Logitech, video konferans çözümlerini anlattı

Logitech, video konferans çözümlerini anlattı

Logitech, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen CIO Kahvaltısı etkinliğinde, önde gelen şirketlerin CIO’ları ile video konferans teknolojilerinin dünü ve bugününe ilişkin görüşlerini paylaştı.
Yaklaşık olarak 20 yıldır sektörde olduğunu söyleyen Logitech Türkiye Ülke Müdürü Mustafa Uyar, 11 yıldır ise Logitech’te görev yaptığını hatırlatarak, 20 yıllık tecrübesi de göz önünde bulundurulduğunda, video konferans çözümlerinin uzun yıllardır hayatımızda olan bir kavram olduğunu belirtti. Video konferansın cep telefonlarına kadar ilerlediğini ifade eden Uyar, “Hepimizin yüz yüze görüşmeyle ilgili bilmediği bir şey yok. Ancak bunu kurumlarımıza uygulama noktasına gelindiğinde, bir şekilde masanın altına giren projeler haline geliyor. Her yıl ‘bir video konferans yapsak güzel olur’ denilse de, sonrasında proje yine masanın altında kalıyor” dedi.

Logitech_Mustafauyar

Pazar payı olarak bakıldığında zaman içinde yer aldıkları bütün ürün ve çözümlerde paylarının yüzde 40 ila 60 olduğunu kaydeden Uyar, Logitech’in bir ülkede yatırım yapıldığı takdirde orada iş aldığını ve hem pazarın büyümesine hem de kendi tarafında üzerine düşeni yaparak pazarın şekillenmesine katkı sağladığını anlattı. “Video konferansta da bu böyle! Logitech dünyadaki konferans odalarında sunduğu konferans hizmetiyle cihaz bazında ve adette ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk sırada değiliz ancak olmak için hedefimiz var. 3 yıldır da geldiğimiz nokta 1 numara” diyen Mustafa Uyar, Logitech olarak video konferans çözümlerini öncesinde de bildiklerini ve görüntü ses noktasında bu işe çok inandıklarını belirtti. Uyar şöyle devam etti: “Biz webcam tarafında da inanılmaz çözümler geliştirdik. Bugün bir teknoloji mağazasına baktığınızda webcam standı görmek çok zor. Çünkü webcam’lar artık dizüstü bilgisayarların üzerine yerleşti. Bu kadar küçük bir Pazar haline gelmesine karşın bizim her hâlükârda büyüttüğümüz bir pazar oldu. Yüksek kalitede, uygun fiyatlı ve herkesin kullanabileceği ürünler çıkarmakta iyi bir firmayız. Dolayısıyla, video konferansta da bunu yaparsak başarılı olabileceğimizi düşündük. O yüzden de şu anda bu alanda ilk sıradayız.”

Logitech_15aralik_CIO2

Geleneksel çözümler pahalı ve fonksiyonel değil!
Video konferans çözümlerinin daha önce de bildikleri bir alan olduğunun bir kez daha altını çizen Uyar, ancak dönemsel değişikliklerin kendileri için bir avantaj olduğunu vurguladı. Uyar, “Bugüne kadar olan geleneksel çözümler tamamen sabit yapılardı. Üstelik biraz daha resmi ve pahalı çözümlerdi. Bugün bakıldığında bu çözümler hâlâ pahalı. Biz bu durumu değiştirmeye çalışıyoruz. Düşük maliyetli olarak bile düşünüldüğünde geleneksel bir sistemde maliyet en az 5 bin dolar ki, buna mutlaka bir IT personeli atamak zorundasınız. Bizim sunduğumuz çözümler ve sistemler ise 1000 dolar civarında. Biz aynı zamanda böyle bir fiyat avantajını da getiriyoruz” diye konuştu.
Mustafa Uyar, yaptıkları işe odaklandıklarını söyleyerek, donanım yaptıklarını ve bu alanda önlerinin açıldığını kaydetti. Uyar, özellikle video konferans çözümlerini daha fonksiyonel hale getirmeye çalıştıklarına da işaret etti.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*