CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

CIO Kahvaltıları Devam Ediyor…

Forcepoint Türkiye ev sahipliğinde düzenlenen CIO Kahvaltıları etkinliğinde, önde gelen IT liderleri ile bir araya gelen Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, CIO’larla İnsan Faktörü Yönetimi ve İç Tehditler ile Gelişmiş Hedefli Ataklar Yönetimi ve 3. Parti bulut tabanlı Uygulama Güvenliği üzerine vizyonunu paylaştı.
Önceki dönemlerle kıyaslandığında son 4-5 yıldır siber güvenlik tarafında hızlı bir ivmenin söz konusu olduğunu söyleyen Forcepoint Türkiye Ülke Müdürü Levent Turan, siber tehditlerin evrimleşmesine, amaçlarının farklı olmasına ve kurumlara etkilerine bakıldığında bu tehditlerin hem finansal hem de çalışanlara yansıması noktasında ayrıştırılabileceğini belirtti. Birkaç yıldır çok farklı ve ciddi oranlarda tehditler alındığını vurgulayan Turan, “Bu tehditler daha çok ataklı ve hedefli tehditler olarak dikkat çekiyor. Bunlar aynı zamanda oldukça profesyonel ataklar. Söz konusu ataklar kurumları farklı şekillerde etkiliyor. Birçok ayrı segmentten müşterimiz var ve bu müşterilerimizin birbirinden bağımsız, ayrı hassasiyetleri mevcut.

Bu hassasiyetler sahada çalışmaları yoğun olan müşterilerimiz için de geçerli, merkezi yapıda çalışıp ciddi büyük verilerle uğraşan müşterilerimizin hassasiyetleri de söz konusu. Bu noktada da, tehditler ve bu tehditleri kurum bünyesine getiren teknolojiler ne olursa olsun, değişmeyen tek şey insan faktörü… Dolayısıyla, bu teknolojilerle birlikte teknolojileri kullanan kişilerin de korunması, kötü niyetli, bilinçli ya da bilinçsiz kullanıcıların kurumlara zarar vermeden engellenebilmesi gerekiyor” dedi. Bu bağlamda; insan faktörü üzerine yatırımlarını artırarak sürdürdüklerinin altını çizen Levent Turan, Websense’in ardından Forcepoint olarak devam ettikleri yolda, Rytheon ve Stonesoft birleşmeleri ile geçmişten bu yana kullanılan ürün ailesini de genişletip, daha çok ihtiyaca cevap vermek amacında olduklarını kaydetti.

Yeni yapının ardından yenilikçi bir siber güvenlik yaklaşımını benimsediklerini anlatan Turan, Forcepoint’in siber güvenlik vizyonu ile hem çalışanları koruduğunu hem de olası bir tehdit durumunda iş süreçlerinin devamını sağlamaya yardımcı olduğunu ifade etti. Turan, “Hedefli ataklar özellikle benim daha fazla tehlikeli bulduğum saldırılar. Bu tür ataklarda insan riskini minimize edebilen geniş bir perspektifte farklılaşan çözümlerimiz ile müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Örneğin; Forcepoint Insider Threat ürünümüz geçen yaz aylarında ticari faaliyete açıldı. Bu yıl da Insider Threat’i DLP teknolojimiz ile entegre ediyoruz. Şu an bizim DLP teknolojimizi kullanan bir müşterimiz Insider Threat’i satın aldığında makinesinde iki adet ‘end point ajanı’ çalışıyor. Fakat yılsonu itibariyle bu iki ‘agent’ı birleştirip tek ‘agent’a dönüştürüyoruz. Bununla da kalmıyoruz; Insider Threat tek başına çalışan izleme görünürlüğü sağlayan bir çözüm iken DLP teknolojisi ile entegre edildiği zaman, atak da aynı anda Insider Threat’den DLP’ye gönderiliyor ve bloklanması sağlanıyor” diye konuştu.

“İnsan boyutunun üzerinde durulması gerekiyor”
Forcepoint olarak, her şeye entegre yapıda bakıp ‘end point’ güvenliğini özelleştirmek üzerine odaklandıklarını dile getiren Levent Turan, “Network üzerinden gelecek birinci derecede atak tiplerini engellemek çok büyük bir durum değil; ancak insan boyutunun mümkün olduğunca üzerinde durulması gerekiyor” dedi ve ekledi: End point’in verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak sadece bizim değil, diğer pek çok siber güvenlik üreticisinin de önceliği. Bizim de yol haritamız bu yönde olacak.

Forcepoint™ Hakkında
2015 yılında Raytheon Cyber Products ve Websense’in birleşmesiyle kurulan Forcepoint™, Websense’in kullanıcı koruma, veri güvenliği ve bulut uzmanlığı ile Raytheon’un iç tehdit ve analitik teknolojisini ve Stonesoft’un yeni nesil ağ güvenlik kabiliyetlerini tek bir çatı altında buluşturuyor. Buluta erişim güvenlik aracısı (CASB) Skyfence’i de bünyesine katan Forcepoint™, 2017 yılı itibariyle bulut uygulama güvenliği ve görünürlüğü alanını da kapsayan bir hizmetler bütünü sunuyor.
Bu sayede 360 derece siber koruma sunan Forcepoint™ deneyimli ekibiyle aralarında üst düzey güvenlikle korunan büyük ölçekli kurumların da olduğu 20.000’i aşkın kuruma hizmet sağlıyor. Sahip olduğu uzmanlıkla Forcepoint™, güvenlik süreçlerini sadeleştirerek şirketlerin hem veriye hızlı ve kolay bir şekilde erişmesine olanak tanıyor hem de veri ve bilgi hırsızlığının önüne geçiyor.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*