Arkanızda ikna olmuş bir CFO varsa çok daha güçlü olursunuz!

Arkanızda ikna olmuş bir CFO varsa çok daha güçlü olursunuz!

itelligence CFO’su Michael Dorin, CIO ve CFO’nun ele ele çalışması gerektiğini vurgularken, İtelligence Doğu Avrupa ve Çin Bölgesel İş Birimi Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Urban Hopen da “CIO, CFO ile bağ kurmaktan çekinmemeli. Arkanızda ikna olmuş bir CFO varsa çok daha güçlü olursunuz” diyor.
Dünyaya güçlü SAP çözümleri sunan itelligence, müşterilerinin IT girişimlerinin sorumluluğunu üstlenecek bir misyon ile karşımıza çıkıyor. SAP Danışmanlığı, Yazılım, Hosting ve Uygulama Yönetimi Hizmetleri’ni en iyi çözümler için bir araya getiren şirketin, bugün 26 ülkede 6 binden fazla çalışanı bulunurken, Türkiye’de de 525’i aşkın kişi ile hizmet veriyor.
itelligence CFO’su Michael Dorin ile şirketin büyüme stratejisini ve 2018 yılı hedeflerini konuştuk… itelligence CEO’su Dr. Abdülbahri Danış ile İtelligence Doğu Avrupa ve Çin Bölgesel İş Birimi Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Urban Hopen da özellikle kurumlardaki değişimin yönetimi konusunda sohbetimize eşlik etti.

itelligence’ın özellikle Türkiye ve dünyadaki büyüme stratejisinden biraz bahseder misiniz?
[Michael Dorin]: itelligence, 26 ülkede 6 binden fazla çalışanı olan bir şirket. Türkiye’de 525’i aşkın kişinin çalıştığını dikkate alırsanız, neredeyse her 10 çalışanımızdan biri Türkiye’de bulunuyor. Şimdi yeni ofisimizde de çalışanlarımızın birbirleriyle gerçekten iş birliği yapılabilecekleri bir ortam yaratmayı hedefledik. Bu yılki ciromuzun 860 milyon Euro olacağını öngörüyoruz. Hedefimiz, 2020 yılında 1 milyar Euro’ya ulaşmak ve hizmetlerimizin büyük talep görmesi sayesinde bunu neredeyse tamamen organik bir şekilde başarmak. S/4HANA’ya geçiş, önümüzdeki birkaç senenin büyük dönüşümü olacak. Yüksek büyüme potansiyelli e-ticaret gibi yeni faaliyet alanları ve diğer SAP ürünleri, ayrıca Nesnelerin İnterneti için kendi sektörel çözümlerimizi geliştirmek de stratejimize dahil. Büyüyen, cazip bir pazara yatırım yapmanın ve büyük oyuncu olmanın daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Türkiye pazarına baktığınızda daha çok hangi alanlarda büyümeye odaklanıyorsunuz?
[Michael Dorin]: Türkiye’de beş temel alanımız var. Birincisi, ERP çözümleri açısından ödevini yapmamış olan Türk müşteriler; bir de belirli sektörlerde hâlâ yeni ERP çözümleri uygulamak için bir talep görüyoruz. İkincisi, daha önce uygulamayı yapmış ve dijital dönüşümün bir sonraki aşamasına geçmeye hazır olanlara yardım etmek ki, bu bizim çok iyi konumlandığımız bir alan. Bu arada, ERP açısından Türkiye’de bir numara olmamız bence çok etkileyici. Üçüncü olarak Türk müşterilerin faaliyetlerini uluslararası alanda büyütmelerine yardımcı olmak. Dördüncüsü, daha önce bahsettiğimiz çokuluslu oyuncuların birçoğu gibi Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası şirketlere destek vermek. Sanırım bunlar bir pazar olarak Türkiye’de en önemli dört odak alanımız. Beşincisi ise komşu ülkelerde bu projeleri yürüten çalışma arkadaşlarımıza yardım etmek ve Ortadoğu’daki bölgesel büyümeyi desteklemek olabilir.

Şirketiniz ve sektörünüz açısından düşündüğünüzde 2018 yılı öngörüleriniz ve beklentileriniz neler?
[Michael Dorin]: 2018 yılına baktığımızda yine güçlü bir büyüme trendi ile birlikte ürün ve hizmetlerimiz için de güçlü bir talep bekliyoruz. Tabii her zaman SAP stratejisine ve müşterilerimizin talebine bakmamız gerekiyor; SAP stratejisi doğal olarak bizim stratejimizi etkileyecektir. Klasik yöntemimiz, danışmanlık hizmetleri sunarken önce müşterinin süreçlerini anlamak. Bu aynı kalacak ama “on-premise” lisanslarını satarken, bulut tabanlı çözümleri pozisyonlamaya doğru bir kayma olacak. Bulut tabanlı çözümlerde portfolyomuz çok iyi bir şekilde gelişiyor. Ama “on-premise” lisanslara kıyasla daha küçük ölçekte. Dolayısıyla SAP, açıkladığı “Önce Bulut” stratejisine geçerse, bunun faaliyetlerimiz üzerinde etkisi olacak. Ancak burada yine bazı fırsatlar görüyorum. 2018 bizim için başarılı geçecek. Yeni yatırım fırsatlarını araştıracağız ve 2020 yılı büyüme hedefi için hâlâ doğru yolda olduğumuzu görüyorum.

Bir CFO olarak hangi önemli trendlerden etkileniyorsunuz ve nasıl karar alıyorsunuz?
[Michael Dorin]: Elbette daima önce rakamlara ve sayılara bakmak zorundayım. Örneğin; bir ürün yöneticisi, Nesnelerin İnterneti veya büyük veri hakkında ilginç şeyler anlattığında memnun oluyorum ama gün sonunda sayısal sonuçlar elde etmeli ve kârlı bir şirket olmalıyız. Bunun bir şekilde dengelenmesi gerekiyor. Ben karar vermeye finansal ve stratejik bir bakış açısıyla yaklaşıyorum. Ama finansal bir rolüm olduğu için nasıl geri döneceğini değerlendirmeliyim. Trend olarak, SAP stratejisinde bir değişiklik olacak, yönetimdeki çalışma arkadaşlarımla birlikte şu stratejik soruların yanıtlarını vermeliyiz: Hangi alana ve ülkeye yatırım yapılmalı, hangi ürünler sunulmalı gibi…

Bir kurumda CIO ve CFO’nun birlikte hareket etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Size göre kurumlardaki değişimin yönetimi kimde olmalı?
[Michael Dorin]: Bence yanıt hem itelligence, hem müşteriler için aynı; CIO ve CFO el ele çalışmalı. Ayrı kutular halinde ele aldığımız bu düşünme mantığını aşmalıyız; çünkü CFO’nun kararlarını CIO’nun sağladığı veriler üzerinden alması gerekiyor. İşbirliği yapmazlarsa ve çevremizde gördüğümüz bu yeni değişime uyum sağlamak için el ele çalışmazlarsa, ikisinin de başarılı olacağını sanmıyorum. Dolayısıyla, her iki tarafın da en iyi şekilde işbirliği yapması ve hiç kimsenin liderliği üstlenmemesi gerekir. itelligence olarak ekip çalışmasına inanıyoruz. Üst yönetimde gerçekten mükemmel bir takım ruhuna sahibiz ve Türkiye’de de bunu deneyimliyoruz.

[Urban Hopen]: Bence CIO’nun inovasyonun itici gücü olması ve teklifler sunma konusunda liderliği ele alması gerekiyor. İş birimlerinin iş gereksinimlerini kapsamlı bir şekilde anlamalısınız. Diğer yandan her CIO, bence CFO ile iyi bir bağ kurmaktan ve onun gücünü arkasına almaktan memnuniyet duyacaktır. Çünkü bunun birçok departmana gideceğini biliyoruz. Michael’ın dediği gibi, tek başına hareket edebileceğimiz bir yer yok; işini doğru ve uygun şekilde başaracağın doğru ortam olmalı. Her daim desteğe ihtiyacınız var. Bence CFO, bu tür girişimlerde sizi destekleyebilecek doğru insan olabilir. Elbette finansal bakış açısıyla sorgulanacaksınız. “Bu iyi bir yatırım mı?” diye sorulacak. Ama arkanızda iyi, ikna olmuş bir CFO varsa çok daha güçlü olursunuz.

[Abdülbahri Danış]: Günümüzde, C-rollerinden hiçbiri operasyonel değil bence. Şirketin stratejisine katkıda bulunuyorlar. Dolayısıyla CIO’dan bahsediyorsanız, bu sadece BT ile sınırlı değil. Zira bugünün dünyasında teknolojinin etkisi olmadan herhangi bir iş kararı veremezsiniz. Hedefinize göre teknolojiyi kullanmak zorundasınız. Ve bunları CFO, CEO ya da CHRO vs. ile el ele yapmalısınız.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*