IT’de KADIN GÜCÜ!

ceyda_ozkul_resimKadınların yüzde 10’u teknolojide yönetim alanında yer alıyor

1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi/Ekonometri Bölümü’nü bitiren ALJ Finans Sistem Geliştirme Müdürü Ceyda Özkul, kariyerini şöyle özetliyor: “1999 yılında Volkswagen Doğuş Finans’ta (vdf) çalışmaya başladım ve vdf’nin kuruluşuna yönelik; operasyonel ve sistem geliştirme süreçlerinin oluşturulmasında aktif olarak rol aldım. 2007 yılına kadar çalıştığım dönem içerisinde;  finans ve sigorta proje yöneticiliğinde sistemsel altyapının ve iş akış süreçlerinin oluşturulmasında görev aldım. 2007-2011 arasında Türk Ekonomi Bankası ve BNP Paribas iştiraki olan TEB Tüketici Finansmanı A.Ş’de Sistem Geliştirme Müdürü pozisyonunda yer aldım. TEB Cetelem’in operasyonel ve sistem altyapısının oluşturulmasına yönelik kurulan proje ekibinin yönetilmesinde aktif olarak yer aldım.  Eylül 2011’den itibaren ALJ Finansman A.Ş’de ( ALJ Finans) Sistem Geliştirme Müdürü olarak çalışmaktayım.”

Eğitim hayatında her zaman yeni bilgiler öğrenmeye açık olduğunu ifade eden Özkul, iş hayatında da yeni fikirler üretmekten, yeni projelere dâhil olmaktan büyük heyecan duyduğunu fark ediyor. Özkul, “Özellikle teknoloji alanındaki gelişim, teknolojiye bağlı ürünler ve uygulamalar, eğitim ve iş yaşamımda özel ilgi alanım dâhilinde bulunuyordu. Bu nedenle, özellikle yeni oluşumların içerisinde yer almak; her yeni oluşumda kendime ve çalıştığım ekibe farklı öğretiler kazandırmak; yeni iş akışlarını ve süreçlerini oluşturarak sistemsel altyapı, uygulamalar üzerinde sonuca ulaşmak beni heyecanlandırdığından, IT sektöründe çalışıyor olmak beni çok mutlu ediyor” diyor.

“Kadınlar teknolojiyi yaşamlarının bir parçası haline getirmeliler”

Dünyada kadınların birçok sektörde aktif ve başarılı olarak görev aldığına vurgu yapan Ceyda Özkul, kadınların IT sektörüne bir adım geriden bakmalarının nedenini, ‘mühendislik/istatistik/bilişim teknolojileri bölümlerinin daha çok erkeklerle özdeşleştirilmiş olması’ olarak tanımlıyor. “IT eğitimi almış erkek sayısı daha çok olduğundan, sektörde de yoğun olarak erkeklerin görev aldığını görüyoruz. Bu durum sonucunda; yüzde 10 civarında kadın, teknolojide yönetim alanında yer almakta” diyen Özkul, şöyle devam ediyor: “Söz konusu gelişimi hızlandırmak için toplumsal bakış açısını daha farklı yöne çekmek ve sosyal çevrede oluşan algı yönünü değiştirmek gerektiğini düşünüyorum. Özellikle dijital dönüşüm çağında olduğumuz bu dönemde; okul hayatından başlayarak kadınların yazılım/program geliştirmede yeteneklerini denemeleri için teşvik edici eğitim yönlendirmelerinde bulunulması gerekiyor. Günümüzde, kadınların bilişim teknolojilerinde de kariyer sahibi olabilmeleri için kurumsal firmaların, kadınların katılımını destekleyici farklı kodlama eğitimleri ve teknoloji etkinlikleri düzenlediklerini gözlemliyoruz.”

Günümüz dünyasında eğitim platformları bir ‘tık’ uzakta ve dijitalleşme artık hayatımızın bir parçası konumunda… Özkul bu kapsamda, genç kadınlara tavsiyelerini şöyle aktarıyor: “Eğitim platformlarından, bloglardan, yayınlardan teknolojideki gelişim ve yenilikleri yakından takip edebilirler. Proaktif davranmayı alışkanlık edinebilirler. Sosyal hayatlarında, bilim ve teknolojiyi ön plana alabilirler. Yani, teknolojiyi yaşamlarının bir parçası haline getirmeliler.

Bu şekilde, bilişimde fark yaratan başarılı projeler çıkartabileceklerine inanıyorum. Teknoloji sektörü her geçen gün yeni bir trendin çıktığı dinamik, canlı bir ortama sahip. Kadınların da bu inovasyon dünyasında ‘fark yaratan ve girişimci’ profil çizerek, yetişen genç nesil için bir örnek oluşturacağına inanıyorum.”

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

Categories: DOSYA KONULARI, GALERİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*