Geçmişte kurulan sistemler ile bugün dijital ikiz teknolojisini kullanıyoruz

Geçmişte kurulan sistemler ile bugün dijital ikiz teknolojisini kullanıyoruz

Bosch Türkiye IoT ve Endüstri 4.0 Koordinatörü Mustafa Ayhan, 2000’li yılların başından bu yana veri toplamak için gerekli sistemlerin kurulduğunu hatırlatarak, “Bu sayede dijital ikiz, yapay zeka gibi kavramları rahatlıkla uygulayabiliyoruz“ diyor.

Neredeyse 20 yıl öncesinde konuşulan teknolojiler günümüzde uygulanabilir seviyeye geldi. Nesnelerin interneti, makine öğrenimi, dijital ikiz ve yapay zeka gibi yeni nesil teknolojilerin geçmişte kurulan altyapı ve oluşturulan verilerle bugün rahatlıkla kullanıldığını belirten Bosch Türkiye IoT ve Endüstri 4.0 Koordinatörü Mustafa Ayhan ile Endüstri 4.0 vizyonu kapsamında Bosch’un Dijital İkiz, IoT ve nesnelerin interneti vizyonunu konuştuk…

Dijital ikiz teknolojisi kapsamında Bosch’un mevcut çalışmalarından ve üretim noktasında kullandığı ürünlerden bahseder misiniz?
Dijital ikiz konusuna iki farklı yönden bakmalıyız; süreç içindeki makine, insan, vb aktörlerin dijital ikizi ve üretilen ürünlerin dijital ikizi. Bosch IoT Hub, OPCON MES (Manufacturing Execution System), PPM (Production Performance Manager), AWS IoT Digital Show, Azure IoT Digital Twin gibi ürünler bu altyapıyı desteklemekte kullanılırken, bir uygulama örneği olan Plug’n’Play Solution; Tedarik zincirinde otomatik lojistik robotlarının birbirleriyle haberleşmesi, tüm fiziksel sürecin sanal olarak izlenebilmesi ve simüle edilmesini sağlar.

Peki, söz konusu teknolojiler iş süreçlerinde ne tür artılar sağlıyor?
Bosch’un Endüstri 4.0 vizyonu, hem kendi fabrikalarımızda hem de tedarikçilerden müşterilere kadar bu teknolojileri ve faydalarını kazandırmaktır. Fabrikalarımız bugün, Bosch’un tüm üretim fabrikaları için geliştirdiği standart yazılım çözümlerini kullanıyor ve bu yazılımı kullanan diğer fabrikalardaki gelişmelerden anında haberdar olabiliyor. Bosch fabrikalarında üretilen tüm verilere tek bir noktadan erişim ve işleme olanağı var. Diğer yandan doğru veriyi, doğru kişiye doğru zamanda iletiyor ve erken müdahale etme fırsatı yaratıyor.
Bosch’ un kullandığı teknolojiler sayesinde daha az kesinti meydana geliyor. Geliştirilmiş veri analizi sayesinde uzman bilgi kullanımının iyileştirilmesi, önleyici bakım için kullanılması ve aynı zamanda sistematik üretim iyileştirmesi için yazılım çözümleri sağlanıyor.

Dijital ikiz kavramı ve IoT’nin varlığı 2000’li yılların başına dayanırken, sizce bu teknolojilerin günümüzde yeni kullanılıyor olmasındaki etkenler neler?
Teknolojinin kullanıma başlaması için mevcut sektördeki tüm parametrelerin fiziksel ve psikolojik olarak kullanıma uygun olması gerekir. Biz 2000’li yılların başından beri veri toplamak için gerekli sistemleri kurduk, kurduğumuz bu altyapı ve topladığımız verilerle bugün Dijital İkiz, Yapay Zeka gibi kavramları rahatlıkla uygulayabiliyoruz.

IoT ve dijital ikiz özelinde düşünüldüğünde; bu teknolojilerin en fazla hangi sektörlere avantajları ve dezavantajları olacak?
Sektöre nihai ve fiziksel ürün üretenler başta olmak üzere birçok sektör etkilenecektir. Dijital ikiz teknolojisinin en büyük faydaları özellikle verimlilik konusunda; düşük maliyetli testler, yeni teknolojilerin ürünler üzerinde denenmesi ve daha fazla hata yapma şansı olacaktır. Buna dayanarak bir ürünle alakalı birçok bilgi rahat bir şekilde edinilebillir. Ancak sürekli internete ihtiyaç duyulması ise dezanvantajlar olarak görülebilir. 3 boyutlu modellere dayalı olması da bir diğer zorluk olarak sayılabilir. Yeni bir teknoloji kullanılmaya başlandığında bunun tüm tedarik zinciri halkalarına yayılması gerekmektedir. Tüm halkalar aynı hızda bu geçişi sağlayamayacağı için bu geçiş sancılı bir süreç olabilir.

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*