Otomotivdeki Endüstri 4.0 projeleri firmalara üretkenlik kazandıracak

Otomotivdeki Endüstri 4.0 projeleri firmalara üretkenlik kazandıracak

ContiTech olarak gelişmekte olan dijital dönüşüm süreçlerini takip ettiklerini belirten Continental ContiTech Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Ebru Ülker, “Otomotiv sektöründe başlayan Endüstri 4.0 projeleri, imalat süreçleri açısından firmalara üretkenlik ve verimlilik optimizasyonu getirecek” diyor.
Continental ContiTech Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Ebru Ülker, otomotiv endüstrisinde 14 yıldır profesyonel hayatını sürdüren güçlü bir kadın yönetici… Lokomotif sektörlerden biri olan otomotiv endüstrisinde bilgi teknolojilerinin liderliğini üstlenmek elbette kolay değil. Bu noktada Ebru Ülker de eğitim ile desteklediği iş hayatına sanayi üssü Bursa’da emin adımlarla devam ediyor.
Continental ContiTech Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Ebru Ülker ile otomotiv sektörünü ve sektörün dijital dönüşüm noktasında gelecek öngörülerini konuştuk…

Ebru Ülker’in değinmek istediği öncelikli konu Endüstri 4.0… Endüstri 4.0 ile birlikte Bilişim Teknolojileri ve Endüstri Otomasyon sistemlerinin bir araya gelerek entegre çalışabildiği, makinelerin birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, internet bağlantılı akıllı sistemlerden bahsedileceğini ve bunların daha sık kullanılacağını belirten Ülker, “Kurumların dijitalleşmesi ile gerçekleşecek bu süreç, üretim süreçlerinde fabrikalardaki makinelerin kendi kendini koordine edebileceği ‘akıllı fabrikalara’ dönüşümün başlangıcı olacak. Kurum olarak, bizlerde gelişmekte olan bu süreçleri yakından takip ediyoruz ve gerekli aksiyonlarımızı alıyoruz. Türkiye’de, hızlı bir sektör olmasından dolayı şu an otomotiv sektöründe başlayan Endüstri 4.0 projeleri, başta enerji olmak üzere tüm kaynakların verimli kullanımını sağlayarak imalat süreçleri açısından da firmalara üretkenlik ve verimlilik optimizasyonu getirecek” diyor.

“TEKNOSAB gibi teknoloji destekli çalışmalar örnek projeler olma yolunda ilerliyor”
Bursalı bir yönetici olarak Endüstri 4.0’dan bahsederken elbette TEKNOSAB’a da değiniyor Ebru Ülker… TEKNOSAB’ın hem Bursa hem de Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan Ülker, “Teknolojik OSB olarak planlanan bölge, sunduğu avantajlı olanaklar ile pek çok yeni yatırımcının da ilgisini çekecek ve İstanbul’un ardından ikinci büyük ihracat kenti olan Bursa için de önemli bir büyüme adımı olacak” derken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınmalarını hızlandıran unsurlardan birinin de ihtiyaca yönelik teknoloji geliştirmek olduğunu da ekliyor.
Ülker şöyle devam ediyor: “Ülkemizin işgücü ve ihracat yapısında emek yoğun sektörlere dayalı stratejilerinin yanında, küresel pazarlarda üst noktaya sıçramak ve rekabetçiliğimizi artırmak adına yüksek teknoloji üreten bir yapıya dönüşmemiz büyük önem arz ediyor. TEKNOSAB benzeri teknoloji destekli projeler de bu anlamda örnek projeler olma yolunda ilerliyor.”

“Global dünyadaki yarışa dâhil olmak için teknolojik eğitim kurumları açmamız gerekiyor”
Son dönemdeki çalışmalarla Bursa’nın iyi bir dinamizm yakaladığını kaydeden Ebru Ülker, ilerleyen dönemlerde şehrin daha ön sıralarda yer alacağını ifade ediyor. Ülker, “Günümüzde teknolojik gelişmeler oldukça hızlı gerçekleşiyor, bu süreçte gecikmeden global dünyadaki yarışa dahil olmak için, teknolojik eğitim kurumları açmamız uzun soluklu yatırımlar yapmamız ve desteklememiz gerekiyor. Önemli bir avantajımız olan genç nüfusumuz için planlayacağımız teknoloji ağırlıklı eğitim sistemleri bizleri katma değeri yüksek teknolojik üretim sistem modellerine taşıyacaktır.

Aynı zamanda; Türkiye’de ithalata dayalı ihracatın azaltılması ve yeni üretim sistem modellerini geliştirebilmek adına TEKNOSAB projesini yeni girişimciler için bir fırsat olarak görüyorum. Güney Kore örneğinde de gördüğümüz gibi uzun soluklu teknolojik yatırım ve Ar-ge programları ülkelerin kendi teknolojilerini üretip ihraç etmeleri adına büyük fırsatlar yaratıyor. TEKNOSAB projesinin de Bursa’nın ileri teknoloji üretimine güç katacağına inanıyorum” diye konuşuyor.

Categories: CIO RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*