İnşaat sektöründe sahada konumlandırılmış iş makineleri bulunduğunu hatırlatan Univera Ürün Müdürü Demirhan İşbakan, “Proje kapsamında oluşan maliyetleri izlemek ve yönetmek finansal ve zaman açısından avantajlar sağlıyor. IoT teknolojileri de bize bu noktada yardımcı oluyor” dedi.
Birçok sektöre olduğu gibi inşaat sektörüne de özel çözümler üreten Univera, dijital dönüşüme paralel olarak bugünün ‘akıllı’ projelerine destek oluyor. Başarı için teknolojinin getirilerinin iş süreçlerine entegre edilmesinin gerekliliğini savunan Univera Ürün Müdürü Demirhan İşbakan ile inşaat sektöründeki dijitalleşmeye paralel, IoT teknolojisini ve bu kapsamda sundukları önemli çözümleri konuştuk…

 

Teknoloji ile birlikte müşteri beklentilerinin de değiştiğini söyleyen Univera Ürün Müdürü Demirhan İşbakan, “Artık müşteriye bir değer de sunulması bekleniyor. Biz de bu noktada inşaat ve farklı sektörlerdeki iş süreçlerini dijitalleştiren çözümlerimiz ile değeri sağlayacak altyapıyı hazırlıyoruz. İnşaat sektöründe sunduğumuz çözümlerimiz ile beklentileri karşılayan projelerin oluşmasına destek oluyoruz. Sahadan Veri Toplama ve Mobil Ekip Yönetimi çözümümüz Quest ile tüm inşaat süreçlerini izlemek ve belirlenen bütçe, zaman kapsamında tamamlanması mümkün. İnşaat süresince iş süreçleri hakkındaki tüm bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılarak, olası sorunlara karşı önlemler ve çözümler geliştirilebilir. Bilgiyi doğru bir şekilde analiz ederek iş süreçlerindeki hatayı minimize, hızı maksimize ediyoruz. Tüm mobil cihazlar ile kullabileceğiniz esnek mobil formlar ve toplanan bilgiyi belirlenen detaylarda analiz eden güçlü raporlama alt yapısına sahibiz. Böylelikle sahadan toplanan bilgilere gerçek zamanlı erişilebiliyor. Şantiye denetimleri, güvenlik durumu, hak ediş takibi, imalat gelişimleri, iş emirleri, şantiyede kullanılan demirbaşların yer ve durumları, personel puantajları gibi bilgilere gerçek zamanlı ve kolay bir şekilde kontrol ediliyor, raporlama alt yapımız sayesinde kararların etkili ve doğru olmasını sağlıyoruz” dedi.

Başarılı olmak için teknolojinin getirilerini iş süreçlerine entegre etmenin önemine değinen İşbakan, bu noktada bilgiye oluştuğu anda erişip hızlı aksiyon almanın çok kritik olduğunu belirtti. “Özellikle inşaat sektöründe sahada konumlandırılmış değerli iş makinaları bulunuyor. Proje kapsamında oluşan maliyetleri izlemek ve yönetmek finansal ve zaman açısından avantajlar sağlıyor. IoT teknolojileri de bize bu noktada yardımcı oluyor. Sahada konumlandırılmış tüm ekipmanlara yerleştirilmiş montajı kolay ve dış ortam şartlarına dayanıklı sensörler sayesinde farklı tiplerde veri toplayabiliyoruz. Hatta internet erişiminin mümkün olmadığı uzak şantiye noktalarında, sensörler üzerinde oluşan bilgiyi mobil cihazına kurduğumuz bir uygulama ve bluetooth teknolojisi ile toplayabiliyoruz” diyen Demirhan İşbakan, bu sayede; iş sahasındaki operasyonun uzaktan izlenmesi, sorun tanımlama, tedarik ihtiyaçlarını yönetmenin yanı sıra iş makinesi ve ekipmanlarının bakım ve servis süreçlerinin planlanabildiğini ifade etti.

“Geleneksel yöntemler ile iş süreçlerini devam ettiren firmalar ayakta kalamıyor”
İşbakan şöyle konuştu: “Maliyet artışından korkarak geleneksel yöntemler ile iş süreçlerini devam ettiren firmalar uzun vadede pazarda ayakta kalamıyorlar. Teknoloji son yıllarda gelişim gösteren bir konu değil, yıllar içinde evrilirken birçok iş sahası yerine yeni iş sahaları doğdu. IoT, mobilite, bulut bilişim gibi teknolojiler, her zaman karşılaşılan ihtiyaçlara çözüm bulmak ve iş yapma metodlarını iyileştirmek üzere gelişiyor. Univera olarak sunduğumuz çözümlerle müşterilerimizin ihtiyaçlarını, yaptığımız ROI analiz çalışmaları ile belirliyoruz. Bu analiz doğrultusunda hazırladığımız projelerimiz sayesinde, müşterimizin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayabiliyoruz.”