Artık farklı bir çalışma metoduna geçildiğini söyleyen Expertera CEO’su Alp Sezginsoy, “Endüstri 4.0’ın beyaz yakadaki yansıması biziz. Bu yansıma, aslında artık insanların çok daha esnek, farklı, aynı anda pek çok müşteriye hizmet edebildiği yeni bir döneme doğru geçiş” dedi.
Son dönem teknolojik gelişmeler, çalışanlara yeni roller yüklerken bu noktada kurumlarda yetenek açıkları da kaçınılmaz oluyor. Özellikle Endüstri 4.0 ile birlikte, dijital bir çağın kapıları aralanırken firmalar da farklı bir ekosistemin içine doğru giriyor. “Biz buna yakasız iş gücü diyoruz” diyen Expertera CEO’su Alp Sezginsoy ile yeni nesil teknolojinin getirdiği bu sıra dışı platformu konuştuk…

Yeni bir dijital devrime geçerken yapay zekanın da korunduğunu söyleyen Expertera CEO’su Alp Sezginsoy, bu şekilde tüm çalışma metotlarının da değiştiğini ifade etti. “Bütün çalışma biçimlerimiz evirilerek, farklı bir çalışma metoduna doğru geçiyor” diyen Sezginsoy, Endüstri 4.0’ın iş gücündeki yansımasının da kendileri olduğunu söyledi ve ekledi: “Expertera olarak Endüstri 4.0’ın beyaz yakadaki yansımasıyız. Bu yansıma, aslında artık insanların çok daha esnek, farklı, aynı anda pek çok müşteriye hizmet edebildiği yeni bir döneme doğru geçiş. Buna paylaşım ekonomisi de deniyor.”

Tüm bunların hepsinin bugünkü adının “işin geleceği” olduğunu söyleyen Alp Sezginsoy, yeni devlerin Airbnb, Uber gibi platformlar olduğunu kaydetti. Sezginsoy, “Bunlar, kaynakların çok daha birlikte kullanıldığı, aynı kaynaklara teknoloji sayesinde birlikte erişilebildiği ve paylaşılarak kullanıldığı bir ekonomi sistemi. Expertera da bunun en son noktası. Bizler gibi çalışanların artık git gide platformlara doğru geçtiği, kendi iş gücü ve bilgisini kurumun içindeki tek tip otomasyondan çekerek, kendi özelleştiği branşlarda, farklı müşteriler ile segmentlere verebildiği bir platform. Biz buna yakasız iş gücü diyoruz. Expertera da bunu sağlıyor” dedi.
Expertera platformunda her türlü uzmanlığın bulunabildiğini ifade eden Sezginsoy, 15 bini aşkın uzman ile en üst seviyeden daha klasik uzmanlıklara kadar pek çok ihtiyacı sağlayabildiklerini vurguladı. Alp Sezginsoy şöyle devam etti: “Önemli olan firmanın ne tip bir ihtiyacı olduğu ve ne kadar süre bu uzmanlığı talep ettiği ile ilgili. Dolayısıyla bizim müşterilerimiz her sektörden olabiliyor. Expertera Zen ürünümüz de hızlı büyüyen ve büyümekte olan KOBİ’lere yönelik. İçinde finans, insan kaynakları, yazılım ve dijital pazarlamanın olduğu ana bir kanal kurduk. Expertera’nın odağı tamamen kendi alanında en yetkin uzmanları bulundurması. Hepsi deneyiminden okuluna kadar ve hatta kişisel özelliklerine kadar belli bir filtreden geçip Expertera Zen platformuna alınıyor, eşleştirmeler de buna bağlı olarak yapılıyor.”

Doğru uzman kimdir, nedir, nasıl ulaşabilirsiniz?
Siber güvenlik noktasına da vurgu yapan Alp Sezginsoy, yetenek açığında siber güvenliğin en başta gelen alanlardan biri olduğunu ifade etti. “En üst seviye siber güvenlik uzmanları bilindiği gibi bir kurum içinde çalışmıyor; ancak onların uzmanlığı firmanın veri güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Burada doğru uzman kimdir, nedir, nasıl ulaşabilirim? dediklerinde danışmanlık alabiliyorlar. Firmalar yetenek açığını, kendi esnekliğinde kendi bütçelerine uygun olacak şekilde yönetebiliyorlar” diyen Sezginsoy, Expertera’nın bulunma amacının da bu olduğuna işaret etti.
Asıl önemli konunun Expertera’nın sağladığı ilgi ve uzmanlığın erişilebilir olması olduğunu söyleyen Sezginsoy, “Firmalar öncelikle, kendi içinde bulunmayacak ya da bulunduramayacağı uzmanlara tamamen kendi ihtiyaçları kadar ulaşabiliyor. Firmalar için en önemli faydası bu. Bunun yanında; firmaların artık çok hızlı inovasyon yapması gerekiyor ve kendi içinde bunu sürekli yapması mümkün olmuyor. Dışarıdan bir uzmanlıkla bu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bir önemli nokta da hız. İhtiyaç olan uzmanlığı çok hızlı bir şekilde alıp buna yönelik ekibini kurabiliyorsun. Verimlilik ve maliyet de çok önemli. Yüzde 80-90’a kadar çıkan verimlilik ile çalışma imkânı var. Ayrıca yeni dönem adaptasyonu da söz konusu. Firmalar yeni döneme uyum sağlayabilmek istiyorsa yakasız iş gücünü kullanmaları son derece önemli” diye konuştu.
Expertera’nın çok sıkı bağlı olduğu gizlilik sözleşmeleri olduğunu anlatan Alp Sezginsoy, böylelikle uzmanlar ile imzalanan gizlilik sözleşmeleri kapsamında kurumların veri güvenliğinin garanti altına alındığının da altını çizdi.

Veri bilimci kısmı özellikle önemli yetenek açıklarından biri
Sezginsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Uyguladığımız yöntem giderek tercih edilen bir metot olmaya başladı. Bundan birkaç yıl önce yetkin uzmanların yakasız olarak çalışabileceğinden kimse haberdar değildi ve konuşulmuyordu. Ancak firmalar şimdi bunun farkında. Firmaların geleceğe hazırlanabileceği en önemli yöntemlerden biri bu. Özellikle siber güvenlik, IoT, dijital liderler, strateji ve yurtdışına açılmaya yönelik sektör uzmanları kurumların en çok tercih ettiği uzmanlıklar olarak dikkat çekiyor. KOBİ tarafında ise hukuk, finans, insan kaynakları, dijital pazarlama ve yurtdışına açılma gibi uzmanlıklar tercih ediliyor. Veri bilimci kısmı özellikle önemli yetenek açıklarından biri.”

Alp Sezginsoy ayrıca; son dönemin popüler konularından biri olan yapay zekâ konusuna da değinerek kurumların bu konuda bir strateji belirlemeleri gerektiğini söyledi ve ekledi: “Şu aşamada çok stratejik uzmanlar alıyorlar; ancak gelecek aşamalar için daha fazlasına ihtiyaç duyulacak.”