Tasarruf alanlarına yönelen çözümler için çalışıyoruz

Tasarruf alanlarına yönelen çözümler için çalışıyoruz

IBM Türk, CIO Dergisi ev sahipliğinde gerçekleştirilen özel buluşmada IT sektörünün önemli temsilcilerini ağırladı. 2019 IT planlamalarında teknoloji ve dijitalleşmenin konuşulduğu toplantıda, IBM de bu alandaki vizyonunu paylaştı. Özel buluşmada ayrıca Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin de ekonomi öngörülerini aktardı.
Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin’in açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, Sanayi 4.0’ın tam olarak anlaşılmadığını söyleyerek sözlerine başlayan Alkin, “Bu kavramı herkesin başka türlü tanımladığını biliyoruz. Dünya nereye gidiyor? dediğimizde, 14,3 trilyon dolar parayı silaha ve güvenliğe harcadığımızı görüyoruz. Bu para Çin’in milli geliri kadar. Bu noktada merak ediyoruz tabi, insanlar neden ölüyor? diye… Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü bununla ilgili bir rapor hazırladı. Sıralama; hava-çevre kirliliği, sıtma, AIDS, tüberküloz, sigara, alkol, kötü beslenme, trafik kazası ve silahlı çatışma şeklinde veriliyor. Bu noktada; 14,3 trilyon dolar parayı biz yine de harcıyoruz; işte bu çok önemli! Silaha ve güvenliğe bu kadar para harcanırken bir yandan da; Amerika Birleşik Devletleri bugün Suudi Arabistan’dan daha fazla petrol üretiyor, Kanada’ya da satıyor. Trump’ın ‘petrol fiyatları artacak’ tehdidi Türkiye’yi korkutuyor.

Petrol fiyatları şu an düşük ancak yukarı doğru bir ivme kazanırsa Türkiye’de ciddi tehlike oluşur. Neticede dünyayı önümüzdeki dönemde yüksek enflasyon, yüksek faiz ama yüksek büyüme dönemi bekliyor. Türkiye’de ise, yüksek enflasyon, yüksek faiz ve ne yazık ki, düşük bir büyüme olacak. Bunu ben değil, yeni ekonomik program söylüyor. Bunlar öngörülürken, CIO’lar da alabildiğine önemli konularla meşgul olacak. Dijitalleşme, Sanayi 4.0 bunlardan ikisi…” dedi.

“Dijitalleşme Türk milletinin dünya vatandaşı olabilmesi için bir hazine”
2025 yılında 50 milyar nesnenin birbirini göreceği bir IoT dünyasına doğru ilerlerken, Türkiye’de bugün konuşulan konuların CIO’ları tedirgin ettiğini ifade eden Emre Alkin, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu vurguladı. “Bu nedenle çok moral bozmamak gerekiyor” diyen Alkin, CIO’ların ve tüm teknoloji temsilcilerinin öncü insanlar olduğunu söyledi ve ekledi: “Bugün Türkiye Cumhuriyeti kuruluş felsefesine geri dönecekse sizlerin sayesinde dönecek. Çünkü dijitalleşme; Mustafa Kemal Atatürk’ün aslında hep kafasında düşündüğü, sınırların kalkmış olduğu, milli kimliği kaybetmeden dünya vatandaşı olunabilecek, her türlü alanda rekabeti eşit şartlarda gerçekleştirebileceği bir nokta. Bugün bakıldığında; ben bir Türk profesörü olarak Nobel’e aday gösterilmem için bir Amerikan Üniversitesi’nde olmam gerekiyor ki, böyle olmadığı için muhtemelen o sıralamaya hiç giremeyeceğim. Fakat bugün dijitalleşme sayesinde oralara girmeyi başarıyoruz. Dolayısıyla dijitalleşme Türk milletinin gerçekten dünya vatandaşı olabilmesi için en önemli hazine.”

IBM Teknoloji Destek Hizmetleri Ülke Satış Müdürü Hande Akdede Erbay ise, dijital dönüşümün hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olduğunu belirterek, bu anlamda da teknoloji liderlerinin ve sektör temsilcilerinin üzerinde büyük bir beklenti olduğuna işaret etti. “Dijital dönüşümle birlikte şirketlerimizin önünü açmamız, gelirleri yükseltmemiz ama bunu yaparken de rekabete karşı farklılaşmamız ve operasyonel giderlerimizi minimize etmemiz bekleniyor. Sınırlı bütçe ve kaynaklarla bunların hepsi bir arada mümkün değil” diyen Erbay, IBM’in bu noktada, teknoloji tarafından gelen bilgi, birikim ve deneyimini bir hizmet olarak sunup operasyonel yükleri minimize etmek istediğinin altını çizdi.

Erbay, “Bunu yaparken sizi gerçekten inovasyona vakit ayırabilecek, yatırım yapabilecek noktaya taşıyabilmek istiyoruz” diye konuştu.

Hande Akdede Erbay, özellikle 2019 yılında 2018’den esen rüzgârla birlikte birçok kuruluşun güvenli alanda kalmak istemesinin çok doğal olduğunu kaydederken, “Biz de daha çok tasarruf alanlarına yöneleceğimiz için çözümlerimizi o yönde dönüştürmek için çalışıyoruz” dedi.

Categories: ETKİNLİKLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*