Asus’un Türkiye’de satışa sunulan telefonu ZenFone Zoom S, kamera performansı ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor. Orta segment telefon, arka yüzeyinde bulunan dual kamera ile fotoğraf tutkunlarını hedefliyor.
Son dönemde fotoğraf uzmanlığı ile tanıdığımız ZenFone ailesinin yine fotoğraf konusunda uzman telefonu Asus ZenFone Zoom S, dual kamera ve 2.3x optik zoom ile geliyor. Dual kamera özellikli ve optik zoom teknolojili Asus ZenFone Zoom S, uzak görüntüleri kolay bir şekilde yakalayabiliyor. 5000 mAh’lık bataryası olan cihaz, iddialı ZenFone ailesinin üyeleri arasındaki yerini alıyor.
ZenFone Zoom S arka yüzeyinde 12 Mp’lik bir dual kamera barındırırken, kameraların farklı diyafram ve ISO değerlerine sahip olduğu görülüyor. Cihazın ön tarafında ise 13 Mp’lik bir selfie kamerası bulunuyor. Telefon oldukça net renklere sahip fotoğraflar çekerken, ön kameranın da selfie için yeterli olduğu söylenebilir. Akıllı telefon daha çok aydınlık ortamlarda iyi bir performans sergiliyor.

Alüminyum bir kasaya sahip olan ZenFone Zoom S’te güç butonu ve ses düğmeleri sağ kenarda yer alıyor. Cihazda özellikle, güç butonunun tırtıklı yapıya sahip olup ses düğmelerinden ayrılması dikkat çekiyor. Telefonun parmak izi okuyucu ise arka yüzeydeki kameraların altına konumlanmış görülüyor. Alt kısımda ise USB Typ C, kulaklık girişi, mikrofon ve hoparlör takımı bulunuyor.
7.9 mm inceliğinde olan ve 170 gram ağırlığında olan cihazda bataryanın gücü dikkat çeken bir başka özellik… Asus ZenFone Zoom S, 5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. AMOLED teknolojisini kullanan bu panel keskin bir görüntü ve canlı renklerle birlikte 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Ekran parlaklığının fazla oluşu olumsuz gibi görünse de açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilir olması olumsuz ekran özelliğini kısmen de olsa törpülüyor.

Asus ZenFone Zoom S, sekiz çekirdekli Snapdragon 625 işlemcisini kullanıyor. 2 Ghz’lik bir sistem frekansında çalışan bu işlemci, Adreno 506 grafik yongası ve 4 GB büyüklüğünde bir bellek ile birlikte çalışıyor. Cihazın donanım birleşenlerinin günlük kullanıma uygun olması artı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

5000 mAh’lık güçlü batarya özelliği
ZenFone Zoom S, Asus’un özel ZenUI 3.0 ve Android 6.0.1 Marshmallow işletim sistemiyle gelirken, ara yüzün hızlı çalışması ise hayli dikkat çekici bir özellik olarak vurgulanabilir.
Telefonda; 64 GB’lık kapasitenin yaklaşık 12 GB’ı sistem kullanımı için ayrılmış durumda. İsteyen kullanıcılar microSD kart yardımı ile ekstradan 256 GB’lık bir kapasite ekleyebiliyorlar. Üzerinde bulunan 5000 mAh’lik batarya ise telefonun kullanıcısına 24 saat boyunca yetiyor. Bu batarya ayrıca hızlı şarj özelliği sayesinde yaklaşık olarak 2-3 saatte doluyor.

 

Asus’un yeni telefonu elbette öncelikle fotoğraf tutkunlarını hedefliyor. Üst segment olmamasına rağmen üst seviyedeki telefonların yarattığı hissi sunan Zoom S, özellikle tasarımının zarifliği ve hafifliği ile dikkat çekiyor. Orta segment telefonlar içerisinde kamera performansı oldukça yeterli olan cihaz, genel performans açısından da olumlu bir grafik çiziyor. Telefonun Türkiye satış fiyatı ise 2 bin 400 TL seviyelerinde.