CIO’ların gözünden Sony Xperia XZ Premium

CIO’ların gözünden Sony Xperia XZ Premium

Dünyanın ilk 4K HDR ekranlı telefonu olma özelliği taşıyan Sony Xperia XZ Premium’u CIO’lar mercek altına aldı. İşte CIO’ların telefonla ilgili deneyimleri…


İlker Eriş
Bahçeşehir Okulları Bilişim Teknolojileri Direktörü

Sony Xperia XZ Premium gerçekten çok etkileyici bir telefon. Özellikle benim gibi fotoğrafçılıkla ilgilenen biri olarak telefon gündelik hayatımın bir parçası haline geldi. Her türlü ihtiyacımı karşılayacak bir kameraya sahip. Yaptığımı çekimleri diğer telefonlarla mukayese ettiğimde renk doygunluğu ve parlaklık açısından çok daha iyi sonuçlar aldım. Özellikle saniyede 960 kare video çekim yeteneği başka bir telefonda görmediğim bir özellikti. Bu özelliği deneyimlemek gerçekten çok keyifli oldu. Özellikle benim gibi küçük bir çocuğunuz varsa harika senaryolar yaratabiliyorsunuz. Telefonun arka yüzeyinin parlak olması sayesinde selfie çekimlerimi arka kamerayla gerçekleştirdim. Ancak ön kameranın selfie performansı da son derece güzel. Fotoğraf çekme pozisyonu aldığınızda telefon sizin için 1 saniyede kayıt alıyor. Bu sayede gözünüzün kapalı çıkması ya da çocuğunuzun bir önceki hareketini kaçırmak gibi bir problem yaşamıyorsunuz. Kaydettiği kareler içinden seçiminizi yapıp, dilediğinizi saklayabiliyorsunuz. Bunların dışında her türlü işlemi rahatlıkla yapabildiğim güçlü bir işlemcisi var. Herhangi bir aksama ya da takılma yaşamadan cihazı sorunsuzca kullanabiliyorsunuz. Her şey akıcı bir şekilde çalışıyor. Pil konusunda ise bu güçlü ekranın çok yüksek miktarda enerji tüketeceğini ve telefonun pil ömrünü dramatik şekilde azaltacağını düşünüyordum. Ancak pratikte bunun böyle olmadığını görüyorsunuz. Telefonu gün içerisinde tam performanslı kullanmak mümkün. İş ve özel hayatıma dair bütün işlemlerimi cihaz üzerinden rahatça yapabiliyorum. Buna rağmen pil ömrü çok ciddi şekilde beni tatmin etti. Beğendiğim bir diğer nokta ise telefonun tasarımı oldu. Spor ya da resmi kıyafetlerle son derece uyum sağlayan bir telefon. Oldukça güzel tasarlanmış şık bir görünüme sahip. Dolayısıyla Xperia XZ Premium kullanmaktan ve taşımaktan büyük keyif aldığım bir telefon oldu.


Şevket Çelikkanat
Boyner Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı

Sony Xperia XZ Premium benim hobi telefonum oldum.  Android tarafında  uzun zamandır bir telefon arayışındaydım. Ta ki Xperia XZ Premium’un özelliklerini keşfedene kadar. Telefonun 4K ekranı olması, parmak izi sensörüyle rahatlıkla açıp kapanıyor olması, uygulamaları çok hızlı çalıştırıyor olması benim için en önemli etkenler oldu. Bunun dışında 4K ekranı başlangıçta pek çok noktada bir tartışma konusuydu. Bu kadar küçük bir ekranda 4K çözünürlüğe gerek var mı diye düşünmüştüm. Ancak özellikle VR uygulamalarında VR başlığıyla kullandığınız zaman ekranın kalitesi gerçekten çok ciddi fark ettiriyor. Telefonun özellikle kamera tarafını test etmek gerçekten keyifliydi. Görüntü kalitesi tarafında hem ana kamerada hem selfie kamerasında çok iyi sonuçlar veriyor. Bunun dışında saniyede 960 kare video çekme yeteneği en beğendiğim özellik oldu. Yağmur tanelerinin cama vurup sıçramasını izlemek oldukça keyifliydi. Çok hareketli iki tane çocuğum var. Onlarla ilgili son derece güzel çekimler yaptım. Özellikle de telefonun öngörücü çekim yeteneği beğendiğim bir diğer özellik oldu. Bu teknolojiyle çekmek istediğiniz fotoğrafları hiç bir şekilde kaçırmıyorsunuz. Açıkçası bu kadar küçük bir cihazın bu kalitede çekimler yapması gerçekten müthiş. Gece çekimlerinden de başarılı sonuçlar aldım. Telefon ile Sertap Erener konserinde 4K çekimler yaptım. Ve bir gece konseri olmasına rağmen hem görüntüsü hem sesi oldukça başarılıydı. Cihaz ses aktarım kalitesiyle de sizi etkiliyor. Ev sinema sistemine aktarırken kaliteyi fark ediyorsunuz. Diğer cihazlarıma nazaran çok daha kaliteli ses aktarabiliyorum. Sony anlaşılan kamera ve ses sistemindeki kalitesini de bu cihaza taşımış görünüyor.


Barış Öztürk

Demirören Medya Grubu Teknoloji Direktörü

Sony Xperia XZ Premium bünyesinde çok önemli özellikler taşıyor. Telefonun teknik detaylarına baktığınızda da her şeyin en iyisini bu cihazda topladıklarını görüyorsunuz. Dürüst olmak gerekirse, biraz istatiksel olarak mı böyle diye düşünüyorsunuz ancak telefonu deneyimleyince buna gerçekten şahit oluyorsunuz. Özellikle telefonun süper yavaş çekim özelliği gerçekten çok etkileyici. Son lansmanı yapılan bir telefonun överek bahsettiği saniye başına fotoğraf sayısı hızından dört kat daha fazla hız sunuyor.  Ayrıca sık seyahat eden biri olarak 4K video özelliği en beğendiğim özelliklerinden biri oldu. Amazon Prime’la da birleşince yolculuklar çok daha hızlı ve keyifli geçiyor. Telefon ile istanbul trafiğinde de vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Şehrin kalabalığından dolayı müzik dinlerken arka planda sürekli bir uğultu duyuyoruz. Telefonun Dijital Gürültü Önleme özelliği size burada yardımcı oluyor. Özellikle Spotify’daki listemi daha keyifli dinlemeye başladım.  Dikkatimi çeken bir diğer önemli detay telefonu bir PlayStation kolu olarak kullanabilmeniz.  Seyahatlerde çantanızda aynı zamanda bir PlayStation kolu da taşımış oluyorsunuz.

Telefon şarj konusunda da gerçekten çok başarılı. Pil süresi konusunda beni gerçekten memnun etti. Üstelik enerji tüketebilecek güçlü özelliklerine rağmen bu kadar uzun süre sağlaması da yine beğendiğim yönlerinden biri oldu.  Telefonun tasarımı da oldukça şık. Özellikle hanımların çok daha fazla beğeneceğini düşünüyorum. Telefonun arka yüzeyindeki ayna onları bir aksesuardan kurtaracak gibi görünüyor. Telefonda kullanılan malzeme açıkçası bana klasik bir arabayı hatırlatıyor. Xperia XZ Premium gerçek anlamda dört dörtlük bir telefon.

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*