Geleceği yazılım belirleyecek!

Geleceği yazılım belirleyecek!

“Hangi sektör olursa olsun, yazılımlar her sektörde geleceği belirleyecek” diyen VMware EMEA Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elie Kanaan’a göre, artık otomobiller dahi sadece mekanik değil, adeta tekerlekleri olan bir bilgisayar konumunda. Dolayısıyla, dijital dünyaya uyum sağlama trendi giderek hızlanıyor.
25 yıldır yazılım ve IT sektörünün içerisinde olan VMware EMEA Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elie Kanaan, 7 yıldır VMware’da profesyonel hayatına devam ediyor. Yazılım ve IT sektörünün genelinde, dijital dünyayı sahiplenme ve bu sahiplenme modeline göre kendini geliştirme trendinin yükseldiğini ifade eden Kanaan, bu durumu küçük şirketlerin global şirketlerin müşteri portföyünü almaya başlamaları ile ilişkilendiriyor. Kanaan, “Şirketler tıpkı booking.com, Airbnb gibi dijital dünyaya ayak uydurarak hareket etmeli. O yüzden müşteri kaybetmek istemeyen şirketler bu trende ayak uydurup hızlıca kendileri de bu tür hizmetler sunmalı. Bu durum dijital dünyaya uyum sağlama trendini hızlandırıyor” diyor.

Aynı durumun devletler açısından da geçerli olduğunu kaydeden Elie Kanaan, maliyeti düşürme ve daha etkili hizmet sunma trendine dikkat çekerek, “Buradaki amaç hiçbir zaman kârı artırmak ve hizmetlerden daha çok para kazanmak değil. Amaç; daha kaliteli hizmetleri halka sunarak daha az maliyetle devam ettirebilmek ve kaliteyi artırmak” diye konuşuyor.

DSC_7120 kopya

Avrupa veri güvenliği açısından daha muhafazakâr!

Bulut bilişimin EMEA bölgesindeki gelişimine de değinen Elie Kanaan, geçmiş yıllarda önemli gelişmelerin ilk olarak Amerika’da yaşandığını, sonrasında ise Avrupa’ya yansıdığını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Şu anda ise durum biraz daha değişti. Bulut bilişim her yerde aynı şekilde gelişmeye devam ediyor. Şirketler daha az maliyetle daha hizmet sunmak istiyor. Zira bilgisayardan, tabletten ve telefondan hizmet yaygınlaştı. Bu noktada güvenlik devreye giriyor. Avrupa’da Kuzey Amerika’ya göre veri açısından daha muhafazakâr bir yaklaşım var. Bütün verilerini kamuya açık bulut ortamlarına koymak istemiyorlar, şirket için bulut merkezlerinde tutup, ihtiyaç duyduklarında şirket dışına açmayı tercih ediyorlar. Bu anlamda, entegre bir bulut sistemi çok önemli. Amerika’da güvenlik önemli fakat risk almaya daha hevesli oluyorlar.”

Güvenlik noktasında kaygıyı gidermek için farklı bir güvenlik anlayışının sunulması gerektiğini kaydeden Elie Kanaan, konuyla ilgili ilginç bir örnek veriyor: “Şimdiye kadar kafamızdaki güvenlik algısı tıpkı evimizdeki gibiydi. Kocaman bir kapısı olan ev, girmenin zor olduğu ancak girdikten sonra tamamen hâkim olabileceğiniz bir yapı…” Bu anlayışın bulut bilişim sistemleri için uygun olmadığını dile getiren Kanaan, daha güvenli bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Kanaan, “Sadece büyük bir kapıdan girip istenilenin yapıldığı bir sistem yerine, her uygulamaya her sistem parçasına ayrı bir güvenlik kalkanı oluşturmak gerekiyor. Buna da mikro güvenlik deniyor. Bu bir çözüm olabilir. Şimdiye kadar böyle sistem oluşturmak oldukça zordu; ancak VMware’da sunduğumuz yazılımla böyle bir sistem kurabiliyoruz. Hem daha hızlı oluyor hem daha ucuza mâl ediliyor hem de istenilen her birimin korunması sağlanıyor” diyor. Elie Kanaan, Türkiye’de henüz bir örneği olmayan bu sistemin Hollanda menşeli bir şans oyunları şirketi tarafından kullanıldığını ekliyor.

“Artık otomobil değil, tekerlekli bilgisayar satın alıyoruz”

 

“Hangi sektör olursa olsun, yazılımlar her sektörde geleceği belirleyecek” diyen Kanaan’a göre, artık otomobiller dahi sadece mekanik değil, adeta tekerlekleri olan bir bilgisayar alıyoruz ve tamir ettirmek yerine her özelliğini güncelleyerek sorunu çözebiliyoruz.

Bulut konusunda işletmelerin nasıl bir strateji izlemesi gerektiğini sorduğumuz Elie Kanaan, şirketlerin kesinlikle bulut depolama sistemleri kurmaları gerektiğinin altını çiziyor. Ancak Kanaan’a göre, burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Elie Kanaan, “Şirketler, IT sistemleri ile bulutu ayrı olarak kurgulamalı. Bulut sisteminde iki ayrı sistem varsa, iki sistem mutlaka entegre olmalı. Her şey bulutta kalır ve işletme kendi IT’sini kullanmaz ise, bu da sorunları beraberinde getirir. Müşteriye iyi hizmet için entegre bir bulut sistemi gerekiyor” diye konuşuyor.

 

 

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*