CIO Ödülleri sahiplerini buldu

CIO Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl altıncısı düzenlenen CIO Ödülleri programının kazananları 26 Kasım 2015 akşamı yapılan ödül töreni ile açıklandı. Törende 25 teknoloji lideri ödüllendirildi.

 

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda ve Microsoft Türkiye’nin altın sponsorluğunda CIO Dergisi tarafından düzenlenen CIO Ödülleri 2015 sahiplerini buldu. Düzenlenen törenle Türkiye’nin öncü kurumlarının hayata geçirdiği yenilikçi ve başarılı bilgi teknolojileri projeleri ödüllendirildi.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın açılış konuşmasını yaptığı törende, Türkiye’nin öncü kurumlarının 200’ü aşkın bilgi ve iletişim teknolojileri liderleri ile üst düzey yöneticileri bir araya geldi. CIO Ödülleri kapsamında kurumlara değer katan yenilikçi teknoloji çözümleri; Yenilikçi Liderler, Kamu ve Geleceğin IT Liderleri gibi kategorilerde ödüllerine ulaştı.

DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ törenin açılış konuşmasında, bu yıl altıncı kez düzenlenen etkinlikte, şirketlerin başarılı CIO’larını ödüllendirmekten mutluluk duyduklarını belirterek, ilerleyen yıllarda CIO’lara çok daha önemli roller düşeceğinin altını çizdi.

Törende konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz, 2016’da G20 ülkelerinin GSMH’sinin 4.2 trilyon dolarının dijital ekonomiden geleceğinin beklendiğini belirterek, Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşümünün bu anlamda çok daha kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Microsoft olarak Türkiye sanayisinin bilişim ile buluşmasının önemli olduğunu söyleyen Yılmaz, kurumlara üretkenlik, verimlilik ve küresel rekabette fırsat yaratacak hizmet ve servisler sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Geleceğin iş dünyasında, dijital stratejiler kurgulayabilen ve bu stratejileri yenilikçi iş modellerine ve etkin iş sonuçlarına dönüştürebilen şirketlerin ön planda olacağının altını çizen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy ise şunları söyledi: “Kurumların en değerli sermayesine dönüşmeye başlayan bilgiyi yöneten profesyoneller, kurumların doğal liderlerine dönüşüyor. Şirketlerin dijitalleşme ihtiyacı Dijital Dönüşüm Liderliği görevini CDO (Chief Digital Officer) doğurdu. CDO’lar, şirketlerin dijital stratejilerinin oluşturulmasından ve uygulanmasından, kısaca tüm dijital aktivitelerinden sorumlu üst düzey yöneticiler olarak tanımlanıyor. Günümüz CIO’larının görevi Dijital Dönüşüm ile beraber CDO’ya doğru kayıyor. Şirketlerin başarı reçetelerini yazan liderlere dönüşen CIO ve CDO’lar, geleceğin CEO’ları olarak görülüyor.  Vodafone olarak, dijitalleşmede dünyanın öncü şirketleri arasında yer alıyoruz. Türkiye’de işletmelerin dijitalleşme endeksini yüzde 48’den yüzde 53’e çıkardık. Hedefimiz daha büyük; Türkiye’nin dijitalleşme endeksini yüzde 75’e çıkarmak için çalışıyoruz. Vodafone olarak, Türkiye’deki tüm şirketleri dijitalleşme endekslerini hesaplayarak mevcut durumlarını ölçmeye ve ihtiyaçlarına en uygun çözümü hayata geçirerek bugünden dijitalleşmenin öncüsü olmaya davet ediyoruz.”

Türkiye’de kurumların büyümesini IT’nin çılgın Türkleri yapacakhakan-guldag-cio-odulleri-k

Ödül törenin açılış konuşmasının yapan DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, 40’tan fazla ülkede gerçekleştirilen CIO Ödülleri’nin IDG lisansı ile birlikte 2010 yılından bu yana Türkiye’de de düzenlendiğini belirtti.
DÜNYA gazetesi bünyesinde bilişim yayıncılığına ayrı bir önem verildiğini belirten Güldağ şöyle devam etti: “Kurucumuz Nezih Demirkent’in felsefesini odağa alan yayıncılık anlayışı ile Bilişim Yayınları Grubumuz, kurum ve firmaların daha başarılı, daha yenilikçi olmaları için ihtiyaç duydukları dijital dönüşüm konusunda onlara rehberlik etmeyi hedefliyor. Doğrudan kurumları hedefleyen bu yayıncılık modelimizde yalnızca basılı yayınlar değil, Anadolu toplantıları ve CIO Kahvaltıları gibi artık marka olmuş etkinlikler de düzenliyor.” Dijital devrim çağında teknoloji ile büyümenin artık bir gereklilik olduğunu vurgulayan Güldağ şöyle dedi: “Bu anlamda CIO’lara çok iş düşüyor. Türk ekonomisinin ve kurumlarının büyümesi için IT’nin çılgın Türklerine ihtiyaç var. Ben bunu başarabileceğimize inanıyorum. Türkiye yükselecekse, CIO’larla yükselecek!”

 

“Dijitalleşme artık kaçınılmaz!”murat-yildiz-cio-odulleri-k

CIO Panel’de konuşan Dünya Gazetesi Bilişim Yayınları Müdürü Murat Yıldız, dijitalleşmenin önemine değinerek, şöyle devam etti: “Türkiye’de dijitalleşme serüvenini konuşurken, IT profesyonellerinin perspektifinden dijitalleşmenin nereye gittiğini ve önceliklerin neler olduğunu görmek oldukça önemli. Profesyonel çalışanların kullandığı cihaz sayısı artıyor, gölge IT ile bulut teknolojileri kendiliğinden şirketlerin içine girmeye başladı ve çalışanlardan daha yenilikçi teknolojilere yönelik talepler artıyor. Kurumlar bu değişime ayak uydurmak zorunda ve buna da CIO’lar liderlik edecek. Diğer bir taraftan baktığımızda ise, Türkiye’nin yüzde 80’inden daha fazlasında bir KOBİ ticareti yatıyor ve maalesef buralarda karar verici IT liderleri istihdam edilmiyor. Hem Vodafone hem Microsoft gibi kurumların da bu noktalara erişip Anadolu’daki tüm kurumlara anlaşılabilir, kolay ve hızlı olan teknolojileri ulaştırmaları gerekiyor. Onların en önemli görevlerinden birinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü biliyoruz ki, dijitalleşme artık kaçınılmaz. Kurumların kürselleşmesine ciddi anlamda etki ettiği gibi, dijitalleşme olmadan rekabet avantajı çok mümkün görünmüyor.”

 

cio-odulleri-panel-2015
CIO Panel’de dijitalleşme konuşuldu

CIO Ödül törenleri öncesinde düzenlenen panelde, CIO’lar ve teknoloji sektörü temsilcileri, kurumların dijitalleşme yolcuğunu tartıştı. Panele EnerjiSA CIO’su Gül Erol, Albaraka CIO’su Ali Tuğlu, Allianz Türkiye CIO’su Kaan Günay, Aselsan CIO’su Fatih Bilgi, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz ve Vodafone Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Cenk Alper katıldı. Panelistler Türkiye’de kurumları açısından dijital dönüşümün anlamını tartışırken aynı zamanda bu dönüşüme liderlik edecek olan kişilerin konumlarını ve görev tanımlarını değerlendirdi. Panelistler, CIO’ların dijital dönüşüme daha fazla katkı sağlamak için geleneksel IT rolleri dışında daha fazla iş birimleri ile birlikte olmaları gerektiğini belirtti. İş dünyasının ihtiyaçlarını daha iyi anlayan ve sahada olan CIO’ların, bu talepleri karşılamada ve dijital dönüşüme liderlik etmede daha başarılı olacağı vurgulandı.
Ödül Kazananlar

ÖZEL ÖDÜLLER

Categories: HABERLER, MANŞET

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*