Vodafone Türkiye 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacak

Vodafone Türkiye 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacak

Vodafone Türkiye’nin 2016-17 mali yıl sonuçları ve gelecek planları Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda paylaşıldı.

Katılımcılara Türkçe olarak hitap eden Deegan, şunları söyledi: “Vodafone olarak, Türkiye’de 10’uncu yılımızı başarıyla tamamladık. Geçen mali yılımızda Türkiye’de en geniş 4.5G kapsaması sağlayan ve en fazla 4.5G müşterisine sahip operatör olduk. Sabit geniş bantta yüzde 55 büyüme ile 562 bin müşterimiz oldu. Servis gelirlerimiz yüzde 16 artışla 8 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’nin potansiyeline hep inandık. Türkiye’nin geleceğine de güvendiğimizi söylemek istiyorum. Bunun için önümüzdeki mali yılda 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapacağız.

Türkiye, genç nüfusuyla internet penetrasyonu ve kullanımında dünyaya örnek bir ülke. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Genişbant Eylem Planı ile bir atılım yaşayacak. Bu planı 2023 Türkiye’sinin dijital geleceği için destekliyoruz. Bu yıl 7-14 yaş çocuklara kodlama eğitimi veriyoruz. 30 ilde 10 bin çocuğa ulaşacağız. Vodafone olarak, Türkiye’yi en son teknolojilerle buluşturmaya devam edeceğiz.”

2017-18 mali yılında 1 milyar TL’yi aşkın yatırım
Toplantı, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Derya Hatiboğlu tarafından 2016-17 finansal verilerinin paylaşılmasıyla sona erdi. Şirketin servis gelirleri bu dönemde %16 artarak 8 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr’ı %30 artarken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr Marjı da %21,2 olarak gerçekleşti. Böylece, Vodafone Türkiye gelir ve FAVÖK büyümesiyle de üç büyük operatör arasında lider oldu. Diğer yandan, şirketin Faiz ve Vergi Öncesi Kâr’ı 750 milyon TL’ye ulaştı. 2016-17 mali yılında 1,2 milyar TL’lik yatırım yapan Vodafone Türkiye, önümüzdeki yıl 1 milyar TL’nin üzerinde yatırım daha yapacak. Böylece, şirketin 2006 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığı toplam yatırım 20 milyar TL’yi aşacak.

Categories: HABERLER

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*