Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, estetik cerrahide 3D tasarım ve 3D Mask yöntemlerini anlatıyor.

Burun estetiği yüzün genel şeklinde çok önemli bir rol oynadığı için alınan en zor estetik operasyon kararıdır.  Rinoplasti işlemi sonrasında nasıl bir buruna sahip olunacağının bilinememesi estetik ameliyatın hastalar için endişeli bir hale gelmesine neden oluyordu. 3D simülasyon cihazları sayesinde ameliyattan önce rinoplasti sonrası burun şeklinin nasıl olacağını görüntülemek artık mümkün. Bu sayede hasta ile cerrah arasındaki iletişimin güçlenmesini sağlandı. Hastalar beklentilerini kendi görüntüler üzerinden ifade edebiliyor, cerrahlar operasyonun detaylarını ve buruna yapılacak işlemleri hastaya daha kolay bir şekilde gösterebiliyor.”

3D simülasyon cihazının avantajları nelerdir?

“3D simülasyon cihazının en önemli avantajı cerrah ve hasta arasındaki iletişimi ve fikir alışverişini güçlendirmesidir. Hasta istediği burnu cerraha daha net bir şekilde anlatabilir, cerrah da nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağını ya da sonucun nasıl olacağını görüntüler üzerinden çok daha kolay bir şekilde gösterebilir. Simülasyon görüntüleri üzerinden burun estetiği ameliyatı ve yeni burun şekli herhangi bir sürpriz sonuca yol açmayacak şekilde planlanabilir.

3D simülasyon cihazı nasıl kullanılır?

“3D simülasyon cihazı estetik cerrahi operasyonlarında kullanılmak üzere özel olarak üretilmiştir. Cihazın özelliği 8 farklı açıdan çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar üzerinden özel yazılım sistemleri kullanılarak kişinin gerçeğe en yakın görüntülerinin elde edilmesidir. Böylece hasta burnunu her açıdan görülebilir, nasıl bir burunsa sahip olmak istediğini istediği açıdan görerek daha az risk içeren bir operasyon geçirebilir. 3D simülasyon cihazı hasta memnuniyetinin artmasını sağlayan en önemli estetik cerrahi gelişmelerinin başında gelir.”

3D Mask yöntemi nasıl uygulanır?

“Hastanın 3D yüz maskesinin çıkarılabilmesi için yine 3D simülasyon cihazının sunduğu teknolojilerden faydalanılır. Önce hastanın 3 boyutlu görüntüleri çıkarılır. Altın oran hesaplamaları ve hastanın istekleri doğrultusunda burundaki estetik sorunlar giderilir. Böylece hem estetik operasyon öncesi hem de estetik operasyon ortaya çıkacak görüntüler elde edilir. Burnun yeni şekline karar verildikten sonra elden edilen öncesi ve sonrası 3D simülasyon cihazı görüntüleri 3D yazıcıda bastırılır. Hazırlanan yüz kalıpları beyaz bir toz ve lazer sinterleme tekniği ile printerdan çıkarılır. Renkli baskı sürecinin en son aşamasında maskeler konulur. Kesilerek temizlenen öncesi ve sonrası yüz maskeleri daha sonra sertleştirme özelliği olan özel bir çözelti içine batırılarak hazır hale getirilir.”

Op. Dr. Güncel Öztürk “3D teknolojiler sayesinde hem burnundaki var olan sorunları hem de ameliyat sırasında yapılacak olan değişiklikleri 3 boyutlu olarak görülmesi sağlanır. Hasta bu maske sayesinde burun estetiği operasyonu sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağını görebilir, endişeleri ortadan kalkar, kendisini daha güvende hisseder ve herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşma kaygısı taşımaz. Bu sayede hem hasta hem de cerrah tarafından burun estetiği sürecini kolaylaştıran, memnuniyetin artmasını sağlayan oldukça faydalı bir uygulamadır.”