Oracle’dan mesaj var: Yapay zeka ve Blockchain’i mutlaka kullanın!

Oracle’dan mesaj var: Yapay zeka ve Blockchain’i mutlaka kullanın!

Yapay zeka ve Blockchain gibi devrimsel teknolojileri, şirketlerin kendi çözümleri içine yerleştirmesinin önemine değinen Oracle Teknoloji Satış Yöneticisi Dr. Burak Kuzucu, “Oracle da yapay zeka teknolojisinin potansiyeline çok önem veriyor” dedi.
Nisan ayında gerçekleşen Oracle Finans Zirvesi sektörün önde gelen temsilcilerini ve iş ortaklarını ağırlarken, finans ekosisteminde önemli payı olan sektör liderlerinin birbirinden çarpıcı konuşmalarına da ev sahipliği yaptı.

Oracle Teknoloji Satış Yöneticisi Dr. Burak Kuzucu, finansal hizmetler sektörünün kritik bir dönüşüm sürecinde geçtiğini, bu dönüşümün ekosistem oyuncularının birlikte üretmekten fayda sağladığı ve müşteriye sunulan değerin kusursuzlaştığı bir vizyona yol alması gerektiğini belirterek, “Bu yolculukta ihtiyaç duyulan pusula dört temel gösterge taşıyor: işbirliğini işaret eden kültür, yeniliği işaret eden teknoloji, çevikliği işaret eden organizasyon ve bunların hepsinin merkezinde de insan. Bu yıl düzenlenen Oracle Finans Zirvesi ajandasını, bu temel göstergeleri referans alarak tasarladık; çok önemli konuşmacıların ve değerli işortaklarımızın paha biçilemez işbirliği ile de gerçekleştirdik” dedi.

Oracle Finans Zirvesi’nde birçok önemli konuşmacı yer alırken, açılış konuşmasında Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil, rekabette farklılaşabilmek için verinin etkin kullanımına, yenilikçi iş modellerine ve müşteri deneyimine vurgu yaptı. BKM CEO’su Soner Canko ise sunumunda Dijital Şirketin niteliklerini “merak etme, deneme, üretme, iz bırakma ve kendini yenileme” olarak sıraladı ve BKM’de bu nitelikleri nasıl hayata geçirdiklerini aktardı.
Sonrasında sahne alan Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui de “sağlıklı paranoya” yaklaşımıyla Insurtech’ler ile işbirliği geliştirmenin önemine vurgu yaparken, bunu başarabilmek için dev bir organizasyonun nasıl çevik hareket edebileceğine ve ekosistem içerisinde platform olarak konumlanabileceğine dair paylaştığı uygulamalar örnek alınacak nitelikteydi. Dijitalleşmenin yoğun şekilde konuşulduğu bu günde, Finansbank GMY’si Hakan Alp, değişimin ve dönüşümün odağında insan olması gerektiğini hatırlatan harika bir sunum gerçekleştirdi.

“Oracle, Blockchain teknolojisinin geleceğine çok inanıyor”
Böylesine önemli konukların yer aldığı Oracle Finans Zirvesi sonrası finans sektörüne sundukları artıları konuştuğumuz Burak Kuzucu, “Önümüzdeki dönemde, teknoloji şirketleri için şu niteliklerin ayrıştırıcı olarak öne çıkacağını düşünüyorum: Yenilikte öncülük, kolaylaştırıcılık, birlikte üretim ve ekosistem odaklılık. Yıllardan bu yana teknoloji sektörüne yön veren Oracle, bu niteliklerin tamamıyla ilgili olarak çok güzel örnekler sunmakta” diye konuştu.
Yapay zeka ve Blockchain gibi devrimsel teknolojilerin hızla yükseldiği günümüzde teknoloji şirketlerinin bu alanlarda yetkinlik geliştirip bunları kendi çözümleri içine yerleştirmenin önemine değinen Kuzucu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapay Zeka teknolojisinin potansiyeline çok önem veren Oracle, ‘Autonomous’ yaklaşımı ile neredeyse tüm ürünlerini makine öğrenmesi ile zenginleştirmekte. Bu yaklaşımın ilk örneği olarak, çok önemli bir inovasyon olarak kabul edilen Kendi Kendini Yöneten Veritabanı sahneye çıktı, sonrasında ise Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı gibi farklı ürünler ile devam etmekte. Aynı şekilde, Blockchain teknolojisinin geleceğine çok inanan Oracle, Kurumsal Kaynak Yönetimi ve Tedarik Zinciri Yönetimi gibi Blockchain için somut kullanım noktalarındaki ürünleri içerisine bu teknolojiyi yerleştirmekte.

Platform iş modelinin giderek yükseldiği günümüzde, her teknoloji şirketi Bulut Bilişim yaklaşımı ile birlikte, teknolojilere etkin ve verimli şekilde erişim için kolaylaştırıcı rol üstlenmeli. Bulut Bilişim alanında çok hızlı yol alan Oracle, servis ve sunum çeşitliliği ile birlikte öncü olarak konumlanmakta. Fiziksel katmandan platform katmanına, uygulama katmanından veri katmanına kadar geniş bir yelpazede çok farklı servisler sunan Oracle, bu servisleri müşterileri ile Genel Bulut ve Müşteri Lokasyonunda Bulut yaklaşımları ile buluşturabilmekte.”

“İnovasyon ateşinin taşıyıcıları olan startup’lara çok önem verilmeli”
Birlikte üretim kavramının değerinin her geçen gün daha fazla anlaşıldıkça, teknoloji şirketleri ile müşteriler arasındaki ilişkinin de geliştiğini ifade eden Kuzucu, “Bu doğrultuda, Oracle en iyi teknolojileri geliştirme ve bunları pazara sunmanın ötesine geçerek, sektörel uzmanlıklar geliştirmekte ve müşterilerinin değer üretimine aktif olarak katılmaya çalışmaktadır. Bu amaçla içeride geliştirilen sektörel yetkinlikler, müşterilerimiz ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çözüm tasarlama aktiviteleri ile müşterilerimizin işlerine yönelik değer üretimine hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Son olan ama kesinlik çok önemli olan bir diğer nitelik de ekosistem odaklılık. Ekosistemler arası rekabet çağına doğru ilerlerken, her şirket birlikte değer üretmek için etkileşim halinde olduğu işortaklarının niteliğini ve niceliğini kesinlikle artırmalı. Ve bu noktada, inovasyon ateşinin taşıyıcıları olan startup’lara kesinlikle çok önem verilmeli ve özel bir yaklaşım gösterilmeli. Bu düşünceyle, Oracle Türkiye olarak, çok yüksek bir istek ve odakla sistematik bir yaklaşım sergileyerek bu girişimlerin yolculuklarına destek olmaya çalışmaktayız. Bu destek kapsamında, en iyi teknolojileri uygun şekilde erişim imkânı sağlamanın ötesinde, iş modelinin geliştirilmesi ve pazara erişimlerinin kolaylaştırılması konularında da yakın şekilde çalışmaktayız” dedi.

Categories: HABERLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*