CIO’ların alet çantasında sihirli araç: Bulut

CIO’ların alet çantasında sihirli araç: Bulut

 

Bulut ve donanım alanında önemli projelere imza atan Oracle’ın Donanımlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı John Fowler, “Bulut bugün tüm CIO’ların alet çantasında her kapıyı açan bir araç ve gelecekte de öyle olacak” dedi.

Dijital dönüşüm ve bulut. Tüm dünyanın dilinde bu ikili var. Dijital dönüşüme başlayan işletmeler ilk adımı bulut üzerinden atıyor. Bulutun güvenliği ve stabilitesi için gerekli donanım ise çoğu zaman göz ardı edilebiliyor. Geçtiğimiz ay ülkemizi ziyaret eden Oracle Sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı John Fowler, bu konuları konuşmak için en doğru isimdi ve biz de sizler için sorduk, o da yanıt verdi.

Öncelikle herkesin sürekli bulut hakkında konuştuğunu belirten John Fowler, “İşletmelerin dijital dönüşüm süreçlerinde sürekli buluttan konuşması gayet doğal ve bu da bulut konusunun popülaritesini artırdığı gibi buradaki ekonomiyi de canlı tutuyor. Ancak dünyadaki toplam BT harcamalarına bakıldığında bulut yatırımları hala küçük bir yer tutuyor ve tek haneli rakamlarda seyrediyor. Önümüzdeki on yılda buluta yatırım artacak ve insanlar daha çok bulut hizmetlerinden konuşmaya başlayacaklar. Bu da bulut konusunun daha hızlı büyüme rakamları göstermesine neden olacak. Bulut bugün tüm CIO’ların alet çantasında her kapıyı açan bir araç ve gelecekte de öyle olacak. Ancak bulutun henüz gelişmeye çok açık bir alan olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Buluta geçişte profesyonel destek şart
Bulut entegrasyonunda işletmelerin henüz beklenen seviyede olmadığını belirten John Fowler, bu alanda gidilmesi gereken çok yol olduğunun altını çizdi. Fowler’a göre bu konudaki eksiklikler ve giderilme yöntemleri şöyle:
“Bulut entegrasyonu çok önemli bir konu ve işletmeler bu entegrasyonu yaparken kolay uygulamalarla başlamayı tercih ediyor. Bulut entegrasyonundaki anahtar yazılımın kendisi.
Biz Oracle olarak, yazılımlarımızı ve donanımlarımızı kendimiz ürettigimiz icin entegrasyonu çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

İşletmeler bu sayede diledikleri servisi kolayca kullanabiliyor ve diledikleri zaman da bulut üzerinde servisleri ekleyip çıkartabiliyor. Bu da işletmelerin bulut entegrasyonu tarafındaki alışkanlıklarını değiştirmeleri ve daha uyumlu çalışan yazılım-donanım çözümlerini tercih etmeleri anlamına geliyor.”

İşletmelerin ve özellikle KOBİ’lerin son dönemde melez bulut çözümlerine yöneldiğine dikkat çeken Fowler, “Bu yönelim yani melez bulut kullanımı işletmelere bir yerden başka bir yere taşınmaları konusunda kolaylık sağlıyor. Yine melez bulut işletmelere kullanım kolaylığı ve yanında maliyet avantajları da sunuyor. İşletmeler de doğal olarak rekabette kendilerine avantaj sağlayacak uygulamaları tercih ediyor ki melez bulut buna da yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

Dijital dönüşümü tüketiciler şekillendiriyor
Kurumsal dünyanın en yoğun gündemi olan dijital dönüşümde trendleri tamamen kullanıcı alışkanlıklarının değiştirdiğine vurgu yapan John Fowler, “Dünyadaki şirketlerin dijital dönüşüme tüketicilerinden gelen talepler nedeniyle hız verdikleri görülüyor. Bu ödeme sistemlerinde de eğlence dünyasında da böyle. Bankacılık ve telekomünikasyon alanları, BT yatırımlarında en büyük endüstrilerden ikisi. Bunlar müşteri evrimi nedeni ile artık 10 yıl öncesine göre tamamen farklılar. Günümüzün modern otomobillerine bakın. Hemen her şeye bağlanabilen akıllı otomobiller kullanıyoruz. İşte bulut CIO ve tüm BT çalışanlarına altyapıları daha modern ve verimli hale getirmek için bir ortam sunuyor. Donanım ve yazılımın birlikte çalışması ve işletmelere çeşitli avantajlar sunması bir sihir değil elbette” dedi.

Küresel BT pazarında yoğun bir rekabet içinde yaşandığını da sözlerine ekleyen John Fowler, konuşmasına şu şekilde son verdi:
“Bir adım geriye çekilip Oracle Sistem Grubu olarak olarak bizim yapmaya çalıştıklarımıza bakalım. Öncelikle sahip olduğumuz teknoloji ile müşterilerimize eşsiz fırsatlar sunuyoruz. Daha güvenli ve yüksek performanslı sistemler için birbiriyle uyumlu çalışabilen donanım ve yazılım çözümlerine sahibiz. Bizim çözümlerimizi kullanmak için ikinci önemli nedense yüksek hız ihtiyacı. Müşterilerimizin verileri bulutta da olsa kendi sistemlerinde de olsa bizim ürünlerimizle çok hızlı bir şekilde bu verilere ulaşıp kolayca yönetebiliyorlar. Rekabet tarafındaki bir diğer önemli nokta ise dünya çapında bulut tarafında IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) ve SaaS (Software as a Service) ürün portföyüne sahip tek şirketiz. Bu yazılım ürünlerimiz çalışmak için çok güçlü ve stabil donanımlara ihtiyaç duyuyor. Bu donanımlar da Oracle Sistem Grubu ürün portföyümüzde yer alıyor. Kısaca Oracle olarak işletmelere yazılımdan donanıma tam bir bulut çözümü sunabilecek bir yapıyız.”

John Fowler’dan CIO’lara mesajlar:
– Güvenlik konusunda çok ciddi ve rekabetçi bir ortamda çalışıyorsunuz. Bizi aramaktan çekinmeyin zira tam olarak size yardım etmek için buradayız.
– Rekabette bir adım öne geçebilmek ve müşterileriniz için en üstün çözümleri sunmak için verilerinizin güvende olduğundan emin olun.
– Buluta geçişte sorunsuz yolculuk için doğru donanım stratejisinin önemini asla göz ardı etmeyin.
– Dijital dönüşümde geride kalmayın. Ama dönüşmek için de işinde ehil olmayan iş ortaklarından uzak durun.
– Biz size bu dönüşüm sürecinde işinizi 10 ile 100 kata kadar hızlandıracak güvenli bir sistem öneriyoruz.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*