Lenovo Thinkpad X1 Tablet

Lenovo Thinkpad X1 Tablet

Lenovo’nun Thinkpad ailesi etkileyici tasarımlarıyla övünen bir geçmişe sahip ve bu durumu yeni dönüştürebilir tablet’te de korumaya devam ediyor.
Lenovo’nun ThinkPad X1 Tableti yalnızca performanslar üzerinden konuşmak ona karşı yapılmış bir haksızlık olabilir. Zira dönüştürebilir tablet alanındaki diğer rakipler daha iyi performanslar sergiliyor olsa da, Lenovo’nun son Thinkpad’i kickstand’ı dahil olmak üzere bir çok iyi düşünülmüş ayrıntılarla markanın mirasını onurlandırıyor.
Büyük ihtimalle Lenovo ThinkPad X1 Tablet’inin tek başına ThinkPad klavyesinin gücüne dayandığını düşünüyorsunuz ki o zaten uzun bir süre endüstrinin altın standardı olarak kabul görüyor. Lenovo bunu birçok özelliğiyle tamamlıyor; birlikte gelen stylus’u saklama çözümü ile dizleriniz üzerine düz bir biçimde açılarak dahi çalışmayı kolaylaştıran kickstand’ı. Bununla birlikte 2160×1440 gibi yüksek çözünürlüklü IPS ekranı da unutmamak gerekiyor.
Bir bütün olarak Lenovo ThinkPad X1 Tablet’i oldukça becerikli bir Windows 10 tableti olarak tanımlayabiliriz; 1.2 GHz Core m7-6y57 işlemcisi ile 8 GB belleği ortalama ofis görevlerini özgüvenli bir biçimde sağlayabiliyor.

lenovo-thinkpad-x1-tablet-front-10

X1’in üzerinde çok sayıda port yok, ancak işinize yarayacak en önemlileri mevcut. Sol tarafta bir Kensington kilit yuvası, ses tuşları ve kulaklık girişi bulunurken, sağ tarafta USB Type C bağlantı noktası (cihazın şarj için kullandığı) , USB 3.0 portu, ve Mini DisplayPort bulunuyor. Kurumsal yöneticiler için de özellikle opsiyonel vPro yönetilebilirlik teknolojisi, TPM 2.0 güvenlik çipi, bataryaya erişim sağlayan arka vidaları, WWAN ve SSD gibi bir çok işlevsel özelliği bulunuyor.

ThinkPad X1 Tablet’in ölçüleri 291 x 209 x 6 mm ve sadece 766 gram ağırlığında; stylus’la tek elde kullanım için yeterince hafif. Tablet’in kasası magnezyumdan imal edilmiş. Klavyesiyle toplam ağırlık 1065 grama çıkıyor ki bu dönüştürülebilir tabletler arasında hafif tarafta yer alıyor. Cihaz Core m7-6y57 işlemci, 8 GB RAM ve 512 GB depolamayla geliyor. Lenovo ThinkPad X1 Tablet genel verimlilik görevlerini kolaylıkla yerine getiriyor. İş uygulamalarında bir sıkıntı yaşatmayan cihaz daha ağır uygulamalarda ise az da olsa bir zorlanma yaşatıyor.

lenovo-thinkpad-x1-tablet-front-14

ThinkPad X1 Tablet’in büyüsü Gorilla Glass kaplamalı, 10 parmağa kadar dokunma girişini destekleyen 12 inç’lik 2160×1440 IPS dokunmatik ekran aracılığıyla ortaya çıkıyor. Ekran canlı ve keskin renkler sunuyor. Parlaklık değeri 360 nit olan ekranın kontrast oranı da 800:1. Windows “home” butonunun bulunduğu yerde bir parmak izi okuyucusuna da sahip. 64 GB depolama desteği sunan bir microSD kart yuvası ve bir adet Nano SIM yuvası kickstand’ın altında yer alıyor.
Lenovo’nun kalem problemi konusundaki çözümü de oldukça işe yarayan cinsten. ThinkPad X1 Tablet’le bir kalem kullanmak istiyorsanız klavyedeki oyuğa plastik bir kıskaç takabilirsiniz. Bağlı düğüm kalemi sıkı bir biçimde tutuyor. Fakat tablet kullanıcıları için ikinci bir kalem seçeneği de mevcut: USB portuna takılan plastik bir kalem tutamacı.

lenovo-thinkpad-x1-tablet-pen-loop-1-100660895-orig

Modüler tasarım
Tüm bu özellikler diğer rakip tablet’lerde olabilecek detaylar. Lakin Lenovo bunların yanında X1’de eşsiz bir yapı sunuyor: çeşitli fonksiyonları ekleyen üç ThinkPad X1 Tablet “modülü”. Modüllerin tamamı tabletle klavye arasına oturuyor: 150 dolarlık Productivity modülü ekstra 24 W/h batarya, USB 3.0 bağlantısı, HDMI ve OneLink bağlantısını bir araya getiriyor. 280 dolarlık Presenter modülü ise sunumlar için küçük bir projeksiyonla birlikte, HDMI ve 10 W/h batarya ekliyor. 220 dolarlık 3D Imaging modülü de Intel RealSense derinlik kamerası, HDMI ile bir USB 3.0 portu getiriyor. Her ne kadar bu modüller şüphesiz ThinkPad X1’i diğer dönüştürülebilir tablet’lerden ayırıyor olsa da henüz piyasada olmadıklarından üretkenlik modülü dışında onları test etme imkanımız olmadı. Lenovo’nun açıklamalarına göre yakın zamanda piyasada olacaklar. Ürün kendi sınıfındaki cihazlarla karşılaştırıldığında pil konusunda biraz geride kaldığını söyleyelim. ThinkPad X1 Tablet normal kullanımlarda yaklaşık 7 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Daha yoğun kullanımlarda ise bu süre oldukça düşüyor. Yaklaşık 2,5 saatlik bir kullanım sonrasında X1’i tekrar şarj etmeniz gerekecek.

Categories: İNCELEME

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*