Blockchain, işletmelerdeki bilgi güvenliğini nasıl etkiliyor?

Blockchain, işletmelerdeki bilgi güvenliğini nasıl etkiliyor?

Blockchain, birden fazla iş sektörünü etkileme ve değiştirme becerisine sahip; hack’leme, oltalama ve güvenlik tehditlerinin daha belirgin hale gelmesiyle birlikte işletmeler sadece bilgilerini değil aynı zamanda müşterilerini de korumak için çığır açan teknolojilere yöneliyor.
Herhangi bir nesne hakkındaki abartılı söylentiler olumlu veya olumsuz olabilir ve teknoloji ortamının bu noktasında bu fikri blockchain’den daha iyi örneklendiren başka bir şey yok. Olumlu bir not olarak merkezi olmayan teknoloji hakkında söylenenler çoğunlukla olumlu ve heyecan verici. Teknoloji devrimsel ve seyahatten şans oyunlarına kadar tüm iş kollarına uygulanabilir olarak düşünülüyor. Diğer yandan blockchain için söylenenle aynı zamanda bir miktar hayal kırıklığına yöneliyor zira o teknolojinin en büyük problemlerinden birinin evrensel bir çözümü için gerçekçi olmayan çok büyük bir beklenti inşa ediyor. Blockchain gerçekten her türden işletmede devrim yaratabilir mi? Hayır. Ama blockchain farklı iş alanlarının belirli cephelerini çokça etkileyip değiştirebilir mi? Kesinlikle.

Gerçekten dönüştürülme olasılığına sahip o alanlardan bir tanesi, kısmen blockchain sağ olsun, firmalar arasında ve içinde enformasyon güvenliğinin ele alınış biçimidir. Bilhassa hack’leme ve güvenli bilgilerin paylaşımının yaygın bir tehdit olduğu günümüz iş dünyasında firmalar kendi bilgilerinin yanı sıra müşterilerinin verilerini korumak için yollar arıyor. Dünya genelinde firmalardaki enformasyonun saklanması ve güvenliğinin sağlanmasını etkilemede blockchain’in sahip olduğu üç yol bulunuyor.

Merkezi girdi yok
Güvenli bilgi bir merkezi konumda olduğundan hacker’lar için bunlara ulaşmak daha kolay. Bunu kıymetli eşyalarınızı evinizde saklamak gibi düşünün. Kıymetli eşyalarınızı tek bir konumda tutmanız akıllıca olmayacaktır çünkü hırsızlığa uğradığınız takdirde istedikleri şeyi elde etmek için hırsızların tek bir odaya yönelmeleri yeterli olacaktır, bütün evi dolaşmalarına lüzum yok. Aynı şey bir firmanın koruması gereken enformasyon için de geçerli. Bilgileri tek bir noktada saklamak hırsızlara gizli kalmasını istediğiniz verilere kolayca erişim imkânı sağlar. Dağıtım enformasyon ise hack işlemleri için daha büyük bir gayret gerektirir.

WatermelonBlock CTO’su Dan Shani’ye göre, firma bilgilerini daha güvenli tutan blockchain’in bütün varlığı. Duygu analizi üreten ve enformasyon paylaşımı üzerine odaklanan bir Avustralya firması olarak Shani dağıtık kayıtlarından dolayı enformasyonun daha güvenli olduğunu ifade ediyor. Firmanın deneyimine göre güvenli bilgi merkezi olmayan bir yapıda paylaşıldığında blockchain hacker’lar veya saldırılar için merkezi bir giriş noktası sağlamadığından kayıt verilerini koruyan sızılamaz seviyede bir güvenliği temin ediyor. Dolayısıyla merkezi veritabanları üzerindeki konvansiyonel depolamanın aksine bir blockchain kaydı dâhil olan tüm ilgili taraflar tarafından görülüp saklanması için şeffaf biçimde dağıtılıyor.

Her zaman kontrol yeteneği
Blockchain’de tüm taraflar tarafından görüntülenip saklanabilen şeffaflık aynı zamanda bir diğer önemli amaca hizmet ediyor ve bu da dokümantasyon alanında. Küçük yaşlarda dahi matematik dersinde en iyisinin “işlemi göstermek” olduğunu öğreniriz ki bu sayede herhangi bir hatanın yapılmadığından emin olmak için her zaman geri dönüp tüm aşamaları kontrol edebiliriz. Benzer bir konsept bilgi güvenliğin sağlanmasında da kullanılabilir.
Blockchain teknolojisinin merkezi olmama tarafı bilgiyi daha güvenli yapıyor çünkü hiçbir şey silinemiyor ya da değiştirilemiyor. Firmo CEO’su Dr. Omri Ross, firmalar verinin tamamına erişebildiğinden ve tüm işlemleri izleme yeteneğine sahip olduğundan, blockchain’in hassas bilgileri daha güvenli yapabileceğine inanıyor. Buna ek olarak blockchain’i güvenli enformasyon için daha güvenilir bir kaynak olarak gören belli işletmeler var. Ross, denetçiler, hukuk firmaları, gazeteciler ile genel ve resmi kurumların bilhassa blockchain teknolojisi tarafından dönüştürülebileceğini söylüyor çünkü onlar dayandıkları verinin kurcalanmadığını temin edebilir.

Mevzuat
Tüm en formasyonu her zaman izleyebilmek bilginin güvene alınmasında iyi bir adım olsa da, global ve merkezi olmayan pazarıyla bir sis bilgiişlem platformu olan SONM’nin kurucularından Aleksei Antonov’a göre blockchain teknolojisinin firmalardaki enformasyon güvenliği üzerindeki en büyük etkisi bilgiye erişim için izinleri düzenleme becerisi. Blockchain teknolojisi ile işletmeler güvenli bir şekilde çalışanların erişebileceği veri türü ve miktarını kısıtlayabilir, bu yolla sızıntı veya yetkisiz erişim riskini azaltabilir. En önemlisi ise “değişim” geçmişinin de hileli denemeleri azaltabilmek için değişmez bir yoldan izlenebilmesi olacaktır.

Diğer yandan nihayetinde Antonov’un kendisi açık bir biçimde blockchain’in sihirli bir hap olmadığını belirtiyor ve teknolojinin kendisinin gelişim aşamasında olmasından dolayı biz henüz daha başlangıçtayız. Tüm özelliklerinin işe yaraması için bu ölçekteki şeyler zaman alıyor, dünya genelinde hızla popülerliği artıyor olsa da. Orada burada hatalar yapılacak ama neyse ki zaman içinde öğreneceğiz. Dolayısıyla her ne kadar blockchain hakkında söylenenler enformasyon güvenliğini hemen dönüştürme becerisine sahipmiş gibi görünüyor olsa da, o halen prematüre olabilir.

Categories: GÜVENLİK

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*