El ile kontrol edilebilen kamera seçeneklerinin yanı sıra, değiştirilebilir pil özelliği ve diğer birçok yeni eklentiler ile LG G5 kullanıcısıyla buluştu.

Gelişmiş pil değiştirme sistemine sahip LG G5’in alışılmışın dışındaki üst düzey olarak tanımlanan özellikleriyle dikkat çekici bir akıllı telefon imajına sahip olduğunu söylemek mümkün… El ile kontrol edilebilen kamera seçeneklerinin yanı sıra, pilinin değiştirilebilir özelliği ve diğer birçok önemli özellik ile LG G5 kullanıcıyla buluştu.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen LG G4’ten sonra bu yıl piyasaya sürülen G5 üzerinde neredeyse tamamı metal olan gövde tasarımı, parmak izi algılayıcısı ve geliştirilmiş pil değiştirme sistemi dikkat çeken yenilikler olarak ön plana çıkıyor. Her zaman açık ekran, daha geniş açılı fotoğraflar çekebilmek için geliştirilen ikinci arka kamera gibi detaylar LG G5’in pek çok rakibinden farklı yönleri arasında yer alıyor. Bu özelliklerin beğeni toplayacak hoş detaylar olduğunu söyleyebilmek mümkün.

LG G5’in modüler konseptinin bileşenlerini meydana getiren Friends aksesuarları markanın amiral gemisi ile gelen en şaşırtıcı özellik olarak dikkat çekiyor. Cihaz gövdesine doğrudan takılabilen bu aksesuarlar ile LG tarafından G5’teki bazı özelliklerin yükseltilebileceği dile getiriliyor. LG tarafından oluşturulması planan akıllı telefon konseptinin teknoloji severlerde hayranlık uyandırdığı aşikar.

Metal gövde çizilmeye elverişli
Yeni G5 ile birlikte nihayet pil değiştirme özelliğini ileri taşıyan LG, tamamıyla metal kasaya sahip bir tasarım geliştirmeyi başardı. LG’nin ifadesi ile mikrodize edilmiş alüminyumdan tasarlanan ve sonrasında metal pigmentlerle kaplanan gövdenin tüm renklerde oldukça canlı ve üst düzey kalitede bir his bırakıyor. Ancak şık ve üst düzey kalitedeki mikrodize edilmiş alüminyumdan yapılan gövdenin çizilmeye elverişli olduğu dikkatinizi çekecek ilk tasarım detaylarından birisi olabilir.

Malzeme seçiminden bağımsız olarak LG’nin pil değiştirme konusunda daha uygun bir tekniğe yönelmiş olması önemli bir detay olarak dikkat çekiyor.Yeni sistemde telefonu kapattıktan sonra cihazın gövdesinin yan tarafında bulunan düğmelerle G5’in 2800 mAh kapasitedeki pili çıkarılabiliyor. Birkaç kez pil çıkarıp takma işlemini yapmanız uyguladığınız kuvvete ve gerekli el pratikliğine alışmanız için yeterli olacaktır. İlk bakışta pili taktıktan sonra özellikle akıllı telefonun ön tarafından baktığında kapağın kasaya tam oturmadığını düşünebilirsiniz. Arka taraftan baktığınızda birleşmesi gereken iki parçanın sorunsuz şekilde bir araya geldiğini ve sıkı bir çerçeveye sahip olduğunu görebilirsiniz. Pil ömrü testinde, G5 6 saat 33 dakikaya ulaşan bir pil ömrüne sahip olarak görülüyor.

LG-G5-Gold

Ekran çözünürlüğü
LG G5’te bulunan 2800 mAh gibi oldukça büyük kapasiteli pilin 5.3 inç genişliğinde yüksek çözünürlüklü “Quad HD” ekranı çalıştırması gerekiyor. LG’nin saat ve bildirim ikonlarının yer aldığı her zaman açık ekran teknolojisi, parlak bir ekran görüntüsü sunuyor. LG yeni amiral gemisi G5’te daha önceki cihazlardan bildiğimiz Knock Code özelliği yine yer alıyor ancak küçük bir farklılık mevcut. G5 üzerindeki Knock Code özelliğini kullanabilmek için ekrana dört yerine altı kez dokunmanız gerekiyor. LG akıllı telefonlarından herhangi birisini kullanıyorsanız Knock Code özelliğinin müdavimi olmanız muhtemeldir. LG G5 ile bu özelliğin sunulmaya devam ediliyor olması güzel bir detay.

LG G5, kendisine benzer şekilde Qualcomm 820 işlemciye sahip Samsung Galaxy S7 ile yakın bir performans ortaya koyuyor. G5’i kullanırken herhangi bir duraksama veya takılmanın olmaması, LG’nin yeni amiral gemisinin performans bakımından beklentileri karşılayabilecek nitelikleri taşıdığına işaret ediyor. Yazılım tarafında LG’nin genel olarak Android Marshmallow sürümü üzerinde küçük değişiklikler yaptığını söylemek mümkün. Özellikle cihazın ayarlar bölümünde pek büyük olmasa da ilk bakışta fark edebileceğiniz küçük değişiklikler dikkat çekiyor.

Kameralar arasında geçiş yapabilme özelliği 
G5 üzerinde yer alan ikinci kamera sadece 8 megapiksel çözünürlüğe ve f/2.4 diyaframıyla dikkat çekiyor. Sadece 78 derecelik görüntü alanı fotoğraflayabilen birinci kameradan daha düşük teknik özelliklere sahip bu kamerayla 135 dereceye kadar görüntülenebilir alana sahip daha panoramik fotoğraflar çekilebiliyor. Aynı yazılım ara yüzünü kullanan iki kamera arasında kamera ön izleme ekranına yakınlaştırma için yapılan dokunma hareketiyle geçiş yapılabiliyor.