Rahat bir e-dönüşüm uyumlu bir yazılım ile sağlanır!

Rahat bir e-dönüşüm uyumlu bir yazılım ile sağlanır!

Firmaların, rahat bir geçiş imkânı bulması için mevcut muhasebe yazılımlarıyla uyumlu bir e-dönüşüm yazılımı seçmelerinin önemli olduğunu söyleyen Digital Planet CEO’su Şerif A. Beykoz, “200’e yakın entegrasyon sistemimiz bu fırsatı sunuyor” dedi.

Yeni teknolojilerle iş dünyasına inovatif çözümler üreten bir Ar-Ge şirketi olarak 2000 yılında faaliyete başlayan Digital Planet, “Kişiselleştirilmiş Akıllı Doküman” kavramı altında ilk yüksek sıkıştırmalı dijital doküman arşiv teknolojisini Türkiye ile tanıştıran şirket olarak biliniyor. Digital Planet CEO’su Şerif A. Beykoz bu konuda, “NetVault isimli bu ürününü yurtdışına ihraç etmiştir. Yurtdışındaki çalışmalarının büyük bölümünü gerçekleştirdiği Londra’da bir ofisi daha bulunmaktadır. Türkiye’de e-Fatura resmi olarak kullanılmaya başlanmadan önce, Türk Telekom ile birlikte yürüttüğü işbirliği çerçevesinde e-Fatura konseptini Türkiye’de ilk kez uygulamaya geçirmiş, e-dönüşüm sürecinin gelişmesine öncülük ederek e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv çözümlerinin diğer kurumların hayatına hızla girmelerinde aktif rol oynamıştır” diyerek, Digital Planet’in e-dönüşümün ötesinde hizmet anlayışını 5G ve nesnelerin interneti çatısı altında, hızla artan veri boyutlarının yönetilmesi teknolojilerinde çalışmalarını Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde sürdürdüğünü kaydetti.

“Firma ne kadar güvenilirse, tüm finansal veriler de o kadar güvende olacaktır”
Dijital dönüşüm dalgasının hızla ilerlediği bir süreçte e-dönüşümü zorunluluktan ibaret görmenin, firmalarda büyük endişelere yol açtığını savunan Beykoz, “Firmaların, zorunlu hale gelmeyi beklemeden e-dönüşüm yolculukları için hazırlık yapmaları, bu süreci en iyi şekilde ilerletmeleri konusunda onlara büyük katkı sağlayacaktır. Elbette kurumların içyapısını, iş akışını etkileyecek her değişim çok önemlidir. Bu nedenle e-dönüşüme hazırlanan firmalar için de bu dönüşümü, kolay adapte olunabilir, yani en rahat şekilde gerçekleştirecek kriterlere göre hayata geçirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bunlardan ilki, firmanın kullandığı muhasebe sistemiyle tam entegre çalışacak bir dönüşüm yöntemi bulmak. GİB nezdinde yazılı onaylarını almış özel entegratörler bu noktada değerlendirilir. Rahatlık açısından mevcut muhasebe yazılımı ile tam entegre çalışacak, uyumlu bir e-dönüşüm hizmeti bulmak, efektif ve rahat bir dönüşüm için birincil hedef olmalıdır. Mali mühür başvurusu, özel entegratör ile sözleşme süreci, GİB üzerinden e-Fatura başvurusu, e-Fatura aktivasyon işlemleri gibi dönüşme süreçlerinin tüm adımlarında tam destek sağlayacak bir özel entegratör firma olduğuna emin olunmalı, iş birlikteliğine gidilecek özel entegratör firmanın güvenilirliği, kurumsallığı iyice araştırılmalıdır. Çünkü firma ne kadar güvenilirse, işinize ait tüm finansal veriler de o kadar güvende olacaktır” dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeniliklerini sistemlerine adapte ediyorlar
Türkiye’de ağırlıklı olarak; telekomünikasyon, finans, bilişim, enerji dağıtım, e-ticaret ve tekstil gibi çok çeşitli sektörlerin lider şirketlerinin kendileri ile çalıştığını ifade eden Beykoz, özel entegratör kimlikleriyle tüm sektörlerden ayda 20’den 20 milyona kadar değişen sayıda fatura üreten 6 bin 500 firmaya, kuruma özel yaklaşımla hizmet verdiklerini belirtti. Şerif A. Beykoz şöyle devam etti: “Bizim için fatura sayısından daha önemli olan, bu firmalara her durumda aynı derecede hassasiyet göstermek ve aynı kalitede hizmet sunabilmek. Bu yaklaşımın karşılığı olarak, e-dönüşüm sektöründe açık ara en kapsamlı platforma ve en yüksek işlem hacmine sahip özel entegratör şirketi olduğumuzu gururla söyleyebiliriz. 2017 verilerini incelediğimizde, Digital Planet sistemlerinden geçen aylık kurumsal e-Fatura adedinin 7 milyon, e-Arşiv dediğimiz aylık bireysel fatura adedinin ise 50 milyon civarında olduğunu görüyoruz. e-Dönüşüm yolculuğunda Digital Planet ile ilerlemeye karar vermiş müşterilerimize başvuru aşamasındaki tüm süreçlerde gereksinim duyduğu tüm desteği sağlıyoruz.”

Digital Planet’te her müşterinin ihtiyaç anında bir yol arkadaşına anında ulaşabildiğine işaret eden Beykoz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) gerçekleştirdiği yenilikleri de hızlı bir şekilde sistemlerine adapte edebildiklerini kaydetti. Beykoz şöyle konuştu: “Kurumsal yaklaşımımızda destek hizmetini oldukça önemsiyoruz. Her yıl mevcut müşterilerimize yaptığımız anketler aracılığıyla da bu hizmetin karşılığını yüksek derecede memnuniyet olarak alıyoruz. e-Dönüşüm hazırlığında olan firmaların Digital Planet’i tercih etmelerinde sınırsız destek hizmetinin yanı sıra, geniş bir ERP/muhasebe yazılımı iş ortaklığı havuzunun olmasının da etkisi büyük. Firmaların, kurum içi iş akışını değiştirmeden rahat ve kolay bir geçiş imkânı bulması için mevcut muhasebe yazılımlarıyla uyumlu bir e-dönüşüm yazılımı seçmelerinin önemli olduğunu tekrarlıyorum. Digital Planet’in 200’e yakın entegrasyon sistemi, müşterilere bu fırsatı sunuyor.”

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*