Bilgi işlem teknolojilerinde dünyada endüstriye yön veren kuruluşlardan biri olan NCR Bilişim Sistemleri, yeni nesil NCR SelfServTM 80 Serisi ATM ile dijitalleşmede yeni bir dönemi başlatıyor.

Bankacılık, telekom, perakende, çağrı merkezi, otel, restoran gibi alanlarda geliştirdiği bilgi işlem sistemleri, yazılım ve teknolojik çözümleriyle bilinen NCR Bilişim Sistemleri, Türkiye’de de self servis terminal çağını başlatıyor. NCR Bilişim Sistemleri, yeni nesil ATM çözümüyle finans kuruluşlarının bankacılık deneyimini yeniden tanımlayarak tüketicilerin ATM ile etkileşime girme biçimini tamamen değiştiriyor. Türkiye’de yakın zamanda kullanıma girecek olan yeni nesil NCR ATM’leri, mobil uyumlu tablet özelliğiyle kullanıcılara kişiselleştirme imkanının yanı sıra video özelliğiyle de ATM başındayken finans kurumundan canlı destek alma olanağı sunuyor.

NCR Bilişim Sistemleri Avrupa ve Rusya Başkanı Diego Navarrete, dijital kültür içine doğan yeni kuşağın, finansal ihtiyaçlarını karşılamada da her geçen gün daha kesintisiz dijital çözümler talep ettiğini söyledi. Başta genç nesil olmak üzere tüketicilerin bu talebinin finans kurumlarını inovatif dijital çözümler sunmaya zorladığına dikkat çeken Navarrete, dünyada sektörünün öncü kurumlarından biri olarak yeni dönemin beklentilerine uygun inovatif ürün ve çözümler geliştirmeye odaklandıklarının altını çizdi. Finans kuruluşlarının tüketicilerin beklediği dijital dönüşüme ayak uydurmalarının önemine dikkat çeken Navarrete, NCR’ın dijital ürün ve çözümleriyle finans şirketlerine rekabette öne geçme imkanı sunduklarını söyledi. Navarrete, “Tüketiciler her geçen gün daha kesintisiz dijital ve bütünleşik deneyim talep ediyor. Değişen tüketici eğilimlerinin bir sonucu olarak finans kuruluşları, müşterileriyle iletişime geçmek ve onların yaşam tarzlarına uyan hızlı ve güvenilir bir bankacılık deneyimi sunma talebiyle hareket ediyordu. NCR olarak yeni SelfServTM 80 Serisi’ni mobil hayatı merkezlerinde tutan tüketicilerin taleplerini göz önünde bulundurarak geliştirdik. Yeni nesil ATM’lerimizle ATM’lerde dijital dönüşümün öncüsü olduk” dedi.

ATM’lerde videolu canlı bağlantı
Dünya genelinde banka şubelerinin de bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğuna dikkat çeken Diego Navarrete, NCR olarak ‘Dijital Çağda Şube Dönüşümü’nün üzerinde durduklarını da belirtti. NCR’ın yeni nesil ATM’leriyle otomatikleştirilmiş şube teknolojisini dijital çağa uygun hale getirdiklerini vurgulayan Navarrete, banka şubelerinin yeni ekonomi içindeki çehresini değiştirmeyi amaçladıklarını ifade etti. “Yeni nesil NCR SelfServTM 80 Serisi ile ATM üzerinden kullanıcılara finansal kurumların canlı destek verebileceği birebir temas kuran, kişiselleştirilmiş bir hizmet sunuyoruz” diyen Navarrete konuyla ilgili şunları söyledi: “NCR olarak yürüttüğümüz bir araştırmaya göre şube ziyaret edilerek yapılan işlemlerin yüzde 80’i ATM üzerinden canlı hizmet verecek bir uzmanla da gerçekleştirilebiliyor. NCR, halihazırda tek bir ATM platformu üzerinden tamemen entegre bir video bankacılığı çözümü sunabilen tek şirkettir. Bu çözüm sayesinde finans kuruluşlarının kişisel hizmet kapsamını genişletebilecekleri ve kendi seçimlerine bağlı olarak yakından veya uzaktan, erken ya da geç hizmet sunabilecekler.”

NCR Türkiye’de ATM’leri dijitalleştiriyor
Tanıtım toplantısında konuşan NCR Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir ise NCR’ın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ATM’lerde dijitalleşmeye öncülük ettiğini söyledi. NCR’ın Türkiye’de 1902 yılından bu yana faaliyetlerin sürdüğünü hatırlatan Hasdemir, “Türkiye’nin finans ve ödeme sistemleri hiyâyesi içinde yer alan bir şirketiz. Tüketici ihtiyaçlarını yakından izliyoruz, müşterilerimiz olan finans kuruluşlarıyla yakın temas çalışıyoruz. Bu da beraberinde ihtiyaç duyulan ve beklenti yaratan ürün ve yazılımları geliştirmemizi sağlıyor” şeklinde konuştu.

NCR SelfServTM 80 Serisi özellikleri
NCR SelfServTM 80 Serisi’nde, modern tasarımda tamamen özelleştirilebilir ve renk kodlu ortam girişinin yanı sıra çıkış göstergeleri yer alıyor. Ayrıca 10 kasetli bankomat özelliği, yeniden para yüklemenin doğurduğu maliyetleri düşürüyor. SelfServ 80 Serisi, NCR’nin CxBanking yazılım paketi ile bir araya geldiğinde fiziksel ve dijital bankacılık kanallarında müşteriler için mükemmel deneyimler sunuyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki seçkin pazarlarda yer alan SelfServ80 Serisi, 2017-2018 boyunca dünya çapında görücüye çıkacak.