İşletmeler binlerce veri ile mücadele ederken dijital ürünler IT dönüşümüne yol gösterecek!

İşletmeler binlerce veri ile mücadele ederken dijital ürünler IT dönüşümüne yol gösterecek!

İşletmeler bin kat daha fazla veriyi yönetmekle mücadele ederken yeni dijital ürünlerin de IT’nin dönüşümüne yol göstereceğini söyleyen Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, “Şirketler ayak uyduramazlarsa geride kalacaklar veya daha kötüsü olacak” dedi.
Dell ve EMC gibi iki dev şirketin birleşmesinin ardından yeni yapılanma önemli bir liderliği de beraberinde getirdi. Zira Dell Technologies çatısı altında bir araya gelen markalar hem pazar payında hem de finansal olarak liderliği elde ederken, 2017 yılının ilk yarısında Dell EMC’de; sunucu, depolama, istemci ve CI çözümlerinde önceki oranları neredeyse ikiye katlayacak bir gelir artışı yaşandı. Bu noktadan hareketle, yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık bir yatırımla kendilerini birçok alanda geliştirdiklerini söyleyen Dell EMC Orta Doğu, Türkiye ve Afrika’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mohammed Amin, 180 ülkede 138 bin çalışanla üretim zincirlerini bir araya getirdiklerini kaydetti.

Birleşmeden yalnızca 27 gün sonra şirketin ilk entegre ürünü ScaleIO Ready Node’un ortaya çıktığını ifade eden Amin, “İlk yılımızda iki ayrı satış ekibi bir araya gelerek 35 milyar dolarlık Dell Technologies kanalını oluşturdu. Bu kanal büyüklüğü Nike, Facebook ve Starbucks gibi şirketleri dahi geride bıraktı. 2017’nin ilk yarısında 10 bin yeni müşteri eklendi. Kısa sürede elde edilen bu başarı sonrasında CRN, Michael Dell’i 2017 yılının en etkili kanal yöneticisi ilan etti” dedi.
Pazar payı noktasında da 17 çeyrekte PC pazarında ciddi oranda büyüyen bir şirket olduklarına dikkat çeken Amin, bunun yanında flash depolamada 12 çeyrektir 1 numara olduklarının altını çizdi. Amin, “Dell EMC Unity depolama, şirket tarihinin en hızlı büyüyen depolama ürünü oldu ve ilk yılında 1 milyar dolarlık gelir elde etti” diye konuştu.

Dell ve EMC’nin sinerjisinden doğan bu başarılı şirketin çalışanlarına kattığı memnuniyet de her geçen gün daha çarpıcı boyuta ulaştı. Öyle ki, Mohammed Amin’in verdiği bilgilere göre; Dell EMC, kadın çalışanların en mutlu çalıştığı dünyanın 2. şirketi konumuna ulaştı.
“Dell Technologies bir girişim gibi yıllık olarak Ar-Ge’ye 4,5 milyar dolar yatırıyor. Dell Technologies Capital olarak ise AI, otomotiv, genomik gibi hem farklı hem de geleceğin alanlarına 100 milyon dolarlık yatırımda bulunuyor” diyen Amin, bütün bunlar yapılırken de şirketlerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmeleri adına destek olduklarını da sözlerine ekledi.

“İş liderleri, BT alanında modern yatırım yapmanın öncelik olduğunu kabul etmeye başladı”
Mohammed Amin şöyle devam etti: “Dijital dönüşüm, tüm endüstrileri tamamen değiştiren etken oldu. Rekabette yepyeni bir sayfa açtı. Dell EMC’nin yakın zamanda gerçekleştirdiği Dijital Dönüşüm Endeks Anketi sonuçlarına göre, yüzde 52 oranındaki katılımcı, son üç yıl içinde sektörlerinde kritik değişimler olduğunu doğruluyor. 16 ülkeden 4 binin üzerinde kıdemli yöneticiden alınan yanıtları derleyen bu araştırma, aynı zamanda katılımcıların neredeyse yarısının işletmelerinin önümüzdeki beş yıl içinde sektörden silinmeleri ihtimaline inandığını da ortaya koyuyor. Giderek gelişen küresel iş ortamında pazara girme hızı ve organizasyonel çeviklik, hızla başarının anahtarları halini alıyor. Böylece daha müşteri odaklı bir yaklaşım için hissedilen baskı ve çalışanların değişen beklentileri ile birleştiğinde iş liderleri, BT alanında modern yatırım yapmanın öncelik olduğunu kabul etmeye başlıyor.”

Ancak burada Amin özellikle bir konuya dikkat çekti: “Dijital dönüşümün yaygın olarak benimsenmesinin önünde birtakım zorluklar söz konusu!” Bu noktada Dell EMC’nin dijital dönüşüm için gerekli olan önemli özellikleri; hızlı bir şekilde yenilik yapma, yeni fırsatları öngörme, şeffaflığı ve güveni artırma, kişiselleştirilmiş deneyimlere odaklanma ve her zaman açık, gerçek zamanlı bir çerçeve içinde çalışma olarak tanımladığı bilgisini veren Mohammed Amin, “Bu özellikler, önümüzdeki 10 yılın piyasalarında rekabetçi kalabilmek için gereken geleceğe hazır teknolojileri benimsemek üzere daha ne kadar çok şeyin yapılması gerektiğini gösteriyor. Dijital dönüşüm yoluna henüz girmemiş olanlara ilişkin veriler, BT faaliyetlerini ve altyapılarını modernleştirmede ilerlemenin önünde açıkça 5 engel olduğunu gösteriyor. Daha ucuz, daha güçlü sanallaştırma ve bulut teknolojilerinin geliştirilmesi ile artık kurumların geleceğe hazır teknolojiler benimserken donanım ve bakım maliyetlerini düşürmek için birçok seçeneği var. Bu seçenekler, uygulama sürecini daha maliyet etkin ve hızlı hale getirerek, daha fazla talebe göre ölçeklendirme esnekliği de sunuyor” dedi.

“Yakın gelecekte her işletmenin temelinde yazılım geliştirme uzmanlığı olacak”
Bugün işletmelerin yüzde 78’inin dijital girişimlerin kurumlarına karşı bir tehdit oluşturacağına inandıklarını belirten Amin şöyle konuştu: “Bu durum yenilikçi şirketleri ileriye itiyor, yenilikçi olmayanlarınsa batışını hızlandırıyor. Tüm dünyadan ankete katılan işletmelerin neredeyse yarısı, dijital olarak doğmuş yeni şirketlerin getirdiği rekabetten dolayı önümüzdeki üç ila beş yıl içinde işletmelerinin modası geçmiş durumuna düşmesinden korkuyor. Hatta bazı şirketler, değişimin hızından fena halde yara alabileceklerini hissediyor. İş dünyası liderlerinin yarısından fazlası ise dijital teknolojilerin ve Nesnelerin İnterneti’nin bir sonucu olarak geçtiğimiz üç yıl içinde sektörlerinde önemli bir yıkım yaşarken, dünya genelinde işletmelerin yüzde 48’i üç yıl içinde sektörlerinin nasıl şekilleneceğini bilmiyor. Yakın gelecekte neredeyse her işletmenin temelinde yazılım geliştirme uzmanlığı olacak. Bu şirketlerin çoğu, tamamen yeni olacakken diğerleri yani 20 yıldır tek bir satır bile kod yazmayanlar, treni kaçırmış olacak. İşletmeler bin kat daha fazla kullanıcıyı ve bin kat daha fazla veriyi yönetmekle mücadele ederken yeni dijital ürünler ve hizmetler de BT altyapısının dönüşümüne yol gösterecek. Şu ana kadar dördüncü sanayi devrimi de öncekiler gibi acımasız olacağını açıkça gösterdi. Şirketler ayak uyduramazlarsa geride kalacaklar veya daha kötüsü olacak. ‘Yarına erteleme’ yaklaşımı, kesinlikle işe yaramayacak.”

Dell EMC Forum 2017 bu yıl 3 Ekim’de Türkiye’de
Mohammed Amin’e göre; dijital dönüşümle birlikte değinilmesi gereken bir diğer önemli konu da bulut bilişim. Bulut bilişim konusundaki bilincin hızla arttığını kaydeden Amin, Türkiye’de söz konusu eğilimin çok açık bir şekilde görüldüğüne işaret etti. Global Teknoloji Endeksi araştırmasına göre, teknoloji trendlerine yatkın olan şirketlerin çok daha verimli olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Amin, “Bulut bilişim, verimliliği ve kârı artırıyor. Bulut teknolojisinin operasyonel ve kurumsal verimliliği artırma potansiyeli taşıdığını gösteren araştırma, katılımcılarının yüzde 42’sinin maliyetten tasarruf ettiğini, işlerin yüzde 40 daha verimli yapıldığını ve yüzde 38 oranında daha iyi BT kaynak ayrımı sağladığını gösterdi. Araştırma, tüm faydaların da ötesinde aktif olarak bulut kullanan kuruluşların daha yüksek kâr büyüme oranları elde ettiğini belirledi. Bu da kurum içi bulut kullanımında yüzde 46 oranında kayda değer bir artış anlamına geliyor. Bu oran genel bulut teknolojisi kullanımında ise yüzde 51’e çıkıyor” şeklinde konuştu.
Dijitalleşme ve bulut odaklı bir yapı ile hareket ettiklerini bir kez daha vurgulayan Mohammed Amin bu noktada 3 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek Dell EMC Forum 2017’ye dikkat çekti. Amin, “Forumda işletmeler, dijital geleceğini şekillendirmesine yardımcı olacak yeni teknolojileri deneyimleme, konunun önde gelen uzmanlarıyla doğrudan iletişim kurma fırsatı bulacak” dedi.

Hangi departmanda olursa olsun dijital dönüşümün başlamasına öncülük edin
Mohammed Amin, Dell EMC’nin dijital dönüşüme verdiği önemi işletmelere bu yönde sağladıkları destekle açıklarken, dijitalleşmede başarı için önerilerini şöyle sıraladı: “Rekabeti desteklemekten çekinmeyin. Birçok köklü kurumsal firmanın günümüzdeki rakipleri, artık daha düşük işletme giderlerine ve daha fazla esnekliğe sahip, daha teknoloji odaklı ve çoğu yeni kurulmuş, küçük kurumlardan oluşuyor. Bu rekabetin içerisinde kalmak geleneksel şirketleri de geliştiriyor. Gelişim için alan yaratın. Veriler, kurumların tümüyle yeni dijital ortama tepki verdiğini gösteriyor. Bütçe ve kaynak yokluğunu teknoloji ile aşın. Öncülük etmekten çekinmeyin. Hangi departmanda olursa olsun dijital dönüşümün başlamasına öncülük edin. Güçlü bir dijital strateji belirleyin. Bir dijital dönüşüm stratejisini başarılı bir şekilde uygulamak üzere işletme liderleri kurumlarının ihtiyaçlarını, pazar eğilimlerini, müşteri taleplerini ve bu projeyi finanse etmek ve yönetmek için mevcut kaynakları mercek altına almalıdır. Bu sayede gelecekteki talebe, pazardaki dalgalanmalara ve yeni rakiplerin ortaya çıkmasına dayanabilecek gücü, iyi bir dijital strateji ile elde edebilirler.”

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*