Mart ayında düzenlenen CIO Kahvaltıları etkinliğinde, şirketlerin önde gelen CIO’ları ile bir araya gelen Logitech Türkiye, IT liderlerine video konferans çözümlerini ve bu çözümlerin günümüzdeki gelişim süreçlerini anlattı.
Logitech’in dünyada ve Türkiye’de yaptığı işi hızlı bir şekilde geliştirerek yine hızlı bir şekilde ‘1 numara’ olmaya odaklandığını söyleyen Logitech Türkiye Genel Müdürü Mustafa Uyar, “Zaten 1 ya da 2 numara olmadığımız alanlarda bulunmayan bir şirketiz. Video konferans çözümleri noktasında düşünüldüğünde Logitech’in bu alanda nasıl bir numara olduğu elbette düşünülebilir. Ancak birçok firma uluslararası ve yerel boyutta bizim çözümlerimizi kullandı. Zira bahsettiğimiz ‘1 numara’ kavramı da adet bazlı. Ciro bazlı bakıldığında, bizim ortaya koyduğumuz düşük maliyetli çözüm, toplamda bizim için yeterli oluyor fakat dünyada birkaç önde gelen firmayı geçmemiz için yeterli olmayabiliyor. Bu hızla gidersek onların da önüne geçeceğimize inanıyoruz” dedi.

Mustafa Uyar

Video çözümleri ile Logitech’in bağlantısının bilgisayar ekipmanlarının PC’nin etrafına dâhil olmaya başladığı ilk günden itibaren bulunduğunu ifade eden Uyar, Logitech’in webcam ile başladığı serüveni düşünüldüğünde, video konferans çözümlerinin içerisinde hep var olduklarını vurguladı. “Geçmiş dönemin şartlarıyla bugünün şartları arasında fark vardı ve bu anlamda Logitech kendini bu şartlara adapte edebilirse önümüzde ciddi bir fırsat gördük. Bu fırsatla da birlikte adette bir numara olarak konumlandık. Peki, bugünkü fark nedir? Şöyle ki, bugünkü hizmetlerin tümü servis olarak hayatımıza girdi. Biz de donanıma odaklanarak lider olduk” diyen Mustafa Uyar, bu noktada birtakım eksiklere odaklandıklarına işaret etti.

Uyar şöyle konuştu: “Pazarın trendlerinde, büyük odalarda meslektaşlar ile gerçek zamanlı işbirliği ihtiyacı artıyor. Özellikle bu dönemde Avrupa ve Amerikan şirketlerinden Türkiye’ye gelişler azaldı. Ancak birlikte çalışmalarımız bitmedi. Bu noktada, eski sistemler; kendi has işletim sistemleri, kendine has yazılımlar, kendine has lisanslamalar, kendine has kablolama ve donanım isteyen ve bunlar yapıldığı an dahi teknik ekibin yardımına ihtiyaç duyacağınız sistemler olarak dikkat çekiyor. Bugünkü hayatımıza baktığımızda ise; esneklik başta olmak üzere, ofislerimizde basit, kolay takılır ve sahip olunan bulut servislerimizden çözüm imkânına kavuştuk. Bu yüzden de yeni bir ekosistemden bahsediyoruz.

CIO'lar

Bu yeni ekolojik sistemin rakamsal olarak da ciddi anlamda büyüdüğü görülüyor. Logitech’in bulunduğu ve dünyanın gittiği trendde ciddi bir yükseliş söz konusu ve ayrıca kapalı sistemlerin yaptığı iş hacmini de yakalamış durumunda. Donanım tarafında da önemli bir fırsat var ve nitekim Logitech’in de oyuncusu olmak istediği alan bu. Birçoğumuz farklı cihazlardan toplantılar yapabiliyoruz. Üst düzey yöneticilerin de kendi aralarında görüşmeleri oluyor, önemli toplantılar gerçekleştiriyor. Peki, hep birlikte çalışmak istediğimizde ne yapacağız? Logitech’in oynamak istediği alan tam olarak bu nokta. Bizim de bakış açımız şu ki, her toplantı odası bir video konferans cihazına ihtiyaç duyar. Nitekim biz de toplantı odalarına odaklanıyoruz.”

Bu noktada, Logitech Group, Logitech Connect, PTZ Pro, BCC950 modellerinden oluşan konferans çözümlerini tanıtan Mustafa Uyar, bunun yanında CIO’lara kurumlara uygun özel klavye ve mouse modellerini de tanıttı.