Mobilleşme ile yakın gelecekte tüm iş süreçleri buluta taşınacak

Mobilleşme ile yakın gelecekte tüm iş süreçleri buluta taşınacak

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan: “Özellikle veriye anında, her yerden ulaşmayı mümkün kılan, ‘bağlan- kullan’ metodu ile bulut bir cazibe odağı olarak öne çıkıyor. Yakın gelecekte iş süreçleri, artan mobilleşme eğilimine paralel, bulut bilişim altyapısına taşınacak.”
Derya COŞKUN SAYIN
SAP, bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği SAP Cloud Forum ile bulut kavramının sadece belirli sektörlerin ve işletmelerin değil, tüm şirketlerin iş yapış şekillerini ciddi oranda dönüştürdüğüne vurgu yaptı. Son 5 yıl içerisinde buluta 50 milyar dolarlık yatırımı olan SAP, 130 milyonun üzerindeki toplam bulut kullanıcısı ile öğrenen algoritmalar ve iş süreçlerinin tamamını bulut üzerinden kendi veri tabanı ve iş geliştirme platformu ile sunabilen tek teknoloji şirketi olarak dikkat çekiyor. Bu noktada; bulut teknolojisinin ilerleyen yıllarda aynı hızla hem dünyada hem de Türkiye’de artacağını söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, bunun en önemli tetikleyicisinin de dijital dönüşüm olacağını vurguluyor.

Müşterilerinin en yeni çözüm ve teknolojileri, karmaşık olmayan, sadeleştirilmiş yapılarla kullanmak istediklerini söyleyen SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, bulutun bu noktada amaçlarına ulaşmaları için en doğru ortam olduğunu belirtiyor. “Hız, paylaşım ve tutkunun çok önemli olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bulutta değişen tüketici ihtiyaçlarına çok daha hızlı yanıt verebilmek mümkün. İş dünyasında rekabetçi olabilmek için hızı, paylaşım ekonomisi ve tutku ile birleştirmeniz gerekiyor. Tutku, gerek çalışan gerek müşteri ve iş ortaklarımızın yaşadığı deneyimden besleniyor. Bugün, iş dünyasında öne geçebilmek için iş modellerimizi yeniden tasarlamalı, buluttaki paylaşım ve ortaklaşa iş yapma fırsatlarını keşfetmeliyiz” diyen Candan, SAP olarak 130 milyonun üzerindeki toplam bulut kullanıcısı sayıları ile öğrenen algoritmalar ve iş süreçlerinin tamamını bulut üzerinden kendi veri tabanı ve iş geliştirme platformu ile sunabilen tek teknoloji şirketi olduklarını vurguluyor.

Bulutun artık sadece belli başlı işletmeler için değil, herkes için gerekli ve önemli olduğunun altını çizen Uğur Candan, “Talep edilen hızı yakalamak istiyorsak, bulutun alternatifi yok. Bu zirveyi de bu yüzden bulut üstüne kurguladık. Zirvede, farklı sektörlerden katılımcılar bulut bilişimin iş dünyasını ve iş modellerini nasıl dönüştürdüğüne uzman sunumları ve konuşmaları eşliğinde tanıklık etti. Bu çok önemli bir deneyim” diyor.

Hâlâ bulutun kuvvetli bir bir alternatif olarak bilinmemesi söz konusu
Son 5 yılda şirketlerin operasyonel süreçlerini buluta taşımaya istekli olduklarını gördüklerini söyleyen Uğur Candan, “Bulut bilişimin KOBİ’ler için de bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Büyük firmalar ve organizasyonların yanında KOBİ’ler de en kısa zamanda iş süreçlerini buluta geçireceklerinin sinyallerini veriyor” diye konuşuyor.

Candan’a göre; Türkiye bulut konusunda belli bir olgunluğa ulaşmış durumda… Uğur Candan bu konuya dair şöyle konuşuyor: “Yeni Türk Ticaret Kanunu ile beraber belli ölçekteki firmalara bir altyapı kurma zorunluluğu oluşturuldu. Ancak bulutun kuvvetli bir alternatif olarak bilinmemesi veya tüm ihtiyaçları karşıladığının algılanmamış olması, bu altyapıyı şirketlerin sıfırdan oluşturmak için uğraşmasına sebep oluyor. Düşük donanım maliyeti, bağlan-kullan metodunun sağladığı hız ve esneklik, gelişmiş performans, anında güncellenebilme, sınırsız depolama kapasitesi, tüm işletim sistemlerine kolayca uyum sağlaması gibi avantajlarıyla Bulut Bilişim Türkiye’deki önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Dünya çapında, SAP’nin müşterilerinin yüzde 80’ini küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturuyor. KOBİ’lerin teknoloji kullanımlarında önemli aşamalar kaydedilse de iş yapış şekillerinin adaptasyonunda daha gidilecek çok yol olduğunu görüyoruz. Örneğin büyük miktarda veri toplanıyor, ama karar süreçlerinde bu veriden ne kadar fayda elde ediliyor? Önümüzdeki dönemde odaklanacağımız en önemli alanlardan biri ileri analitik ve tahminleme sistemlerini KOBİ’lerce kolayca erişilebilir hale getirmek olacak.”

“Bulut çözümlerimizin her bir katmanına güvenlik inşa ediyoruz”
Candan, bulut bilişim konusu içerisinde özellikle dijital dönüşüme de vurgu yapıyor. Dijitalleşmenin Türkiye’de çok önemli projeleri beraberinde getirdiğini dile getiren Uğur Candan, kamunun da öncülüğü ile sürecin önemli bir ivme kazanacağına inanıyor. Candan şöyle konuşuyor: “SAP olarak en önemli önceliklerimizin başında, dijital dönüşümün temel taşlarından olan bulut bilişimi müşterilerimizle buluşturmak geliyor. Bulut bilişimin sağladığı en değerli avantajlar elbette karmaşık iş süreçlerinde sadeleşme, beraberinde kazanılan hız ve artan verimlilik. Özellikle veriye anında, her yerden ulaşmayı mümkün kılan, ‘bağlan- kullan’ metodu ile ve kullanıcı deneyimini geliştiren doğasıyla kurumlar için bulut bir cazibe odağı olarak öne çıkıyor. Yakın gelecekte iş süreçleri ve çalışma yöntemleri, artan mobilleşme eğilimine paralel olarak hızla bulut bilişim altyapısına taşınacak.”

Bulut bilişim alanında en önemli konulardan biri elbette güvenlik. Güvenliğin aynı zamanda pazardaki rekabeti de belirleyen önemli bir unsur olduğunu ifade eden Candan, “Dünyanın önde gelen kurumsal yazılım ve bulut şirketi olarak, müşterilerimizin güvenini kazanmak ve bu güveni sürekli kılmak için çalışıyoruz. Bu sebeple, en son gerçekleştirilen tehditleri ön planda tutarak, bulut çözümlerimizin her bir katmanına güvenlik inşa ederek ve en yeni uyum standartlarını uygulayarak bulut çözümlerimizi sürekli olarak geliştiriyoruz. SAP’de, veri koruma stratejimizin merkezi bir parçası olarak daima bir veri koruma yöneticisi (Data Protection Officer) atamasını izledik. Ayrıca, SAP, avukatlar, denetçiler ve veri koruma yöneticisine rapor veren teknik uzmanlardan oluşan bir veri koruma ve gizlilik ekibini kurdu” şeklinde konuşuyor.

“Kurumlar, nesnelerin internetini bulut ile birleştirip dijital dönüşümlerini gerçekleştirebilirler”
İş uygulamalarını buluta taşımanın şirketlerin sürdürülebilir büyümesini ve rekabette fark yaratmasını sağladığını bir kez daha vurgulayan Uğur Candan, bu noktada güvenlik gibi nedenlerle veri ve süreçlerini buluta henüz taşımayan işletmelere şu soruların yanıtlarını araştırmayı öneriyor: “Buluttan yararlanmanız konusunda yasal ya da sektörel kısıtlamalar var mı, buluta geçiş açısından şirketinizdeki en uygun iş alanları hangileri, bunları nasıl önceliklendirebilirsiniz?” Candan bu noktada, kendilerinin de bulut üzerinden çözümlere erişecek tüm müşteriler için riskleri en aza indirecek yapıyı kurmak için çalıştıklarını belirtiyor.

Bilişim dünyasında IoT tarafında inanılmaz bir potansiyel söz konusu… Bu anlamda veri güvenliği ile birlikte IoT’ye bakış açısını sorduğumuz Uğur Candan konuyla ilgili şöyle konuşuyor: “Nesnelerin interneti konusu, bizim hali hazırda önemle odaklandığımız konulardan bir tanesi. Üretim tesisleri ve ürünler/bileşenler birbirlerine bağlanıp karşılıklı iletişim kurarak tamamıyla esnek bir üretim ve dağıtım ortamı yaratacak. Avrupa’da IoT’nin ilk teşvik edicilerinden biri olan SAP Cloud Platform ile firmaların kendi IoT ve M2M uygulamalarını hızlı bir şekilde geliştirip yönetmelerine imkân sağlıyor. SAP Cloud Platform içerisindeki bileşenlerin bazıları sadece veri güvenliği ile ilgili. Bu bileşenler uzaktan izlediğimiz ve hatta yönettiğimiz cihazlardan uçtan uca verinin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlıyor. Böylece sensörden arka ofis sistemlerine veri güvenli bir şekilde ulaşıyor. Kurumlar, nesnelerin internetini bulut platformlarının sunduğu avantajlarla birleştirip uyum içerisinde çalıştırarak dijital dönüşümlerini tam anlamıyla gerçekleştirebilirler.”

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*