Experteam CIO’lar ile ”yenilikçilik” vizyonunu paylaştı.

Experteam CIO’lar ile ”yenilikçilik” vizyonunu paylaştı.

İş uygulamaları ve bilgi teknolojileri alanında hizmet veren Experteam, CIO Dergisi tarafından gerçekleştirilen CIO Kahvaltıları etkinliğinde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin teknoloji liderleriyle bir araya geldi. Etkinliğe katılan Experteam Pazarlama ve Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Erkiner, kurumların yatırımlarını faydaya dönüştürebilecek yenilikçi CIO’ların değişen rolleri üzerine görüşlerini bildirdi.

Experteam’in 2000 yılında özellikle iş uygulamaları alanında danışman bir şirket olarak yola çıktığını söyleyen Sinan Erkiner, 2010 yılında değişen stratejilerine paralel iş süreçlerini “Müşterilerimize götürdüğümüz çözümden ziyade, onların vizyonlarıyla paralel, doğru ürünler, doğru teknolojiler, doğru hizmetler daha kıymetli olmaya başladı ve biz de bu doğrultuda stratejimizi değiştirdik. Artık sadece Oracle ürünleriyle değil, müşterilerimizin vizyonuna paralel olabilecek her türlü ürünün üzerinde uzmanlığı- mızı geliştirip, bu uzmanlığımızı hizmetlerle birleştirerek sunmaya çalışıyoruz. 2015 yılında da kadromuzu bu amaca göre yeniden şekillendirdik. Şu an 400 kişiye yaklaşan danışman kadromuzla bu alanda Türkiye’nin en büyüğü- yüz” diye özetliyor. Yönetilen hizmetler alanında Bilgi Teknolojileri (BT) departmanlarında teknik kadrolardan ziyade, iş birimlerine katma değer sağlayabilecek kadroların daha önemli olduğu bir dönemden geçildiğini vurgulayan Erkiner, bu doğrultuda, bu tür kadrolara yatırım yapılıp teknik kadroların dışarı çıkarılmasını ve bu noktaların kiralama yöntemiyle değil de işe talip olan firmalarca yönetilmesini daha doğru bulduklarını ifade ediyor. Erkiner’e göre, özellikle bu alanlarda yapılan yatırımlar çok daha kıymetli… Zira Experteam olarak kendilerinin de bu alanlarda yatırımlarını geliştirdiklerini belirtiyor ve ekliyor: BT’nin içerisinde İş Süreçleri Dış Kaynak Kullanımı’na (Business Process Outsourcing) kadar giden bir çizgide faaliyet alanımızı geliştiriyoruz. Faaliyet alanlarımızda CRM, ERP, IK, raporlama, orta katman ürünleri, teknoloji ürünleri gibi çö- zümlerin yanı sıra bunları destekleyen hizmetler de var.

Experteam-Nisan-2015-cio-2

“CIO’dan süperman olması bekleniyor”

Günümüzde CIO’dan adeta bir ”süperman” olmasının beklenildiğini söyleyen Sinan Erkiner, öncelikle CIO’nun iş sürecini bilmesinin, rakiplerini tanımasının ve doğru teknolojileri anlamasının önemine işaret ederek, aynı zamanda doğru teknolojileri kullanacak ve yönetecek kadroyu da kurmasının gerekliliğine değiniyor. Erkiner, ”CIO’nun, iş birimini, oluşturduğu kadroyla iyi anlaması gerekiyor. İş biriminin düşünemediği şeyleri düşünmesi, rekabette öne çıkarması lazım. Dolayısıyla günümüzde artık CIO’nun rolü şirkete katma değer sağlaması gereken ve karlılığını arttıran bir rol olarak konumlanıyor. Zira CMO ve CFO da CIO’dan bunu bekliyor” diyor. Doğru teknolojilerde dikkat edilmesi gereken 3 temel kavram olduğunu dile getiren Erkiner, bu kavramları ve içeriklerini şöyle ifade ediyor: ”İlk kavram ‘değer’. Teknolojinin satın alındığı ilk günden itibaren o teknoloji ile ne değer yaratılacağı çok önemli. . Bir diğeri ise ‘sürdürülebilirlik’ kavramı. Sürdürülebilirlik kavramı içersinde ne kadar küresel bir teknoloji satın alındığının büyük önemi var. Şirketlerimizi her geçen gün yabancı bir ortağa hazırlıyoruz. Dolayısıyla lokal uygulama ve teknolojilerden ziyade küresel düşünmek, en iyi uygulamalara yönelmek doğru teknolojilerde mutlaka uygulanması gerekiyor. En son kavram ise ‘maliyet.’ Maliyetten kasıt ise toplam sahip olma bedeli ve elde edilecek getiri. Yani fiyat / performans değerlendirmesi”

Experteam-Nisan-2015-cio-3

“Yenilikçilik bir evrimleşme”
Erkiner’e göre, yenilikçilik, bir evrimleşme ve hayatta kalmak için yapılması gereken doğal bir süreç. Yeniliğin, sadece ‘yapmak için yapıldığında’ ise içeride destek bulamayacak bir çözüm olacağına değinen Erkiner, şöyle devam ediyor: ”Bu yenilikçiliği yaparken en iyi uygulama ve çözümler her zaman bize cevap vermeyebilir. Bunlar yenilikçi olmayan alanları tamamen akıllardan çıkarıp yenilikçiliğe odaklanmanızı sağlayan çözümler. En iyi çözümlerle yenilikçilik yapamazsınız! Dolayısıyla en iyi çözümlerle yenilikçilik birbirinden ayrılmalı. Bu noktada, CIO stratejik olmalı, işini büyütmek için vizyoner olmalı; ancak destek birimi olduğunu atlarsa, tüm kredisini tüketir. Bu yüzden, sürdürülebilir hizmetlerle destek işlevini dışarı çıkarıp inovatif alanlara odaklanmak gerekiyor. Şu anda yaşadığımız dönem büyük balığın küçük balığı yediği dönem değil, hızlı balığın yavaş balığı yediği bir dönem. Dolayısıyla, sektör olarak buna uygun evrimleşmemiz gerekiyor.

Experteam-Nisan-2015-cio-son

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*