RFID kullanarak verimliliği artırın ve müşteri memnuniyetini geliştirin

RFID kullanarak verimliliği artırın ve müşteri memnuniyetini geliştirin

RFID teknolojisi, dünya çapında lojistik ve üretimde kimliklendirme ve otomatik doğrulama öncü bir yöntem olarak hız kazanıyor. RFID, işyerinize girme ve otoyolda giderken yol geçiş ücretlerinizi takip etme gibi basit günlük faaliyetler için yıllardır kullanılırken, aynı zamanda dağıtım ve üretim ortamlarında malzemelerin, kişilerin ve makinelerin takibi için de yaygın bir yöntem olarak biliniyor. 

Tarihi Teknolojiler
Yalnızca birkaç yıl önce RFID, lazer ve kamera tabanlı veri toplama teknolojileri için pahalı bir alternatif olarak nitelendirilmekteydi ve uygulama maliyeti ve riski çoğu kullanıcı için avantajlardan daha ağır basmaktaydı. Günümüzde, durum önemli ölçüde değişti. Daha çok sayıda firma RFID teknolojisinin faydalarını görmektedir. Paketlerin, paletlerin ve kutuların etiketlenmesi, tedarik zincirin de ürünler hareket ederken sadece bir etiket ile seyahat eden ve değişen yeni bir dinamik bilgi katmanı eklemektedir. Dahası, RFID etiketlerinin maliyetleri ciddi anlamda maliyet avantajı sağlamaya baslamıstır.

Yükselen Trendler
Mevcut trendleri izlediğimizde RFID’nin kullanımında büyük bir artış olduğu görülmektedir. Yığın şekilde paketlenmiş malları ve ayrı olan parçaları doğrulamak için ürünleri toplamada ve yüklemede ve transferinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda tekstil dahil olmak üzere daha ürün yapılarında da oldukça basarı sağlanmıştır. RFID teknolojisinin kullanımı sizlere uzun bir avantajlar listesi sunmaktadır. Bu teknolojiyi kullanmak firmaların alım ve nakliyat süreçlerinin verimliliğini geliştirmelerini, sipariş doğruluğunu artırmalarını, gerçek zamanlı görünürlüğü elde etmelerini ve ürün mevcudiyeti durumunu daha yakından takip etmelerini sağlar. Firmalar için, izlenebilirlikteki artış, geliştirilmiş müşteri deneyimleri ve çoklu kanal ortamındaki rekabet üstünlüğü için oldukça önemlidir. Müşteri memnuniyetini geliştirmeye ek olarak RFID, işletimsel verimliliğin daha detaylı bir analizini sağlamak ve süreç durumunu tahmin etmek için de ayrıca önemli bir araçtır.

Zorluklar
RFID teknolojisinin kabulu kolaydır, fakat kullanıcılar geçişi gerçekleştirdiklerinde zorluklar ortaya çıkar. Bu zorlukların çözümü ise kolaydır:
• Etiket filtreleme yapılandırılabilir, böylece yalnızca doğru paketten doğru veriler toplanır.
• Sistemler, yazılım ve her uygulama için özel olan ayarlar ile kolaylıkla entegre edilebilir.
• Karma çözümler, en iyi barkod ve RFID’yi bir araya getirir.
• Gidiş güzergâhının yönü algılanabilir; yani etiketlenmiş bir paketin A ile B noktaları arasında nerede olduğunu bilmek oldukça işe yarayacak bir bilgidir.
• Küçük boşluklara sahip yüksek hızlı sevk, üretilen iş hacmini maksimuma çıkarmak için bir gereksinimdir.

Çeşitli Uygulamalar ile Daha Şeffaf Bir Bakış Açısı
Bazı uygulama örnekleri:

*SICK RFID, geleneksel barkod okuyucular ile hemen hemen aynı şekilde kullanılabilir; okuyucu, paketi bir RFID etiketi ile tespit eder ve veriler verilecek olan bir kontrol kararı için değerlendirilir. Video için tıklayınız

*Veriler bir paletin tabanındaki bir etiketin üzerine yazılır; ardından istif aracına bağlı olan bir okuyucu doğru şekilde yöneltildiğinden emin olmak üzere etiket ile ilişkili doğru paleti ve tüm içerikleri tespit edebilir. Video için tıklayınız 

 

Toplama alanlarınızda bir SICK RFID tabanlı okuma tünel sistemi ile malların nerede olduğunu her zaman bileceksiniz. Bu sistem, taşıma hattına yakın olan nesneler için bile RFID etiketlerini sürekli olarak ve tamamen otomatik şekilde okur. Kutuların içine görünürlük kazandırın ve herhangi bir ambalajı bozmaya gerek kalmadan içeriği ve miktarı doğrulayın.

Sevkiyat doğrulama müşteri memnuniyetini sağlamak için çok önemli olduğundan, SICK RFID tünel sistemi kullanılarak tam olarak sipariş edilen şeyi aldığından emin olun. Bu sistem, sipariş edilen malların pahalı geri dönüşlerini en aza indirerek teslim edilmesini sağlar.

Lojistik alanlar için optimize edilmiş olan kompakt SICK RFID okuma/yazma cihazları entegre bir antene ve tanımlanabilir bir okuma alanına sahiptir. Bu, art arda gelen nesneler birbirini takip ederken bile RFID etiketlerinin doğru şekilde okunmasını garanti eder.

Geçitli SICK RFID takip ve izleme sistemleri, depolardaki mal alımı ve mal çıkışının kalitesini ve verimliliğini artırır. RFID etiketlerin okuması tamamen otomatik ve kesintisizdir. Nesne, hız ve yön tespiti RFID etiketlerin eşsiz şekilde görevini gerçekleştirmesini sağlar.

Categories: HABERLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*