Dijital ikiz yaygınlaştıkça üretimde zengin entegrasyon hedefleniyor

Dijital ikiz yaygınlaştıkça üretimde zengin entegrasyon hedefleniyor

Siemens Türkiye Endüstriyel Yazılımlar Kanal Müdürü Alper Başer, dijital ikiz kullanımının dijital fabrikalarda yaygınlaştıkça; kontrol, elektronik ve yazılım gibi tüm üretim unsurlarının daha zengin entegrasyonunun oluşturulmasının hedeflendiğini söylüyor.

Aslında çok sık duymaya alışık olmadığımız bir kavram Dijital İkiz… Ancak teknoloji devlerinden Siemens, müşterilerine dijital ikiz geliştirme imkânı sunuyor.
Dijitilizasyon ve Endüstri 4.0’ın sadece Almanya’da değil, global ölçekte büyük birer trend halini aldığını belirten Siemens Türkiye Endüstriyel Yazılımlar Kanal Müdürü Alper Başer,
“Dijitalizasyona yönelik yapılan inovasyonların dikkate alınması için ürün tasarımı ve mühendislikten, makinelerin ve tesislerin üretim tasarımı, devreye alma, operasyon ve modernizasyona kadar yüksek verimliliğe katkı sağlamaları gerekiyor. Gerçek bir makinenin ilk adımdan itibaren dijital bir kopyasının da yaratılması ve geliştirilmesi sürecini ifade eden dijital ikiz konsepti de tam olarak bu noktada devreye giriyor” diyor.

Müşterilerine dijital ikiz geliştirme imkânı sunan Siemens’in çözümleriyle fikirlerin gerçek imalat başlamadan önce test edilebildiğini ve daha fazla geliştirilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Başer şöyle devam ediyor: “Üretilen öğelerin kesinti analizleri, hata oranı ve enerji verileri gibi KPI verilerini değerlendirmek bir bulut bağlantısıyla mümkün oluyor. Elbette hassas üretim verilerini korumak amacıyla uçtan uca endüstriyel güvenlik sistemlerinin kullanımı da kritik önem taşıyor. Dijitalizasyon için en iyi teknolojiye sahip yazılım araçlarını kullanmak, kullanıcıya makinenin tasarımı ve operasyonuyla ilgili kayda değer bir esneklik sağlıyor. Bu da makine üretiminde bir devrim yaratıyor.”

Dijitalizasyonun makine yaşam döngüsünün her aşamasında verimlilik sağlaması için doğru araçların kullanılması gerektiğine değinen Başer, “Rutin kontroller mühendislik sürecinin ön safhalarında gerçekleşiyor ve böylelikle devreye alma gibi yaşam döngüsünün daha kritik aşamalarında hata ve sorunlarla ilgili risklerin önüne geçiliyor. Makine bilgileri entegre bir veri platformunda hazır bulunduğunda, daha sonradan yapılacak değişiklikler de aynı şekilde test edilip doğrulanabiliyor. Böylelikle yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi kolaylaşıyor” diye konuşuyor.

“Dijital ikiz kavramının gelişimi durmaksızın devam ediyor”
Endüstri 4.0 akımıyla birlikte hız kazanan dijital ikiz kavramının gelişiminin durmaksızın devam ettiğini vurgulayan Alper Başer şöyle konuşuyor: “Dijital ikiz kullanımı dijital fabrikalarda yaygınlaştıkça, mekanik, kontrol ve elektronik ya da yazılım gibi tüm üretim unsurlarının daha zengin entegrasyonu ve daha da başarılı görüntülerinin oluşturulması hedefleniyor. Esnekliğin artmasıyla, ısıl işlem gibi daha farklı üretim süreçlerinde de dijital ikiz yaratmak kolaylaşırken, organizasyon yapısı içinde tedarik zinciriyle kurulacak güçlü entegrasyonlar sayesinde dijital ikizlerin oluşturulması ve bakımı daha planlı hale gelmesi bekleniyor.”

Siemens, dijital fabrikalara uçtan uca çözüm üretiyor

•Fark yaratan üretim için tüm değer zincirini dijital olarak destekleyen merkezi bir veri platformu oluşturmak için gereken yazılım,
•Farklı üretim modülleri arasında basit veri alışverişi ve operasyonel veriyi temin etmek üzere zemin oluşturacak endüstriyel iletişim için akıllı şebekeler,
•Sayısı hızla artan ağa bağlı sistemler için dijital fabrikaları siber tehditlerden koruyacak etkin güvenlik çözümleri.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*