Lityum iyon pillerden daha iyisi yapıldı!

Lityum iyon pillerden daha iyisi yapıldı!

Dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler tarafından kullanılan lityum iyon pilin mucitlerinden biri, yeni nesil pil teknolojisini duyurdu: Günümüz pillerinin enerji yoğunluğunun üç katını sunan ve daha güvenli olan katı hal pili.
Bugünkü Li-ion pillerde kullanılan katodu oluşturan lityum kobalt oksit maddesini keşfeden Fermi ödüllü John Goodenough, elektrolit olarak katı cam kullanan bir pil geliştirmek için Maria Helena Braga ile bir araya geldi. Ancak bu ilk katı hal pil teknolojisi de değil, Samsung ve MIT geçen yıl bir katı hal pil teknolojisinde işbirliği yapmıştı.
Araştırmacılar, katı hal pillerin güvenlik dâhil olmak üzere birçok sorunu çözdüğünü söylüyorlar. Örneğin Samsung, üçüncü taraf pil tedarikçilerini sorumlu tutan batarya yanma ve patlamalarından dolayı tüm Galaxy Note7 akıllı telefon ürün serisini geri çağırmak zorunda kalmıştı. Note7 ve diğer olaylarda, yangınların kısa devrelerden kaynaklanması pilin aşırı ısınmasına ve bazı durumlarda patlamasına neden oluyordu.

Kısa devrelerin nedenlerinden biri “dendritler” olarak bilinen bir durum; pil içerisinde metal aşınmaları kendiliğinden oluşabilir ve bataryanın katodunu ve anodunu ayıran elektrolit bariyer aradan çıkarak kısa devrelere ve bu da aşırı ısınmaya bağlı yanma ve patlama olaylarına neden olabiliyor. Goodenough ve Braga, katı hal pillerin kullandıkları cam elektrolitin bu dendritlerin oluşumunu engellediğini iddia ediyorlar.

3 kat daha fazla güç depolama
Testlere dayanarak, katı hal pillerin, geleneksel Li-ion pillerin enerji yoğunluğunun üç katına yakın olabileceği de görünüyor. Zira bir katı hal pili teorik olarak aynı büyüklükteki bir Li-ion pilden üç kat daha fazla güç depolayabiliyor. Araştırmacılar, hücrelerin şarj edilebileceğini ve daha sonra hücre direncinin düşük olduğu bin 200’den fazla döngüden geçilebileceğini iddia ediyor. Hücreler -4 derece Fahrenheit kadar düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

Goodenough ve Braga, sodyum ile yapılmış bir cam elektrolitin günümüz hücrelerinde kullanılan lityumdan daha çevre dostu olduğunu belirtiyor. Cam elektrolitler ayrıca üreticilerin hem katot hem de anot tarafında alkali metalleri terk etmelerini ve bu da üretimi kolaylaştıracak bir durum. Sonraki adım; yeni pilleri üretecek bir şirket bulmak.
Ayrıca, daha önce Lityum iyon pil teknolojisini ve şimdi katı-hal pil teknolojisini geliştiren ödüllü John Goodenough’un 94 yaşında olduğunu vurgulamak lazım. Goodenough Türkçe’de yeterince iyi anlamına geliyor.

Categories: HABERLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*