Kurumsal mobil stratejinizi nasıl daha ileri taşırsınız?

Kurumsal mobil stratejinizi nasıl daha ileri taşırsınız?

Kurumsal alanda daha fazla hız, esneklik ve seçenek sunmak üzere oluşturulan stratejilerden farklı olarak günümüzde, mobil cihaz seçeneklerinin yer aldığı mobil dağıtım nitelikleri önemli rol oynuyor. Zira kendi cihazınızı edinerek mobil stratejinizi daha ileri taşıyabilirsiniz. Nasıl mı?

Her geçen gün daha fazla sektör iş gücüne mobil nitelikler kazandırıyor. Vardiya değişimi esnasında güvenli mesajlaşma altyapısını kullanarak bilgi alışverişi yapılmasından polis memurlarının zabıt kayıtlarının çok daha verimli ve güvenli olan dijital kayıt ortamına geçmesine kadar pek çok yenilik çalışma ortamında mobil olma kavramının daha ileri noktaya ulaştığını ortaya koyuyor. Nitekim günümüzdeki mobil cihaz teknolojisinin farklı işlevleri yerine getirirken kullanılması konusunda uygun taşınabilirlikte ve kapasitede olduğu göz ardı edilemeyecek bir gerçek.

Kullanmış olduğumuz mobil cihazların tüketiciler tarafından kullanılan haliyle iş ortamındaki özel ihtiyaçları karşılamada doğrudan kullanılamayacağını söylemek mümkün. Tüketicilere yönelik olarak geliştirilen mobil cihazların kurumsal alanda kullanılabilmesi için özel yazılım ve düzenleme araçları gerekiyor. Diğer taraftan geliştirilen özel yazılım ve düzenleme araçlarına sürekli destek sağlanması ve kurumsal uygulamaları güncelleme imkanı sunulması ek hizmet ihtiyaçlarının göz ardı edilmemesi önem taşıyor. Çalışanların mobil imkanlarının daha ileri taşınabilmesi için farklı lokasyonlardaki çalışanların durumunu göz önünde bulundurarak birden çok sağlayıcı ile çalışılan bir strateji geliştirilmesi gerekebilir.

Şirketlerin önemli bir kısmı sağlayıcılar tarafından gerektirilen taahhüt veya kontrat konularından uzak kalmak için oluşturdukları altyapıda sağlayıcılar tarafından sunulan cihazlardan farklı olarak kendileri tarafından tedarik edilen cihazlar kullanmayı tercih ediyor. Bu detay cihaz edinme maliyetini beraberinde getirmesine karşın istenilen cihazı seçebilme, sağlayıcıdan bağımsız olarak çalışma ve altyapıya dahil olan cihazları kontrol edebilme imkanlarını sunuyor.

Özelleştirme ve ek hizmetlerle birlikte şirketler tarafından tedarik edilen cihazların kullanması IT yöneticilerine kurumsal cihazları etkin bir şekilde düzenleme ve yönetme seçeneklerine sahip olma imkanı sunuyor. Bu sayede altyapıda yer alan cihazların kullanım süresi boyunca sürekli olarak desteklenmesi ve güncel kalması mümkün oluyor. Söz konusu imkanlarla farklı büyüklükteki kurumsal organizasyonlarda çalışanların istedikleri cihazı kullanmasının yanında istenilen güvenli ve kontrol edilebilir altyapıya sahip olunması olanaklı hale getiriyor.

Şirketlere yönelik mobil cihaz satışlarının 2017 ile 2021 yılları arasında yaklaşık olarak iki katına ulaşacağı öngörülüyor.

İşte size pek çok şirketin kurumsal alanda mobil ihtiyaçlarını karşılarken sağlayıcıdan bağımsız olarak kendi cihazını edinerek mobil stratejinizi daha ileri taşımanız için geçerli 5 önemli neden…

1. Çalışanların esneklik talebi
Sağlayıcılar tarafından sunulan altyapıların bölgeden bölgeye farklılık göstermesi, sıkça seyahat eden veya ofis dışında bulunan çalışanlar için üst düzeyde hizmet sağlanmasını zorlaştıran etkenlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Yaşanılan bu durum çalışanların iş arkadaşlarıyla, müşterileriyle iletişimini veya üretkenliğini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Şirketler tarafından herhangi bir sağlayıcı ile kontrat olmadan tedarik edilen mobil cihazlar bu konudaki en ideal çözüm olarak tercih ediliyor. Bu sayede çalışaların seyahat ederken ön ödemeli hizmetleri tercih etmesi iletişim konusunda ihtiyaç duyulan uygun kalite sağlanabiliyor.

2. Mobil veri bağlantısı olmadan çalışma imkanı
Şirket tarafından tedarik edilen mobil cihazların üst düzey güvenlik, şifreleme ve koruma bakımından özelleştirilmesi ile sunulan imkanlar sayesinde Wi-Fi ağının kullanılması ihtiyacınız olan bağlantı imkanlarını sağlamak için yeterli olabilir. Mobil veri kullanılmaması maliyetleri düşürmenin ötesinde doğru güvenlik ve geliştirme araçları ile daha güvenli bir altyapı sunabilir.

3. Daha fazla depolama alanı imkanı
Şirketler tarafından sağlanan mobil cihazlar işletim sisteminde çok az sayıda kurulu uygulama bulundurmamasından dolayı kurumsal yazılımların kurulması, sahada videoların kaydedilmesi ve seyahat esnasında önemli dokümanların sağlanması gibi konularda daha fazla depolama alanı sunabiliyor.

4. Farklı kanallarda dağıtımların özelleştirilmesi
Herhangi bir konumda kablosuz ağın kullanılması durumunda mobil veri bağlantısının devre dışı bırakılması maliyetleri azaltmada kazanç sağlar. Herhangi bir ödeme sürecinde belirli özelliklerin devre dışı bırakılması söz konusu olabilir. Örneğin, herhangi bir hastanede elektronik kayıt yönetimi için özel bir yazılım oluşturulması durumunda istenilen cihazların desteklendiği altyapılar oluşturulabilir. Şirket tarafından tedarik edilen cihazlar ile özelleştirilebilir altyapılar çok daha kolay şekilde oluşturulabilir.

5. Uzun vadeli maliyetlerin düşürülmesi
Mobil cihazların şirket tarafından tedarik edildiği durumlarda ilk cihaz alımındaki maliyetin yüksek olmasına karşın uzun vadede daha düşük servis maliyetleri ile çalışılması mümkün olabiliyor. IDC tarafından yapılan anket sonuçlarına göre katılımcılarının yüzde 40’I şirket tarafından sağlanan cihazlar ile ihtiyaç duydukları tarife planlarını mümkün olan en iyi fiyata edinebildiklerini söylemesi bu detayı doğrulayan önemli detaylar arasında yer alıyor. Cihazın kullanım süresi sonunda sahip olma maliyetinin daha düşük olması, sağlanan servis maliyetlerinin uygunluğu şirket tarafından cihaz tedarik edilmesi durumunda elde edilen önemli faydalar arasında yer alıyor.
Mobil dağıtımların hız, esneklik ve seçeneklerin göz önünde bulundurulduğu kurumsal stratejiler doğrultusunda şekillendirmek önem taşıyor. Özelleştirme, esneklik ve maliyet düşüşü, şirketler tarafından tedarik edilen mobil cihazlar kurumsal alanda iş gücünün mobil olarak daha verimli hale gelme imkanı sunuyor.

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*