Yazılım testinin ufkunda yapay zeka var

Yazılım testinin ufkunda yapay zeka var

Keytorc Kurucu Ortağı ve aynı zamanda Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, bundan sonra test alanında yapay zeka konusunun gündemde olacağını söyleyerek, “Türkiye’de yapay zekanın gelişimi düşünüldüğünde, bu süreç de en az 10 yılı bulacaktır” diyor.
Derya COŞKUN SAYIN
Keytorc Kurucu Ortağı ve aynı zamanda Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, sektörde yaklaşık 18 yıllık tecrübeye sahip bir profesyonel. Yazılımın sadece yazılım olarak nitelendirilmeyip aynı zamanda ‘kaliteli’ olması gerektiğini savunan Yitmen, bunu bir kamu görevi olarak nitelendirerek Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin kurulmasında yer alıyor. Zira başarısında; Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu, halk arasındaki deyimi ile ODTÜ’lü olması da önemli bir etken olarak ön plana çıkıyor.

2000’li yılların henüz çok başında test kavramının bilişim sektöründe çok dillendirilmediğini söyleyen Yitmen, bu kavramın yalnızca yazılım mühendisliğinin alt başlığında geçtiğini belirtiyor. Yitmen, “O dönemde testi gerektirecek çok fazla bir risk yoktu. Daha sonraları riskin artmasıyla birlikte test ihtiyacı da artmaya başladı. Özellikle 2000 yılından sonra internetin yaygınlaşması ile web tabanlı uygulamalar, her cihazın birbiriyle entegre olması ve mobilin gelmesi bir domino taşı misali yapılan bir hatanın birçok yerde daha büyük hatalar meydana getirmesi riskini de artırdı. Risk artınca müşterilerinin karşısına en az hata ile çıkmak isteyen firmalar risklerin kodlama, hatta analiz aşamasında bulunması durumunda çok büyük maliyet tasarrufu elde edeceklerini keşfettiler. Testin önemi anlaşılmaya başlayınca biz de Keytorc olarak 2005 yılında sektördeki yerimizi alarak Türk Bilişim sektörüne testi getirdik. 2006 yılında da biz bunu yalnızca özel bir girişim olarak değil, bilişim sektörünü bilinçlendirmeye yönelik bir kamu görevi olarak da yerine getirmek istedik. Bu doğrultuda testin önemini anlatan bir dernek kurduk. Derneğimizin adı üstünde; Yazılım Test ve Kalite Derneği” diyor.

“5 yıl içerisinde sertifikalı test uzmanı sayısı 6 bin 500-7 bin bandında olacak”
Teste önem verilmesi durumunda daha kaliteli yazılıma sahip olunacağını ifade eden Koray Yitmen, “Dernek olarak amaçlarımızdan biri de bu. Bu yıl 12. yılımızı kutluyor olacağız. ISTQB adında uluslararası bir oluşuma bağlıyız. Dernekte sertifikasyon programlarımız var, sınavlarımız mevcut. Bu sınavlardan geçen kişilere sertifikalarını veriyoruz. Sertifikalı test uzmanı kavramını oturtarak testin önemi, testin bir sertifikasının olduğu ve önem verilmesi gerektiğinin altı çiziliyor. Önce farkındalık yaratmanız gerekiyor, farkındalık yaratınca insanlar aksiyon almaya, araştırmaya başlıyor. Uluslararası bir ayağa sahip olduğumuz için dünyadaki gelişmeleri, müfredatı en hızlı şekilde adapte ediyoruz. Şu an ISTQB 120’ye yakın ülkede faaliyet gösteriyor, Türkiye de bunlardan biri. 2018 itibariyle sertifikalı test uzmanı sayısı 2 bin 500’e yaklaşmış durumda. Düzenlediğimiz sınav sayısı elbette 2 bin 500’den fazla ancak her gelen kişi başarılı olamıyor. Dünyadaki sayı 120 ülkede 500 bini geçti. Tahminimiz 5 yıl içerisinde Türkiye’deki sertifikalı test uzmanı sayısı 6 bin 500-7 bin bandında olacak” diye konuşuyor.

Koray Yitmen’e göre; test uzmanı olmak için elbette sertifikalı olmak gerekmiyor; ancak sertifika kişinin bu konuda bilgili olduğunu ve konuyla ilgili bilgi birikimini bir paket olarak sunabildiğini gösteriyor. “Aldığınız sertifika ISTQB test müfredatını çalıştığınızı ve belli bir bilgi seviyesine sahip olduğunuzu gösteriyor. Bugün sektörde 2 bin 500 sertifikalı test uzmanının yanında 2 bin 500-3 bin aralığında sertifikası olmayan test uzmanı bulunuyor. Şu an toplamda tahminimiz 5 bin civarı test alanında efor harcayan kişi var. Bu güzel bir istihdam alanı” diyen Yitmen, bu alandaki büyüme oranının yüksekliğine de vurgu yapıyor. Test sektörünün dünyada son üç yılda her yıl ortalama yüzde 12 oranında büyüdüğünü kaydeden Yitmen, şu anki rakamın 60 milyar dolar olduğunu belirtiyor. Koray Yitmen şöyle devam ediyor: “Türkiye olarak gelişmekte olan bir ülkeyiz, daha gidecek yolumuz var. Türkiye’deki farkındalığın fena olmadığını düşünüyorum. Günümüzde bakıldığında hatasız yazılımın olmadığını görüyoruz. Test prensiplerinden ilki de bu. Bir yazılımı yüzde 100 test edemezsiniz; çünkü zaman ve kaynak kısıtlıdır. Baştan bunu kabul ederek başlamanız gerekiyor. Günümüzde hem teste olan ihtiyaç hem de test farkındalığı arttı. Artık 50-60 kişilik test ekibi olan bankalar görüyoruz. Aynı şekilde Telekom şirketleri var. 10 yıldır yapılan testlerin ardından bugün, ‘Daha hızlı, daha etkili nasıl test edebilirim? Testi nasıl otomatize edebilirim?’ aşamasına gelindi. Bundan sonra ise test alanında yapay zeka konusunun gündemde olacağını düşünüyorum. Şu anda da buna yönelik sorular geliyor; fakat Türkiye’de yapay zekanın gelişimi düşünüldüğünde tahmin ediyorum ki, bu süreç de en az 10 yılı bulacaktır.”
“Sağlık sektörünün test konusuna daha çok yoğunlaşmasını arzu ediyoruz”
Yazılım testinin önemi ve faydalarından da bahseden Yitmen, en büyük avantajın maliyet olduğunu kaydediyor. Müşterinin önüne hatalı bir yazılım ile çıkıldığında maliyetlerin de otomatik olarak arttığını söyleyen Koray Yitmen, “Bunun yanında günümüzde marka algısı, müşteri deneyimi, kullanıcı deneyimi çok fazla ön plana çıkmış durumda. İnsanlar her şeyi hemen ve kolay bir şekilde yapmak istiyorlar. Özellikle yeni neslin bu konuda hiç sabrı yok. Bu düzene ayak uydurulması şart. Hatalı bir yazılım ile çıkıldığında, kullanılabilirlik kötü olduğu zaman marka kaybı, itibar kaybının ardından bir süre sonra bu durum para kaybına yol açıyor. Hatta artık bunun da ötesine geçtik, o kadar entegreyiz ki, sistemlerdeki hatalar can kaybına bile yol açabilir. Yapay zekanın gelişimi de düşünüldüğünde testin çok önemli olduğu aşikar. Yapay zekanın da test edilmesi gerekecek ya da yapay zeka ile test edilen bir şeyin yeniden gözden geçirilmesi gerekecek. Endüstrileşmek güzel; ancak bu durum sistemlerde yeni kontrol noktaları doğuracak. İleride yapay zeka testleri neden olmasın” diyor.

Daha çok Bankacılık, Telekom ve sigorta sektörünün bu alanda yatırım yaptığı bilgisini veren Koray Yitmen, “Bu sektörlere ek olarak e-ticaret sektörü de var. Rekabetin ve dijital dönüşümün az olduğu yerlerde ihtiyaç azalıyor; ancak özellikle sağlık sektörünün test konusuna daha çok yoğunlaşmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuşuyor.

Sadece kariyer yolu açmıyor aynı zamanda test uzmanı yetkinliklerini de geliştiriyor
Koray Yitmen: “ISTQB Effectiveness Survey 2016-17, 84 ülkeden 2 binden fazla kişinin cevapladığı bir rapor. Burada bazı rakamlar öne çıkıyor. Zira ‘ISTQB nereye gidiyor, ne kadar memnunsunuz?’ sorusunda genel olarak kişiler oldukça memnun olduğunu ifade ediyor. ‘Neden ISTQB sertifikası almak istiyorsunuz?’ diye sorduğumuzda da kariyer gelişimi için güzel bir basamak olduğunu belirtiyorlar. Test uzmanı arayışları arttı. Sadece kariyer yolu açmıyor aynı zamanda test uzmanı yetkinliklerini de geliştiriyor. Katılımcılar özellikle bunun üzerinde duruyorlar.”

Categories: FİRMA RÖPORTAJLARI

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*