Doğru hibrit cihazını bulmanıza yardımcı olacak 5 ipucu

Doğru hibrit cihazını bulmanıza yardımcı olacak 5 ipucu

Özellikle son dönemde iş hayatında da yaygın hale gelen hibrit tabletler, herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlanıyor. Bu noktada; doğru hibrit cihazını edinmenizdeki 5 önemli ipucunu sizler için hazırladık.
Hibrit tabletler, 2’si 1 arada cihazlar veya çıkarılabilir dizüstü tabletler (siz adına ne diyor olursanız olun) farklı şekil ve boyut seçenekleri ile ön plana çıkıyor. Nitekim onlarca seçenek ve seçeneklerin ortalamanın üzerindeki fiyatlarda olması hibrit cihazı bulmayı zorlaştırıyor.
İster alışılmış dizüstü bilgisayar deneyimini, ister dizüstü gibi çalışabilecek bir tableti tercih ediyor olun yapacağınız tercihin sizi memnun edeceği şüphe götürmez bir gerçek. Fakat hibrit bir cihaz satın alırken en iyiye sahip olmanız için şimdi size vereceğimiz beş önemli ipucunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Performans
Donanım bakımında 16 GB RAM ve Intel Core i7 işlemciye sahip Surface Pro 4 sahibi olma fikri size kışkırtıyor olabilir. Fakat hem kullanışlılık hem de bütçe bakımından ihtiyaç duyduğunuz performans düzeyi konusunda gerçekçi olmalısınız. Bazı kullanıcılar için mobil işlemciye ve 4 GB RAM donanımına sahip bir cihaz dahi gündelik bilgisayar ihtiyaçlarını karşılamada yeterli olabilir.
Performans ihtiyacı olan veya muhasebe yazılımı gibi yazılımlar ile çalışan kullanıcılar için hibrit cihaz seçenekleri arasında Windows 10 işletim sistemine sahip ve ortalamanın üzerinde performans sunabilecek pek çok seçenek bulunuyor. Sadece Surface Pro 4 için temelde beş farklı seçenek olmak üzere özelleştirilebilir opsiyonlar bulunuyor.
Performans söz konusu olduğunda “mobil işlemci” ifadesindeki “mobil” kelimesinin vasat performans anlamı taşımadığını göz ardı etmemek gerekiyor. Apple iPad Pro’da bulunan Apple’ın A9X üçüncü nesil 64 bit mimariye sahip işlemcisi sağladığı donanım ve yazılım optimizasyonu ile sağladığı performans sayesinde “mobil” kelimesinden çekinilmemesi gerektiğini net bir şekilde ortaya koyuyor.
Dipnot: Eğer iş bilgisayarı düzeyinde performansa ihtiyacınız varsa Surface Pro 4 gibi donanım seçenekleri bulunan modellere yönelmeyi tercih etmeniz muhtemeldir. Fakat genel uygulamalara erişim sağlamak, e-posta ve temel bilgisayar işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılacak hibrit cihazlarda giriş düzeyinde donanım özelliklerine sahip Surface Pro 4 ve iPad Pro gibi cihazlar ihtiyaçları karşılamada yeterli olacaktır.

İşletim Sistemi
Hibrit cihazlarda tercih edebileceğiniz üç farklı işletim sistemi bulunuyor: iOS, Android veya Windows 10. Eğer hali hazırda Apple ekosistemine yatırım yaptıysanız iPad Pro seçeneğini değerlendirerek iPhone ve Mac bilgisayarınız arasında çalışmalarınızı kesintisiz sürdürmenizi sağlayacak özelliklerin keyfini sürebilirsiniz.
Eğer Android işletim sistemine sahip bir cihaz tercih etmeyi düşünüyorsanız pek fazla 2’si 1 arada cihaz seçeneğinizin olmadığını söyleyebilmek mümkün. Fakat gerçek şu ki Samsung Galaxy Tab S2 ve S3 gibi cihazların klavyeli kılıf gibi küçük aksesuar dokunuşlarıyla kolaylıkla hibrit bir cihaza dönüştürülebiliyor. Diğer taraftan Bluetooth üzerinde bağlantı imkânı sunan klavye seçeneklerini de değerlendirme seçeneğinizde bulunuyor. Bu nedenlerden dolayı Android tabletlerin önemli bir kısmı 2’si 1 arada cihaz olarak satışa sunulmuyor. Doğru aksesuarları seçerek Android tabletinizi kolayca 2’si 1 arada cihaz haline dönüştürebilirsiniz.
Ve son olarak Microsoft Windows 10. Windows 10 işletim sistemine sahip pek çok hibrit cihaz seçeneği bulunuyor. Mobil işletim sistemlerine kıyasla çok daha fazla esneklik sunan Windows 10 işletim sistemli bir hibrit cihaz ile masaüstü uygulamalarını indirebilir, birden fazla uygulama ile çalışmak için çoklu görev özelliğinden faydalanabilir ve gerçek dizüstü bilgisayar deneyimi yaşayabilirsiniz.
Dipnot: Eğer Google Play Store veya Apple App Store’da bulunmayan yazılım veya masaüstü uygulamalarını kullanıyorsanız Windows 10 işletim sistemine sahip cihaz seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Eğer kullandığınız yazılıma ait mobil bir sürüm bulunuyorsa iOS veya Android işletim sistemine sahip bir cihaz sizin için yeterli olacaktır.

Ekran Boyutu
Eğer eğlence amaçlı bir cihaz düşünüyorsanız biraz daha küçük ekran boyutuna sahip cihazlar arasından seçim yapabilirsiniz. Fakat her bakımdan sizi memnun edecek bir cihaz istiyorsanız 12 inç kategorisindeki ürünlerden birisini tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.
En popüler iki hibrit cihaz olan iPad Pro ve Surface Pro 4 12.9 inç ve 12.3 inç ekrana sahip. Hibrit cihazlardaki en tatlı noktanın ekran genişliği olduğunu söyleyebiliriz. Seçeceğiniz hibrit cihazın çoklu görev özellikleri için yeterli ekran genişliğinde olmasının yanında kompakt ve hafif niteliklerini koruması olduğunu göz ardı etmemelisiniz.
iPad Pro, Asus Transformer Mini ve Samsung Galaxy Book gibi 10 inçlik daha küçük ekrana sahip tabletlerde işlerinizi yürütebilirsiniz. Fakat bu cihazlar dizüstü bilgisayarınızın yerini alabilecek nitelikte değildir. Sahip olduğu özelliklerle bu cihazları daha çok eğlence amaçlı kullanabilirsiniz. Eğer Surface Book gibi 13 inç üzerindeki ekran genişliğine sahip cihazlara yönelirseniz taşınabilirlik konusunda ödün verilen bir noktaya varacağınızı söyleyebiliriz.
Dipnot: Eğer hafif ve oldukça taşınabilir bir cihaz arıyorsanız tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ürün için 12 inç kategorisindeki cihazlardan birisini tercih etmelisiniz. Daha küçük ekran genişliğine sahip cihazlar daha çok eğlence odaklı kullanıma uygun iken geniş ekrana sahip bir cihaz size dizüstü bilgisayar kullanıyormuş hissi verecektir.

Form Faktör
iPad Pro ve Galaxy Book gibi cihazlar evrak çantasına benzer tasarıma sahip iken Surface Pro 4 ve Dell Latitude 5285 gibi cihazlar tablet ekranının arka kısmında yer alan destekli tasarım ile sunuluyor. Her iki tasarımın kendi içerisinde artıları ve eksileri bulunuyor. Evrak çantasına benzer tasarım sınırlı görüş açıları sunarken tablet ekranının arka kısmında yer alan destekli tasarım tutuş konusundaki zorluklarla getiriyor.
Dell XPS 13 ve Surface Book gibi bazı hibrit cihazlar ortalama bir dizüstü bilgisayar gibi tasarlanabiliyor. Genellikle 13 inç ve üzerinde ekran genişliğine sahip olmasıyla dikkat çeken bu ürünler taşınabilirlik konusunda getirdiği dezavantajlarla dikkat çekiyor. Bu cihazların tabletten çok dizüstü bilgisayara ihtiyacı olan fakat aynı zamanda esneklik isteyen kullanıcılara hitap ettiğini söyleyebiliriz.
Dipnot: Gerçek dizüstü bilgisayar deneyimi sunan hibrit cihazlar taşınabilirlik konusunda tabletlerin sunduğu taşınabilirliği sağlamayabilir. 2’si 1 arada cihazların tasarım konseptlerinin getirdiği artı ve eksileri değerlendirmeniz önemli.

Girişler
iPad Pro gibi tek bir girişe sahip hibrit cihaz seçeneklerini eğlence için cazip bir seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Eğer mobil uygulamaları kullanmayı düşünüyorsanız ve ekstra ekran bağlantısına ihtiyacınız yoksa tek girişe sahip hibrit bir cihaz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.
Fakat düzenli olarak iş istasyonu kullanmayı, ekstra bir monitör, klavye ve mouse bağlantısı ile çalışmalarınızı daha verimli hale getirmeyi planlıyorsanız size gerekli esnekliği sağlayacak hibrit cihazlara yönelmelisiniz. Surface Pro 4, Galaxy Book, Dell Latitude 5285, Dell XPS 13 2’si 1 arada ve Surface Book gibi cihazlar bağlantı olarak oldukça zengin seçenekler sunuyor. Bağlantı seçeneklerini değerlendirirken kullanacağınız ürünlerle uyumunu da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
Dipnot: Eğer hibrit cihazınızı bir iş istasyonuna bağlamayı veya diğer cihazlarla birlikte kullanmayı düşünüyorsanız birden fazla girişi olan hibrit cihazlara yönelmelisiniz.

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*