HPE, Finans sektörü ile dijitalleşme vizyonunu paylaştı

HPE, Finans sektörü ile dijitalleşme vizyonunu paylaştı

Hewlett Packard Enterprise (HPE), önde gelen finans şirketlerinin CIO’ları ile buluştuğu CIO Kahvaltıları etkinliğinde, ‘finans sektöründe dijitalleşme’ konu başlığı altında, dijital dönüşüm vizyonunu paylaştı.
Hewlett Packard Enterprise, CIO Kahvaltıları etkinliğinde, önde gelen finans şirketlerinin teknoloji liderlerini konuk ederek, dijital dönüşüm ile ilgili vizyonunu paylaştı. Ekonomist Prof. Dr. Asaf Savaş Akat’ın ‘Ekonomi ve Değişim’ üzerine bir sunum gerçekleştirdiği etkinlikte konuşan Hewlett Packard Enterprise Yazılım Türkiye Ülke Müdürü Deniz Yobaş, dijitalleşme talebinin şirketlerin üst yönetim kurulundan gelip aşağıya doğru indiğini belirterek, bu süreçte oluşturulan kurul ve ekiplerin içerisinde IT’nin de mutlak yeri olduğunu kaydetti. Bu noktada, finans sektöründeki dönüşüme değinen Yobaş, “Finans sektöründe dijitalleşme önemli ve büyük bir alan. IT biriminin kendi içerisinde desteğe ihtiyacı olduğunda ve bizim gibi firmalardan destek istendiğinde biz orada dijital dönüşüm ile otomasyonu kullanarak destek oluyoruz. Firmaların daha çevik ve hızlı olma isteği noktasında devreye giriyoruz ve önemli katkılarımız bulunuyor” dedi.

DSC_7500

Hewlett Packard Enterprise Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak ise, dijitalleşme konusuna verdikleri önemin altını çizerek, “Yeni iş modelleri geliştirip, yeni gelir kaynakları elde etmek adına dijital teknolojilerinin kullanımı yaygınlaşıyor. Endüstriye etkisi olan ana etkenlere bakıldığında; tüm kurumlar artık mevcut alt yapılarını hibrit bir altyapıya dönüştürmek istiyor, biz de buna destek vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kurumunuzu korumak için dijital dönüşüm şart!
Mevcut veri merkezlerinin, özel bulut olanaklarının ya da altyapıların yanı sıra daha rekabetçi daha hızlı olabilmek adına, açık bulut olanaklarının da kullanılması gerektiğini ifade eden Kaymak, “İkisinin koordine şekilde yönetilmesi hayli önemli… HPE olarak bu tür çözümleri destekliyoruz” dedi.
“Fikirlerin önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz” diyen Güngör Kaymak, hızlı piyasaya sürülen fikirlerin; piyasayı, iş yapış şekillerini değiştirdiğinin ve rekabeti de değiştiren sonuçlara yol açtığının altını çizdi. Kaymak şöyle devam etti: “Bu perspektiften bakıldığında; bilginizi, fikrinizi, kurumunuzu korumanız lazım. Bu noktada da dönüşüm şart. Bunun yanında, doğru iş stratejisi ve rekabette öne geçebilmek için veriye dayalı bir kurum yapısı oluşturmak gerekiyor. Verilerden yola çıkarak büyük veri etrafındaki dönüşümü sağlamak da önemli. Ayrıca, tüm personelinizin her ortamda çalışabilmesini destekleyen, müşterilerinizin her noktadan ve coğrafi olarak bağımsız sistemlerimize erişebilmesini sağlayacak mobil yapılara dönüşmek gerekiyor. Bu dönüşüm alanlarında biz de uçtan uca çözümler sunuyoruz.”

DSC_7511Türkiye hem hızlı büyüyor hem de dış açığı yok
Ekonomist Prof. Dr. Asaf Savaş Akat da gerçekleştirdiği sunumda, bir süredir Türkiye’nin önünde yavaş bir büyüme sorununun olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin deyim yerindeyse ‘mucize bir ekonomi’ olmadığını ifade eden Akat, parlak olmayan bu ekonominin kötü de olmadığına vurgu yaptı. Son 70 yıla bakıldığında sürekli gerileyen bir ekonomi ile karşı karşıya kalınmadığının altını çizen Asaf Savaş Akat, “Yapılan doğru girişimler söz konusu. Ancak bizzat doğru iş yeni koşullar yaratıyor, o yeni koşullara uyum sağlanırken birtakım zorlanmalar olabiliyor. Nitekim ikinci adımda bir gecikme yaşanıyor ve onu da biz kriz ile aşıyoruz. Kriz ekonominin terbiye edicisi olarak tanımlanır. Ya doğru yönetirsiniz ya da batarsınız. Türkiye de 1978-79 yılları sonrası yaptığı dışa açılma operasyonu için biraz geç kaldı çünkü bu doğru hamle büyük kriz sonrası yapıldı” dedi.

DSC_7485Bu süreçlerin ardından, bugün bakıldığında Türkiye için biraz daha gidecek mesafe olduğunu ifade eden Akat, Türkiye’nin dört yıldır hem hızlı büyüyen hem de dış açığı olmayan bir ülke olarak konumlandığını belirtti. Asaf Savaş Akat, “Bu durumun bedeli düşük bir büyüme, hediyesi ise dış açığın küçülmesi oldu. Türkiye bunu konsolide ederse, daha hızlı büyüyen ve dış açığı makul kalan bir ülke konumunda devam edebilir” şeklinde konuştu.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*