Öngörüsel analiz sağlık sektörünü nasıl değiştirecek?

Öngörüsel analiz sağlık sektörünü nasıl değiştirecek?

Dartmouth-Hitchcock Sağlık Sistemi, sağlık sektöründe ortaya koyduğu yeni yaklaşımla maliyetleri düşürmek ve daha iyi hizmet vermek için öngörüsel analiz özelliklerini kullanmayı hedefliyor.
New Hampshire’de yer alan akademik sağlık merkezi Upper Connecticut River Valley’de öngörüsel analiz, giyilebilir teknoloji ürünleri ve bulut altyapısı yardımıyla sağlık alanındaki çalışmaların kitabı yeniden yazılıyor.
Kar amacı gütmeyen ve New England’da 1.2 milyon hastaya hizmet veren Dartmouth-Hitchcock Health System’in başkanı ve CEO’su olan Dr. Jim Weinstein, sağlık sektöründe endüstriyel bir devrimin eşiğinde olunduğunu belirterek mevcut sistemin yüksek maliyetler, karmaşıklık ve verimsizlik gibi nedenlerden dolayı sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyor.

Dr. Weinstein, hasta sonuçlarının iyileştirilmesindeki en önemli hedefin maliyetlerin düşürülmesi ve kişiselleştirilmiş bakım olduğunu belirtiyor. Weinstein’e göre hedeflenen noktaya ulaşılabilmesi için sağlık hizmeti veren kuruluşların daha sistematik ve otomatikleştirilmiş şekilde yeni teknolojiler geliştirmesi gerekiyor.
Dartmouth-Hitchcock olarak sağlık sektöründe hastalarında daha hızlı tedavi edilebilmesi ve daha çabuk teşhis koyulabilmesine yönelik endüstriyel devrimin bir parçası ve hatta bazı durumlarda önderi olmak istediklerini belirten Weinstein, oluşturulacak yeni teknoloji altyapısıyla hastanelerin sadece hastalanıldığında gidilen bir yer olmaktan çıkarak bir kişisel bakım merkezi haline dönüşeceğini ifade ediyor.

ImagineCare fiziksel sağlıktan çok daha fazlasını ortaya koymayı hedefliyor
Hedeflenen sonuçlara ulaşabilmek için Dartmouth-Hitchcock sağlıktan perakendeye, perakenden eğlenceye, eğlenceden ImagineCare gibi çözümlere kadar pek çok farklı konuyla ilgili uzmanların bir araya toplandığı bir platform olma özelliği taşıyor. ImagineCare, Microsoft’un yeni Cortana Analytics Suite ve Dynamics ile fiziksel, psikolojik ve duygusal sağlık konularında alışılmışın dışında bir çözüm olarak ön plana çıkıyor.
Klinik bakımının gelişmiş analiz ve makine öğrenme teknolojileriyle eşleştirilerek elektronik hasta kayıtlarının, taleplerin, çevresel etkenlerin, sosyo-ekonomik durum gibi diğer detayların göz önünde bulundurulduğu adaptif protokollerle daha ileri taşınabilmesi söz konusu olabilir. Veri merkezinde her bir hastanın kişiselleştirilmiş bakım planı ile ilgilenen hemşirelerin sürekli olarak hastanın sağlık durumunu takip ederek ve tehlike bakımından potansiyel teşkil edebilecek değişimlere yönelerek hizmet verilebilmesi mümkün. Oluşturulacak altyapıda karşılaşılabilecek herhangi bir problemde sistem tarafından verilecek bir uyarı ile hastanın, hasta yakınlarının farklı iletişim kanallarıyla bilgilendirilebilmesi sağlanabiliyor.

Sistem üzerinden hastaların tedavi, ölçüm ve hatta egzersiz konusunda hatırlatmalar alabilirken, aynı hatırlatmaların hasta yakınları tarafından takip edilebilmesi mümkün. Dr. Weinstein, ImagineCare ile hasta sonuçlarının, düşük maliyetlerin ve daha önce görülmemiş nitelikler kişisel bakım düzeyinin sağlanabileceğini belirtiyor. Dartmouth-Hitchcock’un Uzaktan Medikal Ölçüm (Remote Medical Sensing) departman direktörü Nathan Larson ölçümler konusunda şunları kaydediyor: “Örneğin, yüksek tansiyon ölçümünün söz konusu olduğunda veri merkezindeki hemşire uyarılarak yapılması gerekenler konusunda sizi bilgilendiriyor. Kişisel bakım konusunda proaktif bir yaklaşımın benimsenmesi ve müşteri hizmetleri olarak özel davranışlar ortaya koyulması klinik dünyasındaki yeni farklılıklar olarak dikkat çekiyor.”

ImagineCare sadece fiziksel bir sağlık merkezi değil. Cortana Analytics Suite ile anlama ve bilgi toplama becerileri olan hastanın ruhsal durumu hakkında bilgi veren bir sistem. ImagineCare, hemşireleriyle yapılan görüşmeleri analiz edebilen ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya üzerinde duygusal analiz yaparak bazı değişimleri takip edebilen bir sistem olma özelliği taşıyor. Larson, ImagineCare’in mobil uygulaması üzerinden ruh hali ile ilgili seçimler yapılabildiğini hatırlatarak edinilen bilgilerle depresyonun daha önceden fark edilebileceğini dile getiriyor.
En öncelikli hedef; önleme ve insanların hastaneden uzak kalmasını sağlamak
Dartmouth-Hitchcock tarafından yapılan çalışmalarda ImagineCare teknoloji platformunun ülkedeki tüm sağlık organizasyonlarına sunularak kişilerin hasta olmadan önce gittikleri ilk sağlık kuruluşunda aksiyona dönüştürülebilecek verilerle en iyi düzeyde sağlık hizmetinin verilmesi hedefleniyor.

Hastaneye gelmenin hiç kimse için eğlenceli bir olay olmadığına dikkat çeken Dr. Weinstein, hastaneden uzak kalınabilecek şartların sağlanması durumunda mükemmel bir iş çıkarılabileceğini belirtiyor. Dr. Weinstein, hastane ile ilgili eylemlerin daha cazip hale gelmesi için sürdürülebilir bir sağlık sisteminin oluşturulmasının insanların güvencesi için önem taşıdığını dile getiriyor. Sigortaya sahip olmak iyi bir sağlık hizmeti almak anlamını taşımaz. Gerçek anlamda sağlık hizmeti sunulabilmesi için hastanelere minimum düzeyde ziyaret gerçekleştiriliyor olması gerekir.

Dr. Weinstein, ImagineCare ile sağlanan altyapının Dartmouth-Hitchcock tarafından tedavinin ötesinde sağlık üzerine odaklanan bir sistem geliştirilmesini sağlayacağını vurgulayarak sağlık sisteminin değerden çok hacme odaklı olduğunu dile getiriyor.
Sağlık sisteminin pazar payına değil nüfusa, niceliğe değil niteliğe ve hastaların iyi bilgilendirildiği bir altyapıdan oluşması için yeni yaklaşımlar sağlık sektörünün geleceği bakımından büyük önem taşıyor.
Sürdürebilirlik sağlık sektöründeki yeni yaklaşımlarla ön plana çıkan konular arasında yer alıyor. ImagineCare ile daha kişisel sağlık hizmeti ve iyileştirilmiş sonuçlar sunmanın ötesinde acil ziyaretlerini azaltması, tedavi sıklığını düşürmesi ve daha düşük maliyetle sağlık sektöründeki çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor. Ortaya çıkacak sonuçlarla hastaların, çalışanların ve sigorta şirketlerinin daha iyi imkanlara kavuşabileceğini söylemek mümkün.
Dartmouth-Hitchcock, Ekim ayında ImagineCare teknoloji platformunu ABD’de 6 bin hasta için sunmayı planlıyor.

Categories: STRATEJİ

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*