Yazılım evlerine SAP ürünleri çevresinde stratejik destek sağlamaya yetkili ilk ve tek firma olarak dikkat çeken MDS ap Türkiye, ISV iş ortakları toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi. Yeni programın Türk yazılım sektörüne büyük katma değer sağlayacağını belirten SAP OEM-ISV Program Yöneticisi Patrick Ammar, “SAP ile yaptığımız anlaşmayla, Türkiye’deki SAP sistem entegratörlerinin ve yazılım geliştiricilerinin yurt dışına yazılım ihraç edebilme yetenekleri de böylece artmış olacak” dedi.

MDS ap Türkiye, SAP ile imzaladığı anlaşmayla Türkiye’de OCP (OEMISV Kanal Programı) modeli ile yazılım evlerine SAP ürünleri çevresinde stratejik destek sağlamaya yetkili ilk ve tek isim olduğunu duyurmuştu. Bu anlaşmayla MDS ap Türkiye; eski Sybase portföyünün büyük bölümünü, SAP BusinessObjects BI çözümlerini, SAP Veri Hizmetleri dâhil olmak üzere geniş bir SAP ürün gamını Türkiye’de yeni ISV iş ortaklarına sunabilecek ilk ve tek distribütör olma özelliğini taşıyor. İş ortaklarına yazılım tedarik etmenin yanı sıra eğitim ve danışmanlık da verecek olan MDS ap, bu uygulamayla yerel yazılım evlerini desteklemeyi hedefliyor. SAP ISV (Independent Software Vendor- Bağımsız Yazılım Sağlayıcıları) Kanal Programı; ISV Programı üyesi yazılım şirketlerinin SAP teknolojilerini ve yeniliklerini kendi çözümlerine entegre ederek kapsamlı, güvenilir ve ihtiyaca yönelik çözümlerin yeni pazarlarda kullanıcılarla buluşmasını sağlıyor. Bu vesileyle Türkiye’de gerçekleştirilen ISV iş ortakları toplantısına, SAP OEM-ISV Program Yöneticisi Patrick Ammar ve SAP OEM-ISV EMEA South Kanal Satış Müdürü Ulaş Güzelbayır da katıldı. Patrick Ammar, yeni programın oldukça dinamik olan Türk yazılım sektörüne büyük katma değer sağlayacağını belirtti. EMEA bölgesinde yalnızca 10 OCP’in bulunduğunu belirten Ammar, MDS ap’ın bu program çerçevesinde Türkiye’deki SAP yazılım geliştiricilere doğrudan destek sağlamaya yetkili ilk ve tek iş ortağı olduğunu ifade ederek şöyle dedi: “OCP anlaşması sayesinde MDS ap Türkiye’deki bağımsız yazılım geliştiricilere doğrudan destek olmaya başladı. Türkiye’deki SAP sistem entegratörlerinin ve yazılım geliştiricilerinin yurt dışına yazılım ihraç edebilme yetenekleri de böylece artmış olacak. Çünkü bu program sayesinde farklı sektörleri hedefleyen ve onlara özel çözümler geliştiren iş ortaklarının sayısının artmasını bekliyoruz.”

Kısa sürede hedeflere ulaştık

1 yıldan daha kısa sürede programın hedeflerine ulaştığını belirten Ammar şöyle dedi: “MDS ap ile ISV kanal programına 2017 yılında başladık. Kısa süre içerisinde SAP  bağımsız yazılım geliştirici ekosisteminde büyük bir başarı elde edildi. Daha ilk çeyrekte öngördüğümüz yıl hedeflerini tutturmayı başardılar. Bizim Türkiye pazarından en büyük beklentimiz yalnızca finans ve perakende gibi sektörlerdeki büyük müşterileri değil, tüm sektörlerde faaliyet gösteren ve çözümler geliştiren SAP yazılım ekosistemini oluşturmak. Bu sene sonu itibariyle 10 adet ISV ile çalışmaya başladık. 2019 yılında ise bu rakamın 50’ye çıkmasını bekliyoruz.”

SAP OEM-ISV EMEA South Kanal Satış Müdürü Ulaş Güzelbayır ise şunları söyledi: “Stratejik ortaklığımızın asıl başlama noktası MDS ap’nin Sybase bağımsız yazılım geliştirici şirketlerini tekrar canlandırmaktı. Ancak zamanla küçükten büyüğe tüm kurumların inovasyona olan ihtiyaçları giderek arttığı için işin kapsamı da genişlemiş oldu. ISV’ler kendi kanallarında sunacakları çözümlerde SAP’in gücünü çok daha rahat kullanabilecekler ve kendi çözümlerini daha yaygın hale getirecekler. Öte yandan bu modelin kamunun ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yerli ve milli yazılım geliştirme politikasına da uyumlu olduğunu görüyoruz. ISV’ler kendi yazılımlarını
SAP’in gücü ile birleştirip bunu yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada satabilir hale gelecekler.”

MDS ap Türkiye Genel Müdürü Nesrin Demirci ise şunları söyledi: “MDS ap’nin globalde 25. yılını kutladığımız bu dönemde bu ortaklığı gerçekleştirmekten ve ISV iş ortakları ekosistemini Türkiye’de genişletecek olmaktan mutluyuz. 2019 planlarımız arasında Anadolu’da yapacağımız bir dizi etkinlikle bu ekosistemi daha da geliştirmek de yer alıyor. Bu sayede birçok yazılım şirketinin Türkiye’de ürettiği çözümleri global pazara taşımayı hedefliyoruz. MDS ap Türkiye olarak bölgedeki engin tecrübemizle Türk yazılım evlerine en güçlü desteği ve danışmanlığı sağlamaya devam edeceğiz.”