Cisco Orta Doğu ve Afrika’dan Sorumlu Teknoloji Başkan Yardımcısı Osama Al-Zoubi ile Wifi 6 teknolojisini konuştuk.

Wi-Fi 6 Nedir?

5G ile birlikte, Wi-Fi 6, dünya çapında gerçekleşen bağlantının büyük değişimidir. 5G, hücresel ağlar için yeni endüstri standardıdır ve Wi-Fi 6, dünyadaki işletmelerde ve kablosuz bağlantı noktalarında bulunan Wi-Fi ağları için yeni standarttır. Bu yeni standartların her ikisi de önemli ölçüde daha yüksek, daha düşük gecikme süresi ve daha yüksek yoğunluk sağlayarak ileriye yönelik kuantum sıçramasını temsil ediyor. Bu, işletmelerin ve tüketicilerin önceki Wi-Fi yinelemelerinde hayal bile edemeyecekleri şeyler yapmalarına izin verecektir.

Wifi 6 bir öncekinden nasıl bir farklılık gösteriyor?

Wi-Fi 6 daha fazla hız, daha kısa gecikme süresi ve daha yüksek yoğunluk sunuyor. Eğer kalabalık bir toplantı odasındaysanız ve 100 MBP’lik iş/zaman oranına ulaşmak istiyorsanız, bu tür yüksek yoğunluklu ortamlarda Wi-Fi 6 daha uygun olacaktır.  Wi-Fi 6’da herhangi bir bandın kullanımını mümkün kılan ‘belirleyici programlama’ adlı bir özellik bulunur. Bu özellik günümüzde Wi-Fi’ın cihazların şarj (enerji) kullanımı üzerinde de önemli iyileştirmeler yapar. Son olarak önemli bir özellik de şayet HD kalitesinde bir filmi 10 saniyede indirmek istiyorsanız Wi-Fi 6 ile bunu yapabiliyor olmanızdır zira günümüzün Wi-Fi’ı ile bu pek mümkün değildir.

Daha yüksek derecede öngörülebilirliğin yanı sıra yeni Wi-Fi teknolojisi 1 milisaniyeden daha kısa gecikme sürelerini, 10Gbps’e kadar bant genişliğini ve birbirlerine güvenli bir düzeyde bağlantılı düşük enerji tüketimli IoT (Nesnelerin Interneti) cihazlarını destekleyebilir. Bu da Wi-Fi 6’nın medikal IoT cihazlarının yaygınlaşmasını, AR/VR teknolojilerine dayalı sarmal eğitimler sunulmasını ve depolarda otomatik olarak yönlendirilebilen araçlar kullanılmasını mümkün kılabilmesi anlamına geliyor. Daha yüksek veri hızlarında iş yüklerinin her geçen gün daha fazla bulut ortamlarına taşınmasını destekleyen Wi-Fi 6, aynı zamanda daha gelişmiş işlemler ve akıllı çözümler için de farklı imkanlar sunabilir.

Wifi 6 tüketici deneyimini nasıl geliştirecek ve farklılaştıracak?

Wi-Fi 6, öngörülebilir performansa sahip olağan kablosuz ağlar için 4K ya da 8K videolar, yüksek yoğunluklu ve çözünürlüklü ortak uygulamalar, tamamen kablosuz ofisler ve IoT gibi talepkar uygulamalar konusunda daha iyi bir deneyim sunar. Daha yüksek hız ve daha kısa gecikme süreleri ile birbirine bağlı Wi-Fi cihazlarının pil ömürlerini korumalarına yardımcı olur. Örneğin çok kalabalık bir stadyum düşünün. İçinde internete bağlı birçok cihaz olsun. Bu da internet bağlantı hızının düşmesine neden olabilir ve seyircilerin fotoğraf, video ve içerik paylaşmalarını engelleyebilir. Wi-Fi 6, bağlantı hızını önemli düzeyde artırır ve telefonlarımızın pil ömrünü korur çünkü telefonlar sürekli olarak bağlı kalmaya çalışmaz.

Wi-Fi 6’nın etkisini görebileceğimiz bir diğer alan da fiziksel dünyayla dijital dünyayı bir araya getiren sarmal deneyimlerdir. Bu deneyim yüksek hız ve kısa gecikme süreleri gerektirir. Üniversite yurtlarında öğrencilerin AR/VR oyunları oynadığını, sağlık merkezlerinde HD görüntüleme yapıldığını ya da üretim sektöründe karma-gerçeklik konusunda eğitim verildiğini düşünün. Karma gerçeklik yüksek oranda iş/zaman gerektirir ve tepkime süresinin de çok hızlı olması gerekir. Bu teknolojiler olgunlaştıkça karma gerçeklik uygulamaları da olgunlaşacaktır ve bunun da günlük yaşamımıza önemli bir etkisi olacaktır.

Wi-Fi 6 genellikle 5G’ye rakip olarak görülüyor. Peki siz onları rakip veya tamamlayıcı teknolojiler olarak görüyor musunuz ve neden?

5G ve Wi-Fi 6 tamamlayıcı teknolojilerdir. 5G, büyük ölçüde dışarıda ve çoğunlukla Wi-Fi şebekeleri dışındaki mobil cihazları etkiliyor. Örneğin, arabadayken veya kafeden ofise girdiğinizde, 5G sizi bağlı tutacaktır. Ancak ofise girdiğinizde, iç mekanlarda Wi-Fi 6 ile bu bağlantı gücünü koruyacaksınız.

Bugün, mobil ve Wi-Fi ağları yaygınlaştı. Bu teknolojiler, ikisi arasında bağlantı kopmadan geçiş yaparak (handoff) eş zamanlı olarak da çalışabilirler. Bugün, bir Starbucks’a girdiğinizde, bu kablosuz ağa manuel olarak giriş yapmanız gerekir. Biz, mobil ve Wi-Fi ağı arasındaki geçişi kesintisiz (handoff) ve güvenli hale getirme fırsatı olduğuna inanıyoruz.