli süreci onlara anlatıyoruz. İkinci aşamada; Google’a geçiş konusunda tüm departmanlardan seçilen bir ekibe son kullanıcı eğitimleri veriyoruz. Son aşamada da tüm çalışanların ürün eğitimlerini sağlıyoruz.” Hanlıoğlu, geçişler yapıldıktan sonra iş birimleri ile birlikte iş süreçlerini nasıl hızlandırabilecekleri üzerine geliştirmeler yaptıklarını da söyledi.

G Suite’in şirket boyutuna bakılmaksızın tamamen aynı teknolojik avantajlara sahip olmalarına izin verdiğini belirten ve Google Cloud ürünlerinin detaylarından da bahseden Vahap Hanlıoğlu ayrıca “Şirketlerin yakın zamana kadar düşünülemeyen hızda ve çeviklikte neredeyse sonsuz veri hacimleriyle çalışmaların sağlıyoruz. G Suite ile iletişim kurma, ortak çalışma gibi iş yapma biçimindeki paradigmaları değiştiriyoruz. NGC olarak Google Cloud teknolojilerini müşterilerimize sosyal ve yenilikçi taahhütle sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Perakende ve Finans sektörüne özel çözümler

NGC Proje Müdürü Onur Taştan da G Suite ile özellikle Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan Perakende sektöründe, mağaza çalışanlarını merkezden yönetim için kolaylık sunan sistemden ve finans departmanlarına özel sundukları e-tablolar üzerinde hazırlanan geliştirmelerden bahsetti. Sonrasında ise G Suite müşterilerine sunulan Google Jamboard ile ortak çalışma imkânlarını gösteren demo yapıldı.
Konuşmaların ardından konuklara, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin G Suite geçiş deneyimleri aktarıldı.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*