CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

Bir Hewlett Packard Enterprise (HPE) şirketi olan Aruba, CIO Kahvaltıları etkinliğinde, gelişen dijital çalışma alanları ve mobiliteye yönelik vizyonunu “Dijital İşyerleri” konu başlığı altında önde gelen şirketlerin CIO’ları ile paylaştı.
Hewlett Packard Enterprise (HPE) şirketi olan ve yeni nesil ağ çözümleriyle dikkat çeken Aruba, CIO Kahvaltıları etkinliğinde önde gelen şirketlerin CIO’larını konuk etti. Etkinliğin açılış konuşmasında Aruba Ülke Müdürü Ersin Uyar, Aruba’nın Hewlett Packard Enterprise ile birleşmesini hatırlatarak, bu birleşmenin ardından pazarda network alanında Hewlett Packard Enterprise’ı destekleyici bir konumda olduklarını söyledi. Uyar, “Aruba olarak Türkiye pazarında özellikle kablosuz ağ şebekesinde pazar lideriyiz. Bu bizim için çok önemli. Çünkü amacımız yalnızca kablosuz ağlar üzerine internet bağlantısı değil, mobiliteyi de hayatımıza dâhil etmek misyonumuz. Mobilite bizim en büyük hazinemiz. İnsanların bağlı olarak doğru zamanda ve doğru yerde güvenli bir şekilde bilgiye ulaşması ve hangi cihaza olursa olsun bunu yapabiliyor olması bizim için çok kritik. Biz bu noktada özellikle Aruba’nın ClearPass çözümü ile bunu uç noktalara taşıdık. Amacımız hangi platformda olursa olsun kontrollü ve güvenilir bir şekilde kendi şebekesine erişmesini sağlamak. Bizim tek motivasyonumuz bu. Bunun yanında dijital dönüşümü de yaşamımızın bir parçası yapma hedefindeyiz. Bunlar zaten CIO’larımızın kendi sektörlerinde birebir liderlik ettiği konular olduğu için de bizim tarafımızda ayrıca önemli” dedi. Son günlerde IoT, Endüstri 4.0 gibi konuların çok daha sık konuşulduğunu belirten Uyar, bu alanlarda da geleceğe yönelik çalışmalarının mevcut olduğunu belirtti. Uyar, “Bunun yanında güvenlik de bizim için çok önemli bir unsur” diye ekledi.

DSC_9238

“Bizim için varsa yoksa müşteri!”
Aruba olarak hem kablolu hem de kablosuz ağlar tarafındaki etkinliklerinin yanında günün sonunda mobilitenin öncelik olduğunu kaydeden Ersin Uyar, “Bugün özellikle kurumsal firmalara ve kamuya yönelik uçtan uca çözümleri sağlayan bir ekibimiz var. Özellikle; geniş kampüsler, stadyum, toplantı alanları, üniversiteler, telekomünikasyon operatörleri tarafında aktif olarak Aruba sistemleri kullanılıyor. Kablosuz ağlar noktasında pazar talebi arttıkça Aruba’nın da Pazar payında önemli artışlar görülüyor. Özellikle HPE birlikteliğinin ardından daha fazla CIO ve CFO’ya ulaşma şansını yakaladık” diye konuştu. Ürünlerinin yanında ciddi anlamda servis desteği sağladıklarını da aktaran Uyar, en büyük farklılıklarının kanal ekosistemleri olduğunu ifade etti. “Şu anda kanal ekosistemimiz ile Türkiye’de her noktada servis hizmeti veriyoruz. İş ortaklarımızla bahsettiğim tüm dikey segmentlere girerek müşterilerimize destek verebilir durumdayız” diyen Uyar, ‘varsa yoksa müşteri’ sloganı ile hareket ettiklerini belirtti.

Türkiye’de son dönemde Endüstriyel 4.0 adına önemli gelişmeler yakalandığına işaret eden Ersin Uyar, bu noktada da kurumlara dijital dönüşüm tarafında verecekleri destekleri anlatma hedefinde olduklarını anlattı. Uyar, bunun yanında mobilitenin de önemi üzerinde durarak, iş ortaklarına mobiliteye yönelik çalışmalarından da bahsetmek istediklerini ifade etti. Uyar şöyle konuştu: “Endüstri 4.0 alanında şu anda bizim altyapımızı kullanan ve kendi sistemleriyle entegre eden kurumlar var. Bizim de hedefimiz; bu çözümlerde kullanıcı deneyimini artırarak perakendecilik gibi önemli sektörlerde bunları kullanmak, hatta analitiği bu çözümlere dâhil ederek, kurumlar tarafında yatırıma çevrilmesine destek olmak.”

DSC_9245Dijital dönüşüm noktasına da değinen Ersin Uyar, dünya markası olan Türk şirketlerinin bugün dijitalleşmede çok ileri noktada olduğunu vurguladı. “Bu süreç, Türkiye’nin dijital dönüşümde lider ülkeler arasında olacağını gösteriyor. Aruba olarak firmaların dijital dönüşüm altyapılarında neler yapacağımızı sürekli yineliyoruz. Türkiye’de kamu kurumlarında da dijital dönüşüm ciddi manada başladı ve hızla devam ediyor. Bizim şu an en büyük eksiğimiz yaratıcılık diyebilirim; ancak değişimi seviyoruz, dolayısıyla birkaç yılda çok daha iyi noktalarda olacağız” diyen Uyar, özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektöründeki oyuncuların robotik sistemlerin kullanılması, bilginin alınıp yapay zekâ ile işlenmesi ve öğrenen sistemlerin geliştirilmesi noktasında önemli bir yol kat ettiğinin altını çizdi.

 

“Karar noktası artık yalnızca CIO’ların kontrolü altında değil”
Aruba Ortadoğu Türkiye Bölge Direktörü Ammar Enaya ise, Aruba için gelişen teknolojinin önemine vurgu yaparak, son dönemde akıllı teknolojilere daha fazla adapte olunduğunun altını çizdi. Ammar Enaya, “Bu noktada karar vermenin yalnızca CIO’ların kontrolü altında olmadığının farkına varıldı” diyerek, artık IT liderlerinin tüm süreç ve birimlerle ortak karar halinde olduğunu kaydetti. CIO’ların söz konusu akıllı sistemlere paralel olarak pazarlama departmanından diğer iş departmanlarına kadar pek çok birimle konuşarak karar aldığını ifade eden Enaya, CIO’ların “Ne satın almalıyız?” sorusunun cevabını tüm birimlerle birlikte aradığını belirtti. Ammar Enaya, bu noktada dijital dönüşümün CIO’lara yeni bir rol yüklediğine işaret etti.

DSC_9144Öte yandan; sektörde aktif olarak yer almaya başlayan yeni jenerasyonun mobil dünyada yaşadığına ve sürekli ‘bağlı’ kalmak istediklerine dikkat çeken Enaya, bu yeni jenerasyonun zaman ve mekân fark etmeksizin mobiliteyi her alanda kullanmak istediğini söyledi. Ammar Enaya, mobilitenin iş süreçlerinin bir parçası haline geldiğini belirtirken, inşa edilen sistemlere uygun güvenlik çözümleri ve tasarımları sunan bir şirketle ortaklığın güvenli altyapıları beraberinde getireceğini kaydetti.

Hewlett Packard Enterprise Genel Müdürü Güngör Kaymak da konuşmasında, hayatın her alanında dijital dönüşümün kendini hissettirdiğini belirterek, “Bundan 10 yıl öncesine kadar IT ve cihazların işlevselliği konuşulurken bugün cihazların birbirlerinin yerine geçmesi noktasındaki gelişmelerin önümüzdeki fırsatları bambaşka bir yere taşıyor. Dijital dönüşüm, her sektörü olduğu gibi bizleri de etkiliyor. Biz de kendi dönüşümümüzü hızlı bir şekilde yaşıyoruz. Bu noktada Aruba ile birliktelik bizim için önemli; çünkü bu tür kritik konuları CIO’lara daha fazla anlatma ve paylaşma fırsatı buluyoruz” dedi.

DSC_9297

“Bilgi üretildiği yerde analiz edilip, anlamlı bilgi gerektiği yerlere iletilmeli”
IT’nin geniş bir yelpazede ilerlediğine dikkat çeken Kaymak şöyle devam etti: “Bugün bakıldığında yapa zekâdan büyük veriye, sensörlerden internete, 3 boyutlu baskıdan buluta kadar çok farklı alanlarda gelişim söz konusu. Biz de HPE olarak son 3 yıldır bir dönüşümün içerisindeyiz. Stratejimiz 3 ana konuya odaklı olarak ilerliyor. İlki, bulut IT ve bizim için önem arz ediyor. Bulut her şey olmayacak evet, hatta uzun süre mevcut yapılarla beraber yürüyecek. Ancak önemli olan bu iki yapıyı entegre bir şekilde çalıştırabilmek, yönetmek, isteyenin istediği yerde yürütmesini sağlamak.

HPE olarak ikinci odaklandığımız nokta, bilginin üretildiği yerde analiz edilip yalnızca anlamlı bilginin gerektiği yerlere iletilmesi… Biz de bu alana ağırlıklı olarak Aruba ürünleri ile odaklanıyoruz. Üçüncü olarak da bütün bunları hayatınızda rahatlıkla kullanabilmeniz için gerekli tüm servisleri sunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda da eksik olduğumuz noktalarda kendimizi güçlendirmek için satın almalara devam ediyoruz. Uzmanlaşmaya çalıştığımız alanlarda CIO’lara her zaman hizmet vermeye hazırız.”

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*