Aviva, dijitalleşmede önce ‘kültürel dönüşüm’ diyor!

Aviva, dijitalleşmede önce ‘kültürel dönüşüm’ diyor!

Aviva International CIO’su Fin Goulding, dijitalleşmede stratejinin çoğunun insanlar etrafında olduğunu belirterek, “Bu noktada, liderlerin bir organizasyonu nasıl etkiledikleri de önemli. Benim dijital dönüşümümün çoğu kültürel dönüşümden geliyor” diyor.
Aviva’nın uluslararası CIO’su Fin Goulding “.com” döneminin rekabetçi hızını yüzyılların sigorta sektörüne getirmeye çalışıyor. Kariyerine başladığı finansal sektöre geri dönen Goulding, yıkıcı olabilme fırsatı için umutlu.
2012’de Paddy Power’da başladığı CIO görevi öncesinde Goulding, Lastminute ve Travelocity’de CIO olarak çalıştı. Nisan 2016’da ise İrlanda’daki Aviva’nın CIO’su olmak üzere Paddy Power’dan ayrıldı.

Aviva CEO’su Mark Wilson’ın sıklıkla sigorta sektörünün çok eski devirlerden kaldığına, organizasyonların da birer dinozor gibi olduğuna değindiğini söyleyen Goulding, “Eğer biz kendimizi yıkmazsak, yıkılacağız” diyor ve ekliyor: “Bunun tam anlamıyla oldukça ilham verici olduğunu düşündüm. Bu benim kariyerimin sonu olabilirdi ya da daha iyi bir şeyin başlangıcı da olabilir.”
Uluslararası CIO rolü Nisan 2017’de Goulding için oluşturuldu ve bu rol Aviva’nın uluslararası işlerinin daha az silolanması için yaratıldı.
“Bir grup CIO’muz var. Asya, İngiltere, Kanada için CIO’larımız var; ben İrlanda, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya, Litvanya, Türkiye ve Hindistan’dan sorumluyum” diye konuşuyor Goulding.
“Bu ülkelerin her birinde CIO’larım var. Genellikle onlar kendi CEO’ları tarafından idare ediliyor ama onlar daha küçük pazarlar ve düşünce küçük grupları bir araya getirmek için varlar. Benim işim o takımlar arasında müşterekliği sağlamak. İşlerimizi global olarak yapıyoruz, her zaman bir araya geliyoruz ve bu oldukça eğlenceli. Geçmişte çok fazla yığılma yaşıyordum ama artık öyle değil.”

Teknoloji dönüşümü
Goulding’in tutkuları inovasyon ve stratejiyle yakından alakalı. Goulding, insanların işlerini en iyi şekilde yapmaları için onlara ilham veriyor. Aviva’daki CIO rolü çeşitli satın alma ve birleşmelere dâhil olmuş olan çok uluslu İngiliz işletmesiyle bağlantılı olan karmaşık güçlüklerle mücadele etmek durumundaydı. Bunun, Londra’da 1696 yılında bir kafede kurulan Hand in Hand Fire & Life Insurance Society’ye kadar dayanan tarihe sahip bir firma olduğu düşünüldüğünde bu durum kaçınılmazdı.
“Bu ciddi bir zorluktu; çünkü bu büyük organizasyonların geçiş yapması güçtür” diyor Goulding ve ekliyor: “Teknoloji oldukça eski.”
“Büyük organizasyonlar genellikle bir dizi satın almanın sonucu veya onlar farklı organizasyonları bir araya getiriyor. Bu sebeple sistemlerde çok fazla duplikasyona sahipsiniz ve sizin asli mücadeleniz herkesin stratejinizin ne olduğunu anlamasını sağlamak. Fakat bunun ardından basitleştirmeniz gereken çok şey, çok fazla eski teknoloji mevcut. Benden bile eski bazı teknolojiler var ve bu bir sorun.”

“Gelecekte bizi tutacak şeyler olacak”
Goulding, odak ve stratejisinin çoğunun çalışma yolları ve insanlar etrafında olduğunu belirtiyor; aynı zamanda liderlerin kıyafetlerinden davranışlarına çok daha ince yollardan bir organizasyonu nasıl etkileyebilecekleri de buna dâhil. “Benim dijital dönüşümümün çoğu kültürel dönüşümden geliyor. İnsanlara yapabileceklerinin en iyisini yapmaları için ilham vermek, beceri inşa etmek ve ondan keyif almak” diye konuşuyor Goulding.
“Komik olan şey şu ki bir elbisem yok. Bunun hakkında biraz endişeliydim ama giyinmeye başladım, her zaman yaptığım gibi, şimdi diğer insanlar da bunu yapıyor. Lider olarak gerçekten bir gölgeniz olduğunu görebilirsiniz. Sizin yaptığınız şeyler esasında diğer insanların davranışlarını değiştiriyor.”
Esasında bu görüşlerin kültür ve dijital dönüşüm hakkında bir kitap yazmaya başlamasına yol açtığını açıklıyor başarılı CIO, özellikle “çevik” merceği üzerinden. Goulding’in kitabı Flow, Dönüşüm yapanlar, bağımsızlar, inovasyon aktivistleri ve liderler için el kitabı; Çevik konseptinin büyük oranda elitist bürokratlar tarafından ortadan kaldırıldığını var sayıyor ve şu soruyu ortaya atıyor; ‘Çevik şayet öldüyse, o zaman bir sonraki ne?’
“Çevik size işleri nasıl yapacağınızı, hiç kimsenin anlamadığı ölçeklenmiş taslakları söyleyen sertifikasyon ve danışmanlıkları bataklığına saplanmış hale geldi” diyor Goulding. “İnsanlar Çevik’i paraya çeviriyor. O bugüne kadar tamamen basit olmakla, meseleleri daha basite indirgemek, kesintisiz olarak öğrenmek ve bürokrasiyi azaltmakla ilgiliydi; ama biz şimdi onun üstüne ekliyoruz.”

Yaklaşımın yararlarından bir tanesi CIO’nun departmanıyla uyumlu, artırılmış bir çıkış döngüsüyle yeni ürünler çıkarmak oldu. CEO Wilson’un self-yıkım talimatı, Goulding’in bunu yorumlaması Aviva’nın yeni ürünleri inşa edebileceği ve işleri farklı bir yoldan yapabileceği manasına geliyor.
Goulding, ürün döngülerinin önceden ayları alabildiğini, şimdi ise bir fikri ürüne dönüştürme zamanını 2 ila 4 güne indirdiklerini ifade ediyor. Sigorta sektörü dışındaki diğer firmalardan döngü süresinden fonksiyonelliğe olan zamanın 12 saat olduğunu işitmiş olan Goulding, çevik kültürü tarafından temsil edilen kesintisiz bir gelişim misyonu üzerinde duruyor.

İnovasyon kültürü
Aviva’nın dijital dönüşümünün bir parçası olarak Goulding, çalışanların cesur olabildiği ve hızlı bir şekilde başarısız olmalarına izin verildiği bir ortam ve inovasyon kültürü yaratmaya çalışıyor. CIO bu güçlerin buluştuğu yerin inovasyon kesişimi olduğunu söylüyor.
“O şeyler olmaksızın korkar ve hissizleşirsiniz” diyor Goulding. “Cesur ve atılgan değilseniz hiçbir şey olmaz ve organizasyonunuza yüksek oranda güvene sahip değilseniz o zaman bir şey yanlış gittiğinde korku devreye girer.”

Goulding Aviva çalışanlarının hackathon’lar ve firmanın tohum yatırım tarzı Hackbox girişimi üzerinden fikirlerini gün yüzüne çıkardığını açıklıyor. Bununla birlikte CIO’a göre, hackathon’lar çok kısıtlı. “Hack günleri, daha önce çözülmüş olması gereken şeyleri çözmeye yönelik sadece 24 saat” diyor alaycı bir ifadeyle, ayrıca ekliyor: İnovasyonu öne çıkarmak için 24 saat yeterli değil!
Aviva çalışanları daha çok müşteriler gibi düşünmeye teşvik ediliyor. Goulding Hackbox konseptini açıklarken “Organizasyonun kendi geliştirdiği ürünleri kullanıyor” diyor.
Takımlar bir miktar tohum parası (yaklaşık 1,000 avro) içeren bir kutuyu ve bir startup gibi olmaya dair bir miktar rehberliği almaya teşvik ediliyor. Onlar eğitiliyorlar, girişimci ve akıl hocalarına erişimleri sağlanıyor ve ardından bir fikri alarak Aviva için elle tutulur olabilecek bir şeye dönüştürmeleri için altı hafta alıyorlar.

Goulding “Millenial tarzı takımlardan” gelen en son fikir ve önermelerin ki, bunlar CEO ve C-suite ile paylaşıldı, bir hackathon sırasında uygulanabilir türden inovasyonlar olmadığına inanıyor. Hackbox’ın ikinci aşaması Hackbox konseptlerinin tamamlanmasına yardımcı olmak için en güçlü fikirlere daha fazla yatırım sağlamak, bu yatırım insan, zaman veya para olabilir.
“Organizasyonumuzda büyük bir geçiş yaşanıyor” diyor Goulding. “Diğer firmalarda insanları inovasyon kurslarına gönderiyorlar ve onlardan harika fikirlerle geri dönmelerini bekliyorlar ve bunu hayata getirecek hiçbir imkân yok.”

“Gerçekleşmesini sağlamak için bir ortam yaratırsınız ama verimlilikleri için insanları günlük olarak ölçmekten uzaklaşmanız gerekiyor. İnovasyonu her şeyden daha fazla önleyen şeyin bu olduğunu düşünüyorum.”
Bu davranış sadece bir elbise giymeyi reddeden CIO’dan değil aynı zamanda Aviva’nın en kıdemli liderliği tarafından geliyor. “CEO’muz akşam 6 gibi dolanıp insanlara evlerine gitmesini söylüyor” diyen Goulding, “İşyerinde durmak iyi değil. Bu çok eski bir davranış; bugün her şey sonuçlarla ilgili” diye konuşuyor.

Kurumsal AI
Goulding yapay zeka, nesnelerin interneti ve diğer gelişmekte olan teknolojilerdeki değişiklikleri takip ediyor. Sensörler ve tahmine dayalı analitikler kullanılarak sigorta sektöründe önlemeyle bağlantılı ilginç kullanımların olduğuna inanıyor ama gerçek yıkıcı inovasyonun bunlara dair son gelişmelerin bir kesişiminde olacağını ifade ediyor.
“Üç dört teknolojinin bir araya getirildiği durum olarak düşünüyorum” diyor Goulding. “Dolayısıyla Nesnelerin Internet’i, doğal lisan işleme; tüm bunlar bir araya getirilerek size anlayış sağlayacak, kendi başlarına değil. Şu an için onlar kendi başlarınalar, insanlar esasında bu şeyleri birleşik olarak almıyor.”

En son inovatif teknolojilerin kurumsal uygulamaları dışında Goulding, kendisini ‘oldukça teknik’ olarak tanımlıyor ve o 2017’de beş maratona katılmış bir hevesli bir koşucu. Bu hobiye başladığı 2010 yılından beri 27 koşuyu tamamladı ve 2018’de ‘yılın sonuna kadar tüm ana koşuları tamamlama’ hedefinin bir parçası olarak Şubat ayında Tokyo’da, Ekim’de de Chicago’da koşacak.
“Fazlasıyla takıntılıyım, kendim hakkında çokça bilgi alıp bunları analiz ediyorum,” şeklinde konuşuyor. “Veriyi alıyorum, analiz ediyorum ve performansımı nasıl geliştirebileceğimi görüyorum.”

Goulding aynı zamanda ‘Alexa tarzı teknoloji’ye karşı hastalıklı bir alaka duyduğunu itiraf ediyor. Kendisinde hem Amazon cihazı hem de Google Home eşdeğeri var. Bu sanal asistanlar, chatbot’lar ve ses tanıma gelişmeleri CIO’nun ufukta önemli gelişmeler olacağına, bunun da sonunda browser’ı ölüme götüreceğine inanmaya yöneltiyor.
Her ne kadar aile dostları onun cansız cihazlarla konuşmasını bir miktar tuhaf karşılasa da bunun aynı zamanda eğlenceli olduğunu, güncel tüketici teknolojileri ve topluluklarla bağlantılı kalmasının kendisine profesyonel yaşamında uygulanabilecek kullanım durumları hakkında düşünme, aynı zamanda geleneksel teknoloji durumu döngüsünün ötesinde daha farklı şeyler elde etme imkanı tanıdığı söylüyor.

Goulding şöyle devam ediyor: “Bir CIO olarak işletmeyle etkileşim anlamında terazinin diğer tarafında çokça zaman harcıyor, mali analizler yapıyor ve teknik bir kişi olarak geçmişte yapageldiğinizden farklı olarak elleriniz daha az kirleniyor. Oraya gidip o şeyleri yapmanızın önemli olduğunu düşünüyorum. Pek çok toplantıya gidiyorum; katıldıklarım arasındakilerden bazıları Amazon Web Servileri, blockchain, DevOPs ve Lean Agile. Bu şekilde öğreniyorum, bunlarla sürekli olarak öğreniyorum; bu benim mesleğim ve benim ona bakışım böyle.”

Categories: CIO RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*