Görünüşü olduğu kadar performansı da gösterişli: Dell XPS 13 Gold Edition

Görünüşü olduğu kadar performansı da gösterişli: Dell XPS 13 Gold Edition

Genelde dış görünüş işlevselliğin bir adım önünde olur ancak Dell’in en son XPS 13 ultrabook’u güzel görüntüsü kadar da parlak bir performans sunuyor.
Dell’in XPS 13 Gold Edition laptop’u tüketici teknolojisi hakkında pek az bilinen bir gerçeği açığa çıkartıyor. Açıkçası sıra algılanan değere geldiğinde tüketicilerin aklını dört çekirdek işlemci, SSD ya da grafik gibi özelliklerden ziyade cihazın rengi çeliyor. Evet, moda sıklıkla fonksiyonelliğin önüne geçiyor ancak Dell’in en son XPS 13 laptop’u iyi göründüğü kadar da parlak bir performans sunuyor.

Diğer yandan üst seviye Core i7-6560U işlemcisi Iris Graphics özelliği getiriyor. Bu Intel’in en hızlı grafik çekirdeği için kullandığı pazarlama dili. Standart XPS 13 gibi tipik bir HD 520 donanımlı laptop’un iki katı grafik işleme birimine sahip olmasının yanı sıra CPU paketi içine bütünleştirilmiş 64 MB RAM getiriyor. Bu tümleşik DRAM toplam grafik performansını iyileştiren bir önbellek gibi işlev görüyor. Intel’e göre 6’ıncı nesil Skylake bileşenleri için önbellek tasarımı iyileştirildiğinden söz konusu önbellek diğer uygulamalar için de performans artışı sağlayacak. XPS 13 Gold Edition’un kasası gümüş versiyonuyla birebir aynı.

XPS 13 karbon fiber kasası ile alt ve üst tarafındaki alüminyum kaplamalarıyla sağlam bir imalat kalitesine sahip. Thunderbolt 3’e, USB Type C yuvasına inşa edilmiş şarja ve ayrı bir şarj yuvası bulunuyor. Ve elbette “InfinityEdge” çerçevesi sayesinde diğer çoğu firmanın 12, hatta 11 inç panel yerleştirebildiği bir gövdede 13.3 inç’lik bir ekran getiriyor. Altın gövdesinin yanı sıra 3200×1800 çözünürlüklü panel, 10 noktadan dokunmatik ekran, 8 GB LPDDR3-1866 RAM ile 256GB PCIe SSD’ye sahip oluyorsunuz. Her ne kadar gümüş modelindeki aynı 56W/h bataryaya sahip olsa da XPS 13 Gold Edition’ın pil ömrü çok daha kısa; 529 dakikadan 322 dakikaya ciddi oranda düşüyor. Söz konusu enerjinin bir kısmı elbette yüksek çözünürlüklü panel ve dokunmatik ekrana gidiyor.
XPS 13 Gold Edition’la gerçekte iki terfi bulunuyor. Bunlardan ilki rengi ki bu kendiliğinden anlaşılan kozmetik bir cazibeye sahip. İkincisi ise CPU. Iris grafikleriyle Core i7-6560U ultra taşınabilir laptop’larda bugün tartışmasız olarak en iyi grafik performansını sağlıyor. Aynı zamanda dört çekirdeğe nazaran oldukça fazla bir performansı da elde ediyorsunuz.

XPS 13 Gold Edition’ın tek gerçek dezavantajı ortalama batarya ömrü ki Dell’in enerji dostu modeli sadece gümüş versiyonlarında bulunduğundan bu göz ardı edilemez. Altın kaplamaya değer mi? Bizim için pek değil (muhtemelen sizin için de) ama bir sürü insan tarzı önemsiyor.

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*